بواسیر خونی

بواسیر یا هموروئید خونی 🩸 درمان خانگی + علائم خطرناک و علت

بواسیر خونی چیست؟ نوعی از هموروئید است که منظور از آن ترشح خون از نواحی ترومبوزه شده، می‌باشد. به طور کلی هموروئید خونی را می‌توان واریسی شدن یا تورم عروق در ناحیه مقعد، در اثر وارد آمدن فشار تعریفخ نمود. این بیماری عارضه نسبتاً شایعی است و در برخی موارد دچار خونریزی می شود. بیمار باید به محض اطلاع از ابتلا به این عارضه سریعا برای درمان هموروئید خونی خود به یک دکتر بواسیر اقدام کند.

همچنین بخوانید: درمان بواسیر با لیزر [سرپایی بدون جراحی] + لیزر هموروئید


برای تعیین نوبت ویزیت، شماره زیر را لمس کنید یا حضوری به آدرس درج شده مراجعه کنید:

مشاوره و تشخیص سریع بواسیر خونی در کلینیک مهنا


بواسیر خونی چیست؟

انواع بواسیر

همان طور که ذکر کردیم منظور از هموروئید تورم عروق است، این بیماری درجات مختلفی را شامل شده و در برخی موارد دچار بیرون زدگی یا ترومبوزه می شود، و در این حالت احتمال آسیب به این عروق در اثر عوامل مختلفی مانند عبور مدفوع افزایش یافته که این امر خونریزی از آن یا پدید آمدن بواسیر خونی را در پی دارد. خونریزی از بواسیر معمولاً پس از اجابت مزاج روی میدهد، این نوع هموروئید خطرناک تر است چرا که می‌تواند عوارض دیگری از جمله کم خونی یا آنمی را در پی داشته باشد.

علائم و نشانه‌های بواسیر خونی

بواسیر یا هموروئید خونی و ترومبوزه تشخیص راحت تری داشته و علائم بیشتری را ایجاد می نماید. اما از آنجایی که سایر بیماری های گوارشی مانند سرطان علائمی مشابه با هموروئید ایجاد می کنند، لازم است برای تشخیص بواسیر دقیق تر با پزشک مشورت نمایید. علائم این عارضه به این شرح است :

 • مشاهده خون روشن در مدفوع یا خون بر روی دستمال توالت
 • احساس درد مقعد که با دفع افزایش می یابد.
 • سوزش و خارش مقعد
 • التهاب و تورم مقعد
 • لمس زائده و بیرون زدگی از مقعد
 • ترشحات مخاطی
 • احساس دفع ناکامل مدفوع

بیشتر بخوانید: درمان بواسیر خارجی در خانه و سریع

شکل بواسیر بادی و خونریزی ازهموروئید بعد از عمل

ترکیدن هموروئید خونی

در صورت ترکیدن هموروئید خونی، باید به دنبال مراقبت های اورژانسی باشید. عوارض جدی که به دنبال ترکیدن این توده به وجود میایند شامل؛ سرگیجه، غش یا حتی افت فشار خون است. با این حال، هر خونریزی مقعدی همچنین می تواند نشانه خاصی از سایر بیماری ها، مانند سرطان روده بزرگ و کانال مقعد باشد.

Owning to the fact that these conditions mutually share the certain presentations, careful physical examination and subsequent appropriate diagnostic tests conducted by expert specialists are highly recommended.

با توجه به این واقعیت که این شرایط متقابلاً دارای تظاهرات خاصی هستند، معاینه فیزیکی دقیق و آزمایشات تشخیصی مناسب به دنبال این عارضه توسط متخصصان بسیاری توصیه می شود.

bangkokhospital.com

بیشتر بخوانید: هزینه جراحی بواسیر با لیزر

عکس ترکیدن بواسیر خونی

درمان خونریزی بواسیر و هموروئید خونی

درمان هموروئید خونی اغلب با روش‌های خانگی صورت می گیرد اما در مواردی که بواسیر خونی باشد، یعنی بیماری وارد مرحله جدی تری شده و به سبب خونریزی نیاز به درمان در آن شدت می‌یابد. زیرا که در این حالت بیمار خون زیادی را از دست داده و احتمال ابتلا به کم خونی و عوارض آن در وی شدت می یابد. برخی از روش های درمان این بیماری به این شرح است :

درمان دارویی هموروئید خونی

استفاده از درمان‌های دارویی را نمی‌توان به عنوان روش قطعی معرفی نمود اما این روش می تواند به بهبود علائم این عارضه و نیز پیشگیری از عفونت آن کمک نماید. داروهای که برای درمان بواسیر خونی تجویز می شوند، به این شرح است :

 • آنتی بیوتیک ها : مصرف این دارو در پیشگیری از عفونت و از بین بردن باکتری های مقعد موثر است.
 • مسکن ها : به منظور تخفیف درد بیمار کاربرد دارند.
 • ضد التهاب ها : التهاب و سوزش مقعد را کاهش می دهد.
 • ملین ها : درمان یبوست و بهبود حرکات روده برای جلوگیری از خونریزی های بیشتر

درمان جراحی و لیزر

از آنجایی که بواسیر خونی معمولاً زمانی رخ می دهد که بیماری وارد مرحله پیشرفته تر خود می شود، اغلب با درمان‌های خانگی و دارویی درمان نشده و نیاز به درمان های تاثیرگذار تر و تهاجمی مانند جراحی و لیزر دارد. انجام جراحی بواسیر همراه با مشکلات بسیاری است و به علت درد و خونریزی حاصل از آن کمتر توصیه می‌شود.

اما لیزر هیچ یک از مشکلات درمان با جراحی را نداشته و بدون ایجاد درد و خونریزی و سایر عوارض هموروئید را به طور قطعی درمان خواهد نمود.

مشاهده مطلب درمان قطعی بواسیر یا هموروئید با لیزر

سایر روشهای پزشکی عبارتند از:

 • بستن نوار لاستیکی یا رابربند. بستن نوار لاستیکی شامل استفاده از یک باند لاستیکی کوچک بر روی پایه هموروئید داخلی است. این روش جریان خون را محدود کرده و باعث می‌شود که هموروئید پس از ۳ تا ۱۰ روز چروکیده شود و از بین برود.
 • اسکلروتراپی. این روش شامل تزریق یک محلول دارویی به بواسیر است و نتایجی مشابه با بستن نوار لاستیکی دارد. تزریق های متعدد معمولاً مورد نیاز است و هر چند هفته یکبار انجام می شود.
درمان بواسیر خونی در خانه

درمان خانگی بواسیر خونی

درمان های خانگی و درمان بواسیر خونی در طب سنتی معمولا قبل از حاد شدن این عارضه و یا بعد از درمان بواسیر با لیزر و جراحی به بهبود سریع‌تر آن کمک می‌کند. به این معنی که قبل از حاد شدن هموروئید باید با تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی این بیماری را درمان کرد. درمان خانگی بواسیر شامل مواردی به این شرح می شود :

 • ورزش : افزایش تحرک بدن، فعالیت روده را بهبود بخشیده و به درمان این عارضه کمک می کند.
 • غذاهای غنی از فیبر : رژیم غذایی در بهبود بیماری های گوارشی نظیر بواسیر بسیار تاثیرگذار است، از همین روی مصرف خوراکی های غنی از فیبر بر روی درمان این عارضه تاثیر گذار است.
 • حمام سیتز : استفاده از حمام سیتز یا نشیمن می تواند جریان خون در مقعد را افزایش دهد که این امر بهبود هموروئید را در پی خواهد داشت.
 • داروهای خانگی : استعمال برخی از گیاهان مانند فندق جادوگر، آلوئه ورا، آب نارگیل، سرکه سیب، سیر و .. بر روی بواسیر تاثیرات جدی بر بهبود آن دارد.
 • افزایش مصرف مایعات : مایعات در بهبود حرکات موثر اند.
 • کمپرس گرم و سرد : این روش به درمان شما کمکی نمی کند اما استعمال کمپرس گرم در بهبود جریان خون و کمپرس سرد در کاهش درد مقعد موثر است.

انواع هموروئید خونی

انواع هموروئید خونی

بواسیر خونی به دو نوع تقسیم می‌شود:

 • بواسیر خارجی خونی: در این نوع بواسیر، تورم و التهاب در ناحیه پوست و بافت‌های اطراف مقعد شکل می‌گیرد و خونریزی از آن راه می افتد.
 • بواسیر داخلی خونی: در این نوع بواسیر، خونریزی در داخل رکتوم و آنوس اتفاق می‌افتد و معمولاً با درد و خارش همراه است.

عوارض خونریزی هموروئید

اگر هموروئید خونی متورم شود، می تواند مقعد شما را مسدود کرده و در نتیجه منجر به انسداد روده شود. این اتفاق مانع اجابت مزاج شده و مدفوع داخل رکتوم می ماند. برخی از هموروئیدهای پرولاپس خونریزی شدیدی دارند و خطر از دست دادن خون و کم خونی شدید را در بیمار افزایش می دهند.
هموروئید پرولاپس نیز احتمال تشکیل لخته های خطرناک (ترومبوز) یا خفه شدن را دارد که منجر به مشکلات گردش خون شده که می تواند منجر به مرگ بافت شود. به این دلایل، بسیار مهم است که به دنبال مراقبت های پزشکی برای هموروئید خونی خود باشید حتی اگر پرولاپس نشده باشد.

روشهای پیشگیری از ابتلا

 • از وارد کردن فشار بیش از حد در طول دفع خودداری کنید.
 • از نشستن طولانی مدت در توالت پرهیز کنید.
 • روزانه حداقل ۸-۱۰ لیوان آب کافی بنوشید.
 • رژیم غذایی پر فیبر مصرف کنید؛ میوه ها، سبزیجات و غلات کامل.
 • در صورت نیاز و وخیم شدن شرایط سریعا به یک دکتر بواسیر مراجعه کنید.

پارگی بواسیر ممکن است منجر به از دست دادن شدید خون شود که منجر به عوارض جدی می شود در نتیجه نیاز به مراقبتهای اورژانسی دارد. تشخیص دقیق و به موقع برای پیشگیری از عوارض آن مهم است که یک درمان مؤثر را ممکن می سازد. با توجه به پیشرفت در تکنیک‌ها و فناوری‌های جراحی، درمان‌های جدید به طور مداوم پدیدار شده‌اند که به بیماران این امکان را می‌دهد تا بهترین نتایج درمانی ممکن را با کمترین ناراحتی، عوارض کمتر پس از عمل، بهبودی سریع، بازگشت سریع به فعالیت‌های عادی روزانه و عود کمتر به دست آورند.

پرسش و پاسخ های هموروئید خونی

آیا همیشه خونریزی مقعد به دلیل هموروئید است؟

خیر. این عارضه تنها در صورتی باعث خونریزی شده که توده بواسیر از قبل وجود داشته باشد. در غیر این صورت علت خونریزی بیماری دیگری بوده که دستگاه گوارش را درگیر کرده است.

آیا درمان بواسیر خونی با دارو ممکن است؟

خیر. زمانی که توده به مرحله خونریزی رسیده نیازمند درمان های جدی تر با کمک پزشک است.

درمان هموروئید خونی با لیزر در بارداری خطرناک است؟

خیر. زنان باردار می توانند به راحتی با لیزر توده بواسیر را بردارند اما جراحی می تواند خطرناک بوده و همراه با عوارض باشد.

بواسیر خونی خطرناک است؟

در صورتی که توده بترکد میتواند برای بیمار درد و اذیت زیادی داشته باشد در نتیجه باید سریعا درمان شود.

بهترین دارو برای هموروئید خونی چیست؟

زمانی که توده ترکیده دارو جوابگو نیست و باید لیزر یا جراحی شود ولی در صورتی که هنوز خونی خارج نشده با استفاده از پماد هیدروکورتیزون می توان از درد زیاد آن کاست.

18 دیدگاه دربارهٔ «بواسیر یا هموروئید خونی 🩸 درمان خانگی + علائم خطرناک و علت»

 1. دکتر من خیلی وضعیم اورژانسیه میتونم امروز بیام برای درمان هموروئید خونی؟

  1. سلام بله برای مراجعه حضوری به آدرس: تهران، خیابان ملاصدرا، خیابان پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک ۱۴، طبقه ۵ مراجعه کنید.

 2. چند روزه که خونریزی دارم از مقعدم رفتم معاینه گفت بواسیر داشتمو ترکیده خونریزی کرده شما میتونین درمانش کنین؟

  1. سلام بله میتونید به صورت سرپایی و نیم ساعته لیزر کنید. شماره تماس کلینیک برای تعیین نوبت و مشاوره: ۰۲۱۸۸۸۷۱۰۷۸

 3. میتونم الانم که بواسیرم خونریزی داره درمانش کنم یا حتما باید صبر کنم خونش بند بیاد؟

  1. سلام میتونید همین الان هم با لیزر سرپایی درمان کنید. برای تعیین نوبت و مشاوره تماس بگیرید: ۰۲۱۸۸۸۷۱۰۷۸

 4. خونریزی هموروئید خطرناکه و من دچارش شدم ۲ سال بود بواسیر داشتمو اخر مجبور شدم جراحی کنم خیلی بد بود

  1. سلام، بواسیر خونی با روشهای خانگی احتمال بهبودش خیلی کمه و پیشنهاد میکنیم برای درمان سریع لیزر کنید.

 5. سلام دکتر حدود سه ماه پیش دچاریبوست شدم طوری که مقعدم به شدت آسیب دید باخوردن غذاها ومیوه های فیبردار و دارو ملین دو هفته طول کشید تاخوب شدم وزخمم بهبود پیدا کرد بدلیل اینکه فقر آهن دارم داروهای آهن روقطع کردم اما همینکه مشکل شقاقم رفع شد دوباره شروع به مصرف قرص ها کردم دچار یبوست شدم وبرگشتم به همون سه ماه پیش بااینکه خیلی مراعات میکنم وروزانه یک بطری ۱/۵ لیتری آب میخورم وتولگن آب گرم ۱۰دقیقه میشینم اما دردم تسکین پیدانکرده واطراف مقعدم حالت اشک کوچیک که موقع دستشویی رفتن یا نشستن سوزش وحشتناک داره دکتر جراح عمومی رفتم بهم گفت دچارشقاق مقعد شدی اماپماد یاشیاف بهم نداد فقط شربت وقرص ملین داد دستم به دامنتون اگه ممکنه راهنمایی بفرمایید وشیاف یاپماد ضد دردبهم معرفی کنید ممنون میشم

 6. سلام سلیم هستم ۱۸ساله ببخشید میشه یه راهنمایی کنید وقتی که میرم توالت خون با تیکه های مانند جگر میاد

 7. احمد از اهواز

  باسلام
  جناب دکتر من ازامروز ازمقعدم خون میاد درد خیلی کم دارم ولی سوزش اصلا چکارکنم قطع بشه یا باید لیزر کنم ممنون راهنمایی کنید

 8. سلام اقای دکتر.منحدود۲۰ساله بواسبردارم که بعداجابت باانگشت جامیزنم الان حدود۱۰روزه که خیلی زیادخونریری داره واکثرن بصورت پاششی هستش مثل سرنگ پرازاب که به ارامی فشاربدین بپاشه.لطفا راهنمایی بفرماییداگه بصورت پیامک به شماره م راهنمایی کنیدممنونم

 9. سلام آقای دکتر من مدت یک ماه و نیم که مقعدم میخاره و قتی میخارمش سوزش میکنه وقتی دستشویی هم میرم بعضی از روزها میخاره و من با دستمال کاغذی خوب محکم میخارمش روی دستمال خیلی خیلی کم خونی میشه فقط مث یه چهار یا سه قطره آیا امکان بواسیر است راستی یه چیز مث یه بادکنک خیلیییی کوچیک و شل دورتر از مقعدم است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا