انواع روش های درمانی بواسیر یا (هموروئید)

بهترین درمان فوری درد بواسیر (هموروئید)

بواسیر یا هموروئید در اثر کشیدگی و پارگی مویرگ ها و رگ های ناحیه ی مقعد به وجود می آید. گاهی در اثر برخی عوامل مانند یبوست و بارداری فشار بیش از اندازه ای به رگ های ناحیه ی مقعد وارد شده و نتیجه آن ایجاد هموروئید در بارداری است.

این فشار و کشش بیش از اندازه می تواند باعث کشیدگی ، پارگی ، تورم و از هم گسیختگی رگ های ناحیه ی مقعد شود و با توجه به میزان صدمات وارده به رگ ها درجات مختلفی از بیماری بواسیر را به وجود بیاورد که می توان این بیماری را در هر نوع و درجه ای که باشد درمان نمود که از مهم ترین روش های درمانی آن می توان به درمان خانگی هموروئید ، درمان بواسیر با لیزر، درمان سنتی، رابربند، دارویی و اسکلروتراپی اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: هموروئید چیست؟

درمان بواسیر یا هموروئید بسیار آسان و بی دردسر است اما تصوراتی که مردم از بیماری هموروئید دارند همیشه باعث شده است تا این بیماری در لفافه باقی بماند و کمتر کسی حاضر به حرف زدن درباره ی آن باشد.

بواسیر یا هموروئید در اثر کشیدگی و پارگی مویرگ ها و رگ های ناحیه ی مقعد به وجود می آید. گاهی در اثر برخی عوامل مانند یبوست و بارداری فشار بیش از اندازه ای به رگ های ناحیه ی مقعد وارد می شود. این فشار و کشش بیش از اندازه می تواند باعث کشیدگی ، پارگی ، تورم و از هم گسیختگی رگ های ناحیه مقعد شود و با توجه به میزان صدمات وارده به رگ ها درجات مختلفی از این عارضه را به وجود بیاورد که عبارتند از.

 • درجه ۱ : دارای علائم بیرون زدگی نیست و همراه با اجابت مزاج خون روشن دفع می شود.
 • درجه ۲ : دارای علائم بیرون زدگی است ولی به صورت خود به خود به داخل باز می گردد.
 • درجه ۳ : دارای علائم بیرون زدگی است ولی فقط با کمک دست به داخل باز می گردد.
 • درجه ۴ : دارای علائم بیرون زدگی است و به داخل باز نمی گردد.

شاید در نگاه اول یافتن راه درمان فوری درد بواسیر کمی مشکل به نظر برسد ولی هموروئید چیزی نیست که درمان نشود. تمام درجات بواسیر قابل درمان هستند و می توان برای همیشه این بیماری را توسط دکتر هموروئید مداوا کرد.

درمان خانگی درد بواسیر یا هموروئید

این عارضه رابطه‌ی مستقیمی با تغذیه و سبک زندگی افراد دارد از همین رو می توان با استفاده از درمان خانگی و با کمک روش های موثر و ساده ای که در این روش وجود دارد تا حد زیادی علائم و نشانه های بواسیر را کنترل کرد و کاهش داد. قبل از معرفی روش‌هایی برای درمان خانگی بواسیر ۲ نکته ی زیر را در نظر بگیرید.

 • درمان خانگی هموروئید از دیدگاه پزشکی به عنوان خط درمان به حساب نمی آید بلکه روشی تکمیلی برای کنترل و کاهش علائم و نشانه های بواسیر است که می توان در کنار سایر روش های درمانی از آن استفاده کرد.
 • قبل از آغاز درمان خانگی با پزشک متخصص خود درباره ی وضعیت علائم و درجه ی بیماری خود مشاوره داشته باشید. درمان خانگی بواسیر زمانی اثربخشی لازم را دارد که هموروئید در درجات بسیار خفیف خود قرار دارد و علائم و نشانه های آن پیشرفت نکرده است.

عکس درمان خانگی بواسیر یا (هموروئید)
عکس درمان خانگی بواسیر یا (هموروئید)

چند روش موثر برای درمان خانگی درد بواسیر:

 • نوشیدن ۸ الی ۹ لیوان آب در طول روز
 • مصرف منابع غنی فیبر مثل میوه ها و سبزیجات تازه
 • پرهیز از مصرف نوشیدنی های الکلی
 • استفاده از کیسه ی یخ برای تسکین و درمان سریع بواسیر و التهابات ناشی از آن
 • نشستن در وان آب گرم به مدت ۲۰ دقیقه در روز برای درمان خونریزی هموروئید و درد آن
 • پرهیز از زور زدن و نشستن طولانی مدت در توالت
 • کنترل استرس
 • تحرک کافی روزانه

درمان درد بواسیر با لیزر (هموروئید)

وقتی صحبت از راه درمان هموروئید می شود یعنی مداخلات پزشکی مطرح است. اما این لزوما به معنی استفاده از تیغ و چاقوی جراحی نیست. پیشرفت علم باعث شده تا تکنولوژی‌های پیشرفته ای در حوزه ی پزشکی و درمان بیماری‌ها به وجود بیاید که مراحل درمان بیماری‌ها را به مراتب راحت تر و نتایج آن را موفقیت آمیز تر کند. جدیدترین و آخرین متدی که برای درمان انواع بواسیر در حال حاضر وجود دارد درمان بواسیر با لیزر است روشی نوین و کاملا بدون درد و خونریزی که با بالاترین درجه موفقیت و بدون امکان بازگشت مجدد بیماری می‌توان برای همیشه به درد و خونریزی بواسیر پایان داد و بدون نیاز به بستری و بیهوشی دوباره زندگی عادی را از سر گرفت.

تصویر درمان بواسیر یا (هموروئید) با لیزر


تصویر درمان بواسیر یا هموروئید با لیزر

درمان سنتی بواسیر (هموروئید)

اطبای طب سنتی نسخه های و داروهای طبیعی زیادی را برای درمان این بیماری معرفی کرده اند. البته با وجود روش های پزشکی و نوین امروزی، روش های سنتی قطعا به عنوان راه درمان بواسیر و درمان قطعی شناخته نمی‌شوند ولی با این حال برخی از روش های درمان گیاهی بواسیر که بر پایه ی طب سنتی قرار دارند اثربخشی خوبی برای کاهش و کنترل علائم و نشانه‌های این بیماری از خود نشان داده اند که می توانند به عنوان درمان تکمیلی و برای بیماری هایی که دارای درجات خفیفی هستند مورد استفاده قرار بگیرند.

چند روش موثر برای درمان بواسیر با طب سنتی :

 • استفاده از پنبه ی آغشته به سرکه ی سیب به صورت مستقیم بر روی ناحیه ی مقعد
 • استفاده از ژل آلوئه ورا برای درمان خونریزی بواسیر، تسکین درد و التیام زخم و التهابات آن
 • استفاده از روغن درخت چای برای تسکین درد و ضدعفونی کردن محل هموروئید
 • استفاده از روغن کرچک برای محل آسیب دیده به صورت مستقیم برای کاهش عفونت و التهاب
 • استفاده از روغن نارگیل طبیعی و استعمال آن به صورت مستقیم برای کاستن التهابات بواسیر
 • مصرف انواع میوه های ملین
 • استفاده از برش لیمو برای بواسیر به صورت مستقیم برای کاهش درد و عفونتعکس درمان بواسیر یا (هموروئید) با رابربند

عکس درمان بواسیر یا (هموروئید) با رابربند

درمان فوری درد بواسیر (هموروئید) با رابربند یا کش پلاستیکی

روش رابربند یا استفاده از کش لاستیکی یکی از روش های نسبتا کم تهاجمی و کم خطر برای درمان سریع هموروئید است که به وسیله ی قطعه‌ای پلاستیکی و انعطاف پذیر زائده‌ی هموروئید را در محل رگ می بندند و جریان خون آن را قطع می کنند.

در نتیجه این قسمت طی ۱ الی ۲ هفته کوچک شده و به مرور زمان بافت آن از بین می رود و خود به خود جدا می شود. روش رابربند صرفا برای بواسیر های نوع داخلی قابل استفاده است و به درمان خونریزی بواسیر کمک زیادی می‌کند ولی برای درمان هموروئیدهای خارجی یا انواع پیشرفته بواسیر که بیرون زدگی ها و زائده های آن متورم شده و در اطراف مقعد کاملا قابل مشاهده هستند اصلا گزینه ی مناسبی نیست.

مزایای درمان هموروئید با رابربند

با وجود اینکه روش رابربند بسیار دردناک و سخت است ولی همچنان بسیاری از افراد برای درمان بواسیر داخلی خود این روش درمانی را انتخاب می کنند. چون معتقدند هم نتیجه ی بهتری دارد و هم عوارض و خطرات کمتری ضمن اینکه از نظر هزینه ی درمان هم به مراتب از هزینه ی درمان جراحی مناسب تر است.

اگر زائده ی هموروئید مختصر باشد می توان در مطب دکتر و به صورت سرپایی با کمک روش رابربند به آن پایان داد ولی اگر تعداد و وسعت بافت های آسیب دیده ی ناشی از بواسیر زیاد تر باشد بیمار نیاز به بستری و بیهوشی عمومی دارد و در پایان باید بگوییم دوره ی نقاهت این روش هم نهایتا تا ۴۸ ساعت پایان می یابد و فرد می تواند به شرایط عادی زندگی خود باز گردد.

درمان دارویی بواسیر یا هموروئید

درمان دارویی به عنوان اولین روش‌های پزشکی برای درمان درد بواسیر حساب می شود، ولی باید بگوییم که به وسیله داروها نمی توان این عارضه را به صورت کامل درمان کرد. به عبارت دیگر داروها راه درمان هموروئید به حساب نمی‌آیند بلکه کمک می کنند تا بتوان علائم و نشانه های آزاردهنده ی بواسیر را کنترل کرد و تا حد زیادی کاهش داد. در نتیجه اگر هموروئید در مراحل اولیه و ابتدایی تشخیص داده شود و علائم و نشانه های آن در حد خفیف باشند می توان با کمک برخی داروها و به خصوص پماد آنتی هموروئید تا حد زیادی روند درمانی آن را تسهیل کرد.اما تشخیص نوع دارو و تجویز آن با پزشک معالج شماست.

 • آنتی بیوتیک ها برای کنترل عفونت
 • مسکن های فاقد کدئین برای کنترل درد
 • ضد التهاب ها برای کنترل تورم و التهابات
 • داروهای استروئیدی موضعی
 • داروهای بی حس کننده ی موضعی
 • داروهای قابض کننده
 • پماد آنتی هموروئید
عکس درمان دارویی بواسیر یا (هموروئید)


عکس درمان دارویی بواسیر یا (هموروئید)

درمان سریع بواسیر (هموروئید) با اسکلروتراپی

اسکلروتراپی نوعی روش درمان پزشکی است که در آن پزشک ماده مخصوصی را با نام اسکلروزانت را به طور مستقیم  به رگ های خونی آسیب دیده و متورم تزریق می کند. در اثر تزریق این ماده رگ های خونی تحریک می شوند و جریان خون در آنها متوقف می گردد. این شیوه از قدیمی ترین روش های درمانی است که کاربردهای گسترده ای برای درمان رگ های واریسی پا دارد اما اخیرا تکنیک ها و متدهای آن پیشرفته تر و تکمیل تر شده است و برای درمان هموروئید هم مورد توجه قرار گرفته است.

همان طور که پیشتر اشاره کردیم بواسیر در اثر کشیدگی و التهاب رگ های خونی ناحیه ی مقعد به وجود می آید به همین دلیل برای درمان بواسیر می توان از روش اسکلروتراپی کمک گرفت و با کمک آن به التهابات عروق خونی هموروئید پایان داد.

8 دیدگاه دربارهٔ «بهترین درمان فوری درد بواسیر (هموروئید)»

  1. امکان داره جواب بده؟متاسفانه اینجا عمل رو برام انجام نمیدن و درد زیادی دارم حتی به ساق پاهام هم زده.

 1. واقعا فقط باید لیزر کرد که ازش راحت شد من خیلی اذیت شدم سر بواسیر داخلیم ولی همینکه لیزر کردم راحت شدم

 2. سلام من ۲ ۳ روزی هس که یه برامدگی کنار مقعدم به وجود اومده یکم درد دارم اما یبوست یا اسهال یا خونریزی ندارم خیلی نگرانم میشه لطفا راهنمایی کنین که چی استفاده کنم برطرف بشه؟؟

 3. سلام من حدود دوسال خونریزی مقعد دارم و به پزشک مراجعه نمودم وبا شیاف انتی همورید درمان میشد ولی تا یک مدتی دوباره به حالت اول بر میگشت وبعد از مدفوع خون ریزی داشتم حالا چه کنم

  1. شیاف به طور موقتی فقط جلوی علائم رو میگیره شما برای درمان قطعی یا باید جراحی کنید یا لیزر. که بین این دو روش لیزر هم عوارض کمتری داره و دوره نقاهتش هم کوتاه تره. میتونید برای مشاوره بیشتر و تعیین نوبت با کلینیک تماس بگیرید: ۰۲۱۸۸۸۷۱۰۷۸

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا