عکس بواسیر خارجی و بواسیر ترومبوزه

عکس بواسیر خارجی و بواسیر ترومبوزه


بواسیر یا هموروئید عارضه ای است که در اثر وارد آمدن آسیب به بالشتک های هموروئیدی و یا تورم عروق مقعدی ایجاد شده است. این بیماری معمولاً در اثر اعمال فشار زیاد به عروق مقعد ایجاد می شود. از علائم هموروئید می‌توانیم به درد شدید، خون در مدفوع، خونریزی، سوزش و خارش اشاره کنیم.

هموروئید بسته به نوع عروق درگیر در بیماری به دو نوع داخلی و خارجی تقسیم می‌شود. اگر عروق داخل مقعد متورم شوند، بواسیر از نوع داخلی و در صورتی که عروق خارجی دچار بیماری شوند، بواسیر خارجی است. بواسیر ترومبوزه نیز یکی از انواع هموروئید است که برای آشنایی بیشتر با شکل ظاهری آن، عکس بواسیر خارجی و ترومبوزه را در زیر مشاهده خواهید کرد. در ادامه به تشریح بیشتر این بیماریها میپردازیم: 

عکس بواسیر خارجی

عکس بواسیر خارجی

همان طور که قبلاً ذکر کردیم و در عکس بواسیر خارجی هم مشاهده می‌کنید، این بیماری سبب تورم و گشاد شدن عروق خارجی مقعد می شود. این نوع از هموروئید معمولاً درد بسیاری زیادی داشته ولی در مقایسه با نوع داخلی خونریزی کمتری دارد. 

علت خونریزی بواسیر داخلی برخورد با مدفوع سفت است که در نوع خارجی این شرایط وجود ندارد. در صورتی که به هر دلیلی هموروئید خارجی دچار خونریزی شود، خون آن به رنگ روشن است. همچنین احتمال مشاهده خون در مدفوع نیز با لخته ای به رنگ روشن وجود دارد.

به علاوه همان طور که در عکس قابل مشاهده است تورم و سرخی مقعد امری اجتناب ناپذیر در این بیماری است. شیوع نوع خارجی بیماری معمولاً در مردان بیشتر از زنان است.  نمی توان علت دقیقی را برای بواسیر خارجی عنوان نمود اما معمولاً مجموعه ای از عوامل در بروز این بیماری نقش دارند. این عوامل می تواند شامل استعمال دخانیات، نشستن بر روی سطوح سخت، رابطه مقعدی، یبوست و … باشد.

عکس بواسیر ترومبوزه 

عکس بواسیر ترومبوزه

هموروئید ترومبوز همان بواسیری است که داخل آن لخته خون وجود دارد. به بیانی دیگر می توان گفت ترومبوزه هنگامی اتفاق می افتد که هموروئید داخلی یا خارجی با لخته خون پر شود. این نام از کلمه “ترومبوز” گرفته شده است که به معنی لخته شدن است. هموروئید ترومبوز می تواند حساس و دردناک شود. با دقت به شکل بواسیر ترومبوزه می‌توان متوجه شد که منظور از این نوع هموروئید جمع شدن لخته های خون در زائده بواسیری است.

ترومبوزه معمولاً در نوع خارجی ایجاد می شود، که علت این امر نیز مشخص نشده است. اما به طور کلی گفته می‌شود علت بروز این نوع هموروئید نیز همان اعمال فشار به مقعد در اثر نشستن های طولانی مدت، بارداری، زایمان، رابطه مقعدی و… است.

نوع ترومبوز در صورت عدم درمان، می تواند دچار خارش و درد شود، اما با استفاده از داروهای خانگی اغلب علائم برطرف می شود. خوردن غذاهای پر فیبر، فعالیت بدنی، مصرف آب کافی، استفاده از پماد آنتی هموروئید، حمام سیتز و … از جمله درمان های خانگی توصیه شده برای این بیماری است.

اما معمولاً برای درمان هموروئید ترومبوز از ترومبکتومی استفاده می شود. این روش یک جراحی کوچک است که با ایجاد برش بر روی بواسیر خون آن را تخلیه می کنند. اگر ترومبکتومی مؤثر نباشد، ممکن است نیاز به انجام سایر روش جراحی مثل هموروئیدکتومی و بستن باند لاستیکی باشد.