شیاف آنتی هموروئید

زمان مصرف و تاثیرات شیاف آنتی هموروئید

شیاف آنتی هموروئید دارویی موثر برای درمان بیماری هموروئید است. هموروئید یا بواسیر نام بیماری مقعدی است که اثر اتساع یا گشاد شدن عروق در ناحیه مقعد رخ میدهد.

این بیماری همراه با درد، خونریزی، خارش، سوزش و … بروز نموده و در صورت عدم درمان موجب رشد زائده هایی در اطراف مقعد می گردد. این دارو با رفع علائم و بهبود التهاب بواسیر می تواند به درمان این بیماری کمک نماید. در ادامه به تشریح بیشتر داروی شیاف آنتی هموروئید می پردازیم :

بهترین و سریع ترین روش برای درمان بواسیر ، لیزر هموروئید بوده که رگ های خونرسانی را از بین برده و احتمال عود را به صفر می رساند.

مدت زمان و نحوه مصرف آنتی هموروئید

این شیاف یکی از داروهای موثر در درمان هموروئید است، و مدت زمان مصرف آن هفت روز تعیین شده است. یعنی باید پس از طی ۷ روز در صورت عدم درمان مصرف دارو را قطع و به پزشک مراجعه نمایید. مقدار مصرف شیاف آنتی هموروئید روزانه ۲ عدد تعیین شده است، و برای مصرف آن باید با پزشک مشورت کنید و مطابق نظر او عمل نمایید. از مصرف بیش از اندازه این دارو بپرهیزید زیرا احتمال بروز عوارض جانبی آن وجود دارد. بهترین زمان مصرف این شیاف صبح و شب و بعد از اجابت مزاج است. برای مصرف این دارو نکات زیر را به یاد داشته باشید.

 • قبل از مصرف مقعد را با آب ولرم شسته و با حوله نرم خشک نمایید.
 • برای مصرف راحت تر می توانید سطح شیاف را با چند قطره آب خیس نمایید.
 • پس از قرار دادن شیاف برای چند دقیقه دراز بکشید.
 • در صورت تشدید علائم مصرف دارو را قطع کرده و با پزشک مشورت نمایید.
 • این دارو باید دور از دسترس اطفال در در دمای زیر ۳۰ نگهداری شود و از یخ زدگی دارو جلوگیری شود.

⚡ توجه کنید که استفاده از هر گونه دارو مانند شیاف آنتی هموروئید که مربوط به بیماری خاصی بوده، حتما باید زیر نظر پزشک و تجویز دکتر بواسیر مورد استفاده قرار بگیرد. ❌ در غیر این صورت ممنوعیت دارد. ❌

تاثیرات شیاف آنتی هموروئید

این دارو با نام ایپروئید نیز شناخته می شود و دارای اثرات قابض، ضد التهاب، بی حس کننده موضعی بوده و می تواند علائم آزار دهنده این بیماری مانند درد، سوزش، خارش، التهاب و تورم را بهبود بخشیده و به درمان بیماری نیز کمک می نماید. این دارو به علت دارا بودن فنیل افرین می تواند عروق خونی متورم را باریک نماید و به بهبودی کامل این بیماری کمک می کند به خصوص اگر هموروئید در مراحل ابتدایی باشد.

عوارض شیاف

این دارو در صورت استفاده بیش از اندازه می تواند عوارضی جانبی مختلفی را به همراه داشته باشد. این عوارض عبارتند از :

 • افزایش ضربان قلب
 • سردرد
 • عصبی شدن
 • لرزش
 • خواب دشوار
 • علائم  آلرژیک مانند جوش، خارش، ورم و …

تداخل دارویی

از مصرف همزمان این دارو با داروی مسدد بتا آدرنرژیک‌ بپرهیزید، زیرا این دارو می تواند جریان‌ خون‌ کبدی‌ را کاهش دهد، در نتیجه این امر موجب کاهش سرعت‌ متابولیسم‌ لیدوکائین‌ موجود در شیاف می شود. 

سایمتیدین‌ اثری مشابه داشته و با کاهش‌ متابولیسم‌ اثر این دارو از تاثیرگذاری صحیح آن جلوگیری می نماید.

موارد منع مصرف

مصرف این شیاف برای بیماران مبتلا به دیابت، پرکاری تیروئید، فشار خون بالا، مشکلات قلبی و ادرار باید زیر نظر پزشک باشد و قبل از مصرف این دارو با او مشورت نمایند. همچنین مصرف این شیاف برای زنان باردار نیز به جز در موارد ضروری توصیه نشده و باید با نظر پزشک باشد.

1 دیدگاه دربارهٔ «زمان مصرف و تاثیرات شیاف آنتی هموروئید»

 1. ممنون از مطالبی مفیدی که گذاشته بودین، باید توجه داشت که باید دوره ای مصرف کرد و اگر با مصرف یک یا دو عدد شیاف بهتر شدیم مصرف را قطع نکنیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا