درمان بواسیر با ورزش کگل

تاثیر ورزش کگل بر درمان بواسیر یا هموروئید

بیماری بواسیر را می توان به عنوان شایع ترین بیماری ناحیه مقعدی معرفی نمود. این بیماری دردناک عارضه ای کشنده به شمار نمی رود اما به شدت زندگی فرد را تحت تاثیر خویش قرار می دهد. بواسیر یا هموروئید در اثر اعمال فشار به ناحیه مقعدی ایجاد می شود و می توانند موجب آسیب به عروق هموروئیدی شده و این عروق را گشاد نماید.

عامل بواسیر را می توان یبوست، زایمان، بارداری، رابطه مقعدی و … عنوان نمود. این بیماری علائمی از جمله درد، سوزش، خارش، خونریزی و … را به همراه دارد.

یکی از مهم‌ترین راهکارهای درمان بیماری بواسیر ورزش است، زیرا بی تحرکی موجب یبوست شده و زمینه را برای بروز یبوست فراهم می کند. حرکات توصیه شده برای درمان بواسیر شامل کگل، پیاده روی و… است. انجام ورزش هایی مانند وزنه برداری می‌تواند بیماری را تشدید نماید. 

همچنین بخوانید: لیزر هموروئید چگونه انجام میشود؟

ورزش کگل

کگل یکی از حرکاتی است که در سال های اخیر طرفداران مربوط به خود را پیدا نموده است. این حرکت از انواع ورزش های عضلانی است که با هدف تقویت عضله پرینه انجام می شود. این عضله مابین لگن و در استخوان ران واقع شده است و مهمترین کاربرد آن نیز جلوگیری از خروج بی اختیار گاز و مدفوع است.

کگل می تواند با تقویت عضله پرینه احتمال بروز بیماری را کاهش دهد و در صورت ابتلا به عارضه به درمان سریع تر آن کمک نماید. 

این ورزش اگر درست و مداوم انجام شود، می تواند به تقویت عضلات رحم، مثانه، روده کوچک و راست روده نیز کمک نماید. به یاد داشته باشید از انجام این ورزش برای درمان شقاق استفاده نکنید. زیرا می تواند موجب تشدید بیماری و علائم آن شود.

⚡ معمولا زمانی که برای مشاوره بعد از درمان با لیزر به متخصص هموروئید خود مراجعه کنید، او روشهای انجام این ورزش را برای شما توضیح می دهد.

مراحل ورزش کگل

اساس کار کگل انقباض و نیز انبساط عضله پرینه در ناحیه مقعد است. این حرکت می تواند موجب افزایش گردش خون در ناحیه پرینه شده و از این طریق به درمان بواسیر کمک نماید. یکی از تاثیرات این حرکت کاهش درد است، که به کاهش مصرف مسکن ها کمک می نماید.

برای شروع این حرکت لازم است، عضله ای که تمرینات بر روی انجام می شود را شناسایی نمایید. این ورزش را می توان در سه حالت ایستاده، نشسته و خوابیده نیز انجام داد و این یعنی می‌توانید ورزش را در تمام طول روز تکرار نمایید. بهترین حالت توصیه شده برای انجام این ورزش حالت خوابیده است. زیرا تسلط بیشتری برای انجام ورزش خواهید داشت.

برای انجام کگل تنها کافی است، عضله پرینه را به مدت ۵ ثانیه منقبض نمایید. مثل زمانی که می خواهید از خروج گاز و مدفوع جلوگیری نمایید. سپس به مدت ۵ ثانیه عضله را شل کرده و مجدداً منقبض نمایید. توجه داشته باشید، این وقفه ۵ ثانیه ای اهمیت بسیار زیادی دارد.

حداقل تعداد تمرینات ورزش کگل ۱۰ الی ۲۰ مرتبه در روز است. در طول تمرین نباید عضلات شکم و قفسه سینه منقبض شوند، برای جلوگیری از این امر دست خود را بر روی شکم بگذارید.

تاثیرات کگل

این ورزش نه تنها در درمان بیماری بواسیر و جلوگیری از آن نقش دارد، بلکه می تواند در درمان سایر مشکلات مربوط به مقعد و ناحیه تناسلی نیز تاثیرگذار باشد. برخی از تاثیرات این ورزش عبارتند از :

  • درمان نعوظ و اختلالات انزال
  • درمان بی اختیاری مدفوع
  • درمان بی اختیاری ادراری (بعد از جراحی  پروستاتکتومی)
  • تقویت مثانه ( بعد از جراحی سیستکتومی)
  • تقویت عضلات مقعد (بعد از جراحی هموروئیدکتومی)
  • پیشگیری از افتادگی مثانه

3 دیدگاه دربارهٔ «تاثیر ورزش کگل بر درمان بواسیر یا هموروئید»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا