چه رابطه‌ای بین بواسیر یا هموروئید و سرطان روده وجود دارد؟

چه رابطه‌ای بین بواسیر یا هموروئید و سرطان روده وجود دارد؟

آیا بواسیر یا هموروئید باعث سرطان می‌‎شود؟

بواسیر و سرطان روده چه ارتباطی با هم دارند؟

این‌ها سوالاتی است که معمولا در ذهن بیماران مبتلا به هموروئید شکل می‌گیرد و نگرانی زیادی را برای آن‌ها بوجود می‌آورد. در اینجا به بررسی جزئی و دقیق این دو بیماری و شباهت و تفاوت آنها می‌پردازیم:

شباهت بواسیر و سرطان

بواسیر یا هموروئید که یکی از بیماری های شایع مقعدی است، به دلیل علائمی که ایجاد می‌کند ممکن است در مواردی با سرطان اشتباه گرفته شود.

علائمی مثل خونریزی از مقعد یا مشاهده خون در مدفوع، خارش، تورم اطراف مقعد و … که با نشانه‌های سرطان روده مشترک اند. البته این علائم در هموروئید دائمی نیست و مثلا عواملی مثل یبوست می‌توانند در تشدید خونریزی موثر باشند. اما در مورد سرطان اینطور نیست و اگر خونریزی مداوم به همراه درد شدید را تجربه می‌کنید، ممکن است به عارضه‌ای غیر از هموروئید مبتلا باشید.

البته بواسیر هیچ تاثیری در ابتلا به سرطان روده ندارد و منجر به این بیماری نمی‌شود. این دو عارضه تنها در مواردی علائم مشابه دارند. نیازی به نگرانی نیست و تنها کاری که در صورت مشاهده چنین علائمی باید انجام دهید، مراجعه به پزشک متخصص در اولین فرصت و تشخیص قطعی بیماری توسط پزشک می‌باشد.

سرطان روده و بواسیر چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

هموروئید در واقع ایجاد نوعی کشیدگی و تورم در رگ های خونی اطراف مقعد است اما سرطان روده بزرگ یا کولورکتال، رشد غیر عادی سلول های مقعد و ایجاد تومور در انتهای دستگاه گوارش است.

این دو بیماری شرایط کاملا متفاوتی هستند و علل بروز آن ها نیز با یکدیگر متفاوت‌ است. بواسیر به علت ایجاد فشار بیش از حد در ناحیه مقعد شکل می‌گیرد که عواملی مثل یبوست، بارداری و زایمان، بلند کردن اجسام سنگین و… در بروز آن موثرند اما علت سرطان هنوز بطور دقیق مشخص نیست. عواملی که می‌توانند ریسک ابتلا به این بیماری را افزایش دهند شامل سابقه خانوادگی، پولیپ ها، سن و سال، رژیم غذایی و… می‌باشند.

باید بدانید که این دو عارضه در برخی از علائم هم با یکدیگر متفاوت اند. در اینجا به بررسی بعضی از علائم سرطان که با هموروئید تفاوت دارد می‌پردازیم:

  • تغییر در حرکات روده
  • تغییر در رنگ و شکل مدفوع بصورت مداوم
  • احساس ضعف و خستگی به دلیل خونریزی طولانی مدت
  • کاهش وزن ناگهانی

آیا هموروئید خطرناک است؟

همانطور که گفته شد بواسیر جزء بیماری های خطرناک و کشنده به حساب نمی آید و هیچ گونه تاثیری در ابتلا به سرطان روده نخواهد داشت. تنها خطری که هموروئید می تواند ایجاد کند، مربوط به خونریزی آن می باشد که اگر به موقع برای درمان آن اقدام شود، مشکلی پیش نمی‌آید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر هنگام حرکات روده ای دچار خونریزی، درد و خارش شده اید که بیشتر از چند روز ادامه دارد و با درمان های خانگی تسکین نمی‌یابد، حتما این علائم را جدی بگیرید و برای تشخیص دقیق به متخصص مراجعه کنید. هرگونه خونریزی و برآمدگی در ناحیه مقعد نشانه هموروئید نیست. پزشک معاینات بالینی و معاینه دیجیتال رکتال را انجام می دهد تا وجود بواسیر را تائید و احتمالات جدی تر مثل سرطان را رد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *