شیاف گلیسیرین برای درمان بواسیر

شیاف گلیسیرین برای درمان بواسیر؛ تاثیر گذاری و عوارض

شیاف گلیسیرین یکی از روش‌ های درمانی برای بواسیر است. این شیاف حاوی گلیسیرین بوده که باعث تحریک رطوبت و تغییر در عملکرد معده و روده می‌ شود. به علاوه، این شیاف باعث افزایش جریان خون به ناحیه تحتانی و کاهش درد و التهاب می‌ شود.

برای استفاده از شیاف گلیسیرین، ابتدا باید دست‌ها را با آب و صابون شستشو داد و سپس شیاف را با دقت وارد مقعد کنید. برای کسانی که تازه با استفاده از شیاف آشنا شده‌ اند، ممکن است نیاز به کمک دیگران داشته باشند.

معمولاً شیاف گلیسیرین برای درمان بواسیر در هنگام بروز درد و التهاب مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این حال، قبل از استفاده از هر نوع درمانی برای بواسیر، بهتر است با پزشک متخصص مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: لیزر هموروئید : مزایا و عوارض

شیاف گلیسیرین برای درمان بواسیر موثر است؟

شیاف گلیسیرین راه دیگری برای رساندن داروی بواسیر به بدن در مواقعی که نمی توان از راه های دیگر مانند خوراکی استفاده کرد. این دارو کوچک بوده و ممکن است گرد، بیضی یا مخروطی شکل باشد. 

ماده ای مانند کره کاکائو یا ژلاتین، دارو را احاطه کرده است. مواد ناشی از محتویات دارو حل شده تا دارو یکباره در داخل بدن آزاد گردد. 

شیاف های گلیسیرین ممکن است ناحیه موضعی را درمان کنند، یا ممکن است دارو از طریق جریان خون به قسمت های دیگر بدن برود.

شیاف برای هموروئید معمولا دو تا چهار بار در روز به مدت یک هفته استفاده می شود. بهتر است بعد از اجابت مزاج آن را وارد کنید تا اثر طولانی‌ تر باقی بماند.

گلیسیرین ناجو

بیشتر بخوانید: هزینه جراحی بواسیر با لیزر چقدر است؟

شیاف گلیسیرین چیست؟

شیاف های گلیسیرین ملین های ملایمی برای از بین بردن سفتی مدفوع و گیر کرده در رکتوم هستند. آنها فقط برای استفاده مقعدی به کار برده میشوند به این معنی که شیاف را از مقعد به داخل بدن وارد می کنید. 

این دارو را می توان برای رفع یبوست استفاده کرد.

گلیسیرین (Glycerine) با افزایش مقدار آب جذب روده یبوست های گاه به گاه را درمان می کند. این کار مدفوع را نرم کرده و اجابت مزاج را آسان تر می کند. 

همچنین فشار را افزایش داده که باعث می شود ماهیچه های روده شما مدفوع را حرکت دهند. این دارو متعلق به گروهی از داروها به نام مسهل است.

نام تجاری متداول: Colace Glycerin، Fleet، Fleet Pedia-Lax، Sani-Supp

⚕️ همچنین بخوانید: ویژگی های بهترین دکتر بواسیر و متخصص هموروئید

روش استفاده از شیاف گلیسیرین

این دارو فقط برای استفاده مقعدی است. آن را از طریق دهان مصرف نکنید. فقط طبق دستورالعمل روی برچسب با مشورت پزشک استفاده کرده و بیش از دوز تجویز شده قرار ندهید. قبل و بعد از استفاده دست های خود را بشویید. 

بسته بندی فویل را برداشته و برای سهولت استفاده، نوک شیاف را با آب سرد خیس کنید. 

به پهلو دراز بکشید و ساق پا را صاف کنید و پای بالایی را به سمت جلو به سمت شکم خم کنید. باسن بالایی را بلند کنید تا ناحیه رکتوم نمایان شود. فشار ملایمی وارد کنید تا شیاف را به طور کامل وارد رکتوم کنید. 

باسن را برای چند ثانیه کنار هم نگه دارید. پیشنهاد میشود به منظور جلوگیری از بیرون آمدن شیاف، حدود ۱۵ دقیقه دراز بکشید.

مصرف بیش از حد: اگر فکر می کنید بیش از حد از این دارو مصرف کرده اید، فوراً با مرکز کنترل مسمومیت یا اورژانس تماس بگیرید.

شیاف گلیسیرین برای کودکان

شیاف گلیسیرین معمولاً برای درمان بواسیر در بزرگسالان استفاده می‌شود و برای کودکان توصیه نمی‌شود. 

با این حال برخی از پزشکان ممکن است آن را برای کودکان بالای ۲ سال تجویز کنند.

در صورتی که کودک شما دچار مشکلات روده‌ ای است، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و از داروهایی که برای کودکان مناسب هستند استفاده کنید. همچنین، قبل از هر نوع درمانی برای کودکان، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

برای زنان باردار

استفاده از شیاف گلیسیرین در دوران بارداری تنها با مشورت پزشک زنان و در صورت لزوم انجام می‌ شود. 

این دارو در دوران بارداری تنها در صورتی که نیاز به آن حس شود و پزشک تصمیم گرفته باشد که این دارو برای درمان بواسیر استفاده شود، مصرف می‌شود. به هر حال، همیشه باید با پزشک خود مشورت کنید و توصیه‌ های او را رعایت کنید.

عوارض استفاده از شیاف گلیسیرین برای درمان هموروئید

عوارض جانبی که باید در اسرع وقت به تیم مراقبت خود گزارش دهید:

  • واکنش های آلرژیک 
  • بثورات پوستی، خارش، کهیر، تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو
  • درد مقعدی، سوزش یا خونریزی پس از استفاده

البته عوارض ایجاد شده ناشی از دارو میتواند در بدن هر فرد با فرد دیگری تفاوت داشته باشد. به همین دلیل در صورتی که هرگونه ناهنجاری مشاهده کردید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

تداخل دارویی

تداخل دارویی شیاف گلیسیرین با داروهایی که ممکن است باعث افزایش فشار خون شوند، مانند دیورتیک ها، بتابلاکرها و آنتاگونیست های آلفا، ممکن است تداخل داشته باشد و باعث افزایش فشار خون شود. 

همچنین، استفاده همزمان با داروهایی که احتمال خونریزی را افزایش می دهند، مانند آنتی کوآگولانت ها، نیز به علت افزایش خطر خونریزی، توصیه نمی شود. 

قبل از مصرف هر داروی جدیدی، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا