خون در مدفوع

خون در مدفوع نشانه چیست؟ {عکس، علت} + درمان مدفوع خونی

خون در مدفوع نشانه چیست و به چه علت اتفاق می افتد؟ اگر شما هم در مدفوع خود خون مشاهده می کنید نباید نگران باشید، زیرا دیدن خون در مدفوع همیشه هم بیانگر ابتلا به بیماری های مهلکی مثل سرطان نیست. با چنین عارضه‌ای حتما به پزشک مراجعه کنید و تا وی دلیل آن را ارزیابی نماید تا هر چه سریع تر نسبت به درمان آن اقدام نمایید.

عکس خون در مدفوع میتواند به شما کمک کند که دقیقا به بیماریهای مقعدی مبتلا هستید یا سرطان. با این تفسیر که خون روشن نشانگر خونریزی از انتهای راست روده یا رکتوم است. به طوری که میتواند نشانی از بیماریهای مقعدی مثل بواسیر (هموروئیدشقاق یا فیستول باشد.

اما اگر خون قرمز تیره روی دستمال مشاهده کردید احتمالا مشکلی حاد در دستگاه گوارش شما به وجود آمده است. در ادامه از کلینیک مهنا به دلایل دقیق تر از خون در مدفوع و روشهای درمان میپردازیم.

خون در مدفوع نشانه چیست؟ (علت مدفوع خونی)

علت خونریزی مقعدی هنگام دفع مدفوع و بدون دفع

علت مدفوع خونی وجود این عارضه این است که قسمتی از دستگاه گوارش بیمار خون ریزی کرده است و این خون ریزی ممکن است از نواحی گوناگون دستگاه گوارش بیمار یعنی از مری تا مقعد رخ داده باشد. در کودکان این عارضه میتواند به دلیل بیماری کرون در کودکان نیز رخ دهد.

این عارضه به معنای وجود خون در مدفوع است که میتواند نشان دهنده وجود مشکلاتی در دستگاه گوارش باشد. این مشکلات می‌تواند شامل التهاب‌ های مختلف، زخم‌ های دستگاه گوارش، عفونت‌ ها، تورم‌ و تغییرات سرطانی باشد. در صورت مشاهده خون در مدفوع، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا دلیل این مشکل بررسی و درمان شود.

دلایل خون در مدفوع (مدفوع خونی) ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • بواسیر یا تورم و التهاب در رگ‌های مقعدی
 • التهاب روده‌ای، مانند کولیت التهابی و بیماری کرون
 • عفونت‌های باکتریایی و ویروسی روده‌ای
 • زخم‌های دستگاه گوارش، مانند زخم پپتیک و زخم روده
 • سرطان دستگاه گوارش، از جمله سرطان روده بزرگ و پروستات
 • بعضی از داروها، مانند آنتی‌ بیوتیک‌ها و ضد التهاب‌ ها

در هر صورت، برای تشخیص دقیق و درمان مشاهده مدفوع خونی بهتر است به یک پزشک مراجعه کنید.

بیماریهایی که باعث خون در مدفوع میشوند

انواع مدفوع خونی
 • دیورتیکولی:دیورتیکولی باعث می شود که در دیواره های روده بزرگ یکسری بیرون زدگیهایی اندکی مثل کیسه به وجود آید  و اغلب برای بیمار  مشکل به خصوصی پیش نمی آورد ولی در بعضی مواقع هم سبب خون ریزی وعفونت می گردد
 • شقاق:این بیماری یکی از شایع ترین بیماریهایی می باشد که معمولا افرادی که به یبوست مبتلا هستند و و در زمان دفع، مدفوع سفت و بزرگی دارند و یا اینکه مبتلا به تنگی مقعد و یا اسپاسم عضلات مقعد(اسفنکتر) هستند گرفتار بیماری شقاق می شوند که هم درد دارد و هم فرد احساس سوزش شدیذی می شود و بر روی مدفوع خود خون می بیند یا اینکه خون را می تواند در کاسه توالت مشاهده کند.
 • بواسیر: بیماری بواسیر هم بسیار شایع است و افراد زیادی دچار این بیماری می شوند دلیل رخداد این بیماری گستردگی و متورم شدن همان رگهای خونی در قسمت پایانی روده(رکتال) است که به دلیل فشار آوردن زیاد در هنگام اجابت مزاج می باشد و کسانی که دچار یبوست هستند در زمان دفع مدفوع شاهد خونریزی از مقعد خود هستند.
 • کولیت روده:این بیماری به التهابات روده اطلاق می‌گردد که از بارزترین دلایل بروز این مشکل به شمار می‌آید.
 • زخم معده:یکی دیگر از عوامل وجود خون در مدفوع بیماری زخم معده میباشد. زخم معده یعنی در غشای معده یا اثنی عشر در لبه بالایی روده کوچک که اغلب به دلیل یک نوع عفونت که از باکتری هلیکوباکترپیلوری نشات گرفته زخمی به وجود آمده است. شایان ذکر است استفاده بی رویه از برخی داروهای ضدالتهابی مانند ایبوپروفن و آسپرین و ناپروکسن هم مزید بر علت است تا فرد دچار زخم معده شود.
 • آنژیودیسپالزی:این بیماری به گونه ای است که بر اثر آن عروق خونی دستگاه گوارش به شکل غیر عادی و شکننده در می آید  و سبب خون ریزی می گردد
 • پولیپ یا سرطان روده: در این بیماری تعدادی زائده خوش خیم به وجود می آید که به تدریج بزرگ تر شده  و دچار خون ریزی می‌شوند و گاهی هم منجر به سرطان می شوند. این پولیپ‌ها اغلب منجر به خون ریزی شده و بیمار شاهد وجود خون در مدفوع خود می‌باشد.

علائم و نشانه‌های خون مخفی در مدفوع

در صورتی که خون ریزی در دستگاه گوارش رخ داده باشد رنگ  مدفوع به رنگ تیره و مشکی تغییر پیدا می کند. گاهی اوقات هم خون ریزی آنقدر اندک است که اغلب افراد با انجام آزمایشات سالیانه به این موضوع پی می برند. در بعضی موارد هم خون پس از اجابت مزاج مشاهده می شود.

به گزارش از مجله علمی-پزشکی gastrohealth.com ؛

Symptoms of OGIB include a change in the color of stools to black-tarry or even maroon, a drop in red blood cells (anemia) and low blood pressure, on occasion.

علائم خون مخفی یا به اصطلاح OGIB عبارتند از تغییر رنگ مدفوع به قیری سیاه یا حتی مایل به قهوه ای، افت گلبول های قرمز (کم خونی) و فشار خون پایین.

گاهی اوقات بیماران مبتلا به این عارضه ممکن است چندین بار برای انتقال خون در بیمارستان بستری شوند. اما اگر با آندوسکوپی یا کولونوسکوپی فوقانی چیزی پیدا نشد و خونریزی متوقف شد، بیمار به خانه فرستاده می‌شود تا بیماری عود کند. چندین مطالعه تحقیقاتی قبلی نشان داد که میانگین زمان تشخیص و درمان OGIB 2.7 سال بوده و به طور متوسط ​​۳۰ واحد خون نیاز به تزریق دارد.

انواع رنگ مدفوع نشانه چیست؟

ممکن است بیمار رنگ ها مختلفی از خون را در مدفوع خود ببیند که هر کدام از آنها علت خاصی دارند. این موارد به طور کلی عبارتند از:

 1. خون تیره: این نوع خون معمولاً از خون قرمز تیره و گاهی اوقات از خون سیاه تیره تشکیل شده است. این نوع خون معمولاً نشان‌ دهنده وجود خونریزی در بخش بالایی دستگاه گوارش مانند معده یا دوازدهه است.
 1. خون قرمز روشن: این نوع خون معمولاً از خون قرمز روشن تشکیل شده است و معمولاً نشان‌ دهنده وجود خونریزی در بخش پایینی دستگاه گوارش مانند روده‌ های بزرگ است.
 2. خون زرد یا مایل به نارنجی: این نوع خون معمولاً به صورت لکه‌ های زرد در مدفوع دیده می‌شود و ممکن است نشان‌ دهنده وجود عفونت در دستگاه گوارش باشد.
 3. خون مخلوط با مدفوع: این نوع خون معمولاً به صورت مایع قهوه‌ای تیره یا قهوه‌ای روشن در مدفوع دیده میشود و ممکن است نشان‌ دهنده وجود خونریزی در بخش بالایی دستگاه گوارش باشد.
 4. خون سیاه: این نوع خون معمولاً از رنگ تیره تشکیل شده است و ممکن است نشان‌ دهنده وجود خونریزی در بخش پایینی دستگاه گوارش باشد. اما برخلاف خون تیره، این نوع خون معمولاً نشانگر وجود مشکلات در جریان خون در دستگاه گوارش است و نیاز به بررسی دقیق توسط پزشک دارد.
 5. خون سبز: این نوع خون معمولاً به صورت لکه‌ های سبز در مدفوع دیده میشود و ممکن است نشان‌ دهنده وجود عفونت در دستگاه گوارش باشد. این نوع خون معمولاً با علائم دیگری مانند تب، درد شکم و تغییرات در رنگ مدفوع همراه است.

روشهای درمان

 • متخصصان این امر، متدهای گوناگونی را جهت متوقف ساختن خونریزی شدید به کار می گیرند.
  اکثر پزشکان توسط آندوسکوپی، املاح مخصوصی را به قسمتی که دچار خونریزی شده است تزریق می نمایند، آن قسمت را با استفاده از جریان برق یا لیزر مداوا می نمایند یا یک نوار یا گیره را جهت مسدود کردن رگی دچار خونریزی شده است به کار می گیرند.
 • بر اساس دلیل مدفوع خونی شاید درمان توسط متد های آسان رفع شود  که خود فرد قادر به انجام آن ها می باشد، مانند استفاده از مواد غذایی پرفیبر جهت درمان یبوست
 • در صورتی که با انجام آندوسکوپی به نتیجه ای نرسیدید و خونریری بند نیامد، پزشک از طریق انجام آنژیوگرافی، دارو را جهت کنترل خونریزی، به درون رگ خونی تزریق می نماید.

ضمن قطع خونریزی، بایستی دلیل آن محرز گردد تا نسبت به درمان اقدام شود تا از پیشرفت میزان خونریزی مانعت به عمل آبد.

6 دیدگاه دربارهٔ «خون در مدفوع نشانه چیست؟ {عکس، علت} + درمان مدفوع خونی»

  1. سلام دیدن خون در مدفوع میتونه نشونه بیماری های مختلفی باشه و درمان دارویی تا زمانی که علت دقیق مشخص نشه نمیشه چیزی گفت

 1. من چندتا لکه خون روی مدفوعم میدیدم هر سری که رفتم دکتر و گفت بواسیر داری باید جراحی بشه. میخواستم بدونم میتونم لیزر کنم؟

  1. سلام بله میتونید لیزر کنید مشکلی نیست. شماره تماس کلینیک برای تعیین نوبت و مشاوره: ۰۲۱۸۸۸۷۱۰۷۸

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا