خون در مدفوع نشانه چیست؟ علائم، علل و درمان مدفوع خونی

خون در مدفوع نشانه چیست؟ علائم، علل و درمان مدفوع خونی

اگر شما هم در مدفوع خود خون مشاهده می کنید نباید نگران باشید، زیرا دیدن خون در مدفوع همیشه هم بیانگر ابتلا به بیماری های مهلکی مثل سرطان نیست. با چنین عارضه‌ای حتما به پزشک مراجعه کنید و تا وی دلیل آن را ارزیابی نماید تا هر چه سریع تر نسبت به درمان آن اقدام نمایید.

علائم و نشانه‌های خون در مدفوع

در صورتی که خون ریزی در دستگاه گوارش رخ داده باشد رنگ  مدفوع به رنگ تیره و مشکی تغییر پیدا می کند
گاهی اوقات هم خون ریزی آنقدر اندک است که اغلب افراد با انجام آزمایشات سالیانه به این موضوع پی می برند.
در بعضی موارد هم خون پس از اجابت مزاج مشاهده می شود.

دلایل خون در مدفوع

علت وجود این عارضه این است که قسمتی از دستگاه گوارش بیمار خون ریزی کرده است و این خون ریزی ممکن است از نواحی گوناگون دستگاه گوارش بیمار یعنی از مری تا مقعد رخ داده باشد.

قسمتی از دلایل این عارضه عبارت است از:

 • دیورتیکولی:دیورتیکولی باعث می شود که در دیواره های روده بزرگ یکسری بیرون زدگیهایی اندکی مثل کیسه به وجود آید  و اغلب برای بیمار  مشکل به خصوصی پیش نمی آورد ولی در بعضی مواقع هم سبب خون ریزی وعفونت می گردد
 • شقاق:این بیماری یکی از شایع ترین بیماریهایی می باشد که معمولا افرادی که به یبوست مبتلا هستند و و در زمان دفع، مدفوع سفت و بزرگی دارند و یا اینکه مبتلا به تنگی مقعد و یا اسپاسم عضلات مقعد(اسفنکتر) هستند گرفتار بیماری شقاق می شوند که هم درد دارد و هم فرد احساس سوزش شدیذی می شود و بر روی مدفوع خود خون می بیند یا اینکه خون را می تواند در کاسه توالت مشاهده کند.
 • بواسیر: بیماری بواسیر هم بسیار شایع است و افراد زیادی دچار این بیماری می شوند دلیل رخداد این بیماری گستردگی و متورم شدن همان رگهای خونی در قسمت پایانی روده(رکتال) است که به دلیل فشار آوردن زیاد در هنگام اجابت مزاج می باشد و کسانی که دچار یبوست هستند در زمان دفع مدفوع شاهد خونریزی از مقعد خود هستند.
 • کولیت روده:این بیماری به التهابات روده اطلاق می‌گردد که از بارزترین دلایل بروز این مشکل به شمار می‌آید.
 • زخم معده:یکی دیگر از عوامل وجود خون در مدفوع بیماری زخم معده میباشد. زخم معده یعنی در غشای معده یا اثنی عشر در لبه بالایی روده کوچک که اغلب به دلیل یک نوع عفونت که از باکتری هلیکوباکترپیلوری نشات گرفته زخمی به وجود آمده است. شایان ذکر است استفاده بی رویه از برخی داروهای ضدالتهابی مانند ایبوپروفن و آسپرین و ناپروکسن هم مزید بر علت است تا فرد دچار زخم معده شود.
 • آنژیودیسپالزی:این بیماری به گونه ای است که بر اثر آن عروق خونی دستگاه گوارش به شکل غیر عادی و شکننده در می آید  و سبب خون ریزی می گردد
 • پولیپ یا سرطان: در این بیماری تعدادی زائده خوش خیم به وجود می آید که به تدریج بزرگ تر شده  و دچار خون ریزی می‌شوند و گاهی هم منجر به سرطان می شوند. این پولیپ‌ها اغلب منجر به خون ریزی شده و بیمار شاهد وجود خون در مدفوع خود می‌باشد.
 • اختلالات مری:بیشتر مشکلات مری از وریدهای واریسی و یا پارگی در مری نشات می‌گیرد که منجر به خون ریزی شدید می‌شود و خود یکی از عوامل بروز این عارضه به شمار می آید.

درمان مدفوع خونی

 • متخصصان این امر، متدهای گوناگونی را جهت متوقف ساختن خونریزی شدید به کار می گیرند.
  اکثر پزشکان توسط آندوسکوپی، املاح مخصوصی را به قسمتی که دچار خونریزی شده است تزریق می نمایند، آن قسمت را با استفاده از جریان برق یا لیزر مداوا می نمایند یا یک نوار یا گیره را جهت مسدود کردن رگی دچار خونریزی شده است به کار می گیرند.
 • بر اساس دلیل مدفوع خونی شاید درمان توسط متد های آسان رفع شود  که خود فرد قادر به انجام آن ها می باشد، مانند استفاده از مواد غذایی پرفیبر جهت درمان یبوست
 • در صورتی که با انجام آندوسکوپی به نتیجه ای نرسیدید و خونریری بند نیامد، پزشک از طریق انجام آنژیوگرافی، دارو را جهت کنترل خونریزی، به درون رگ خونی تزریق می نماید.

ضمن قطع خونریزی، بایستی دلیل آن محرز گردد تا نسبت به درمان اقدام شود تا از پیشرفت میزان خونریزی مانعت به عمل آبد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *