تفاوت شقاق و بواسیر

تفاوت بواسیر و شقاق چیست؟ + شباهت دو بیماری

در بیشتر مواقع احساس درد، سوزش، تورم و مشاهده خونریزی از ناحیه مقعد برای همه ما نگران کننده است. بسیاری از افراد با مشاهده این علائم، تصور می‌کنند که به بواسیر یا هموروئید مبتلا شده‌اند. در صورتی که شقاق مقعد هم می‌تواند یکی از دلایل شایع بروز چنین علائمی باشد. در اینجا به شرح کامل تفاوت شقاق و بواسیر می‌پردازیم:

بواسیر یا هموروئید: همان تورم عروق و گشاد شدن رگ‌های انتهای راست روده و مقعد است که به ایجاد توده در داخل یا خارج مقعد منجر می‌شود. اگر این توده در داخل مقعد ایجاد شود، بواسیر داخلی و اگر در خارج و اطراف مقعد ایجاد شود بواسیر خارجی نام دارد. ممکن است این بیماری سالها در بدن وجود داشته باشد اما تا زمانی که خونریزی اتفاق نیفتد، از وجود آن بی خبر باشیم.

همچنین بخوانید: لیزر بواسیر یا هموروئید (سرپایی و بدون درد)

فرق بواسیر و شقاق در چیست

شقاق یا فیشر: به ایجاد زخم یا شکاف جزئی در پوشش مخاطی و حساس مقعد گفته می شود. این شکاف ممکن است هنگام عبور مدفوع سخت یا بزرگ ایجاد شود و به طور معمول باعث ایجاد درد، سوزش و خونریزی هنگام اجابت مزاج خواهد شد. اگر این بیماری بهبود پیدا نکند، شکاف عمیق تر شده و به مخاط و یا بافت‌هایی که عضله اسفنکتر داخلی مقعد را در برگرفته‌اند، گسترش می‌یابد که به آن شقاق مزمن گفته می‌شود.

علاوه بر شباهت برخی از علائم شقاق و بواسیر، اگر مروری بر علل بروز این بیماریها داشته باشیم، در می‌یابیم دلایلی از قبیل کمبود فیبر در رژیم غذایی، فشارهای درون شکمی، عدم تحرک کافی، زایمان در زنان و مشکلات دفع از قبیل اسهال و یبوست در هر دو بیماری مشترکند. بنابراین آگاهی به تفاوت شقاق و بواسیر، می تواند به تشخیص و درمان بیماری کمک کند.

موارد تفاوت شقاق و بواسیر (هموروئید)

اگر در ناحیه مقعد احساس درد و سوزش دارید اما برآمدگی و زائده ای احساس نمی‌کنید، احتمالا مشکل ایجاد شقاق یا شکاف در این ناحیه است. زیرا در هموروئید زائده‌هایی ایجاد می‌شود که با زور زدن ممکن است از دهانه مقعد بیرون بزند. همچنین اگر احساس می کنید مدفوع کامل دفع نشده و شاهد ترشحات از مقعد هستید، احتمالا به بواسیر مبتلا شده اید.

⚡ مطمئن ترین شخص برای تشخیص دقیق شقاق از بواسیر؛ دکتر هموروئید یا دکتر متخصص شقاق می باشد.

بیشتر بخوانید: درمان هموروئید خارجی در خانه و سریع

روش تشخیص فرق شقاق با هموروئید

اصلی ترین تفاوت شقاق و بواسیر نحوه درمان آنهاست. در بیشتر مواقع اگر شقاق دلیلی مثل تنگی عضله اسفنکتر نداشته باشد، با رعایت رژیم غذایی و درمانهای خانگی بهبود می‌یابد. اما برای درمان هموروئید، بخصوص اگر بیرون زده و پرولاپس باشد، باید از سایر روش‌ها استفاده شود. به این دلیل که امکان عود مجدد بیماری پس از درمان خانگی وجود دارد.

دقت کنید تفاوت دیگر شقاق و هموروئید در نوع درد آنهاست. درد شقاق تیرکشنده است و معمولا هنگام حرکات روده ای و دفع مدفوع درد و سوزش تشدید شده و گاها منجر به عدم توانایی در دفع خواهد شد. به خصوص زمانی که مدفوع شما سخت است. اما درد و ناراحتی بواسیر(هموروئید) ممتد است و تمام روز بیمار را درگیر می کند. البته در نظر داشته باشید که علائم بواسیر بسته به نوع آن متفاوت است.

چگونه می‌توانیم شقاق و بواسیر را تشخیص دهیم؟

توصیه می کنیم در صورت بروز هریک از این علائم برای تشخیص سریع و قطعی شقاق یا بواسیر به پزشک مراجعه کنید. معمولا در تشخیص به موقع بیماری مراحل درمان راحت تر و طول درمان کوتاه تر است و نیاز به درمان‌های تهاجمی مثل لیزر و جراحی برای مراحل پیشرفته‌تر می باشد.

فرق روشهای درمان

اکثر شقاق های رکتوم به طور کلی نیازی به درمان با جراحی یا لیزر شقاق که یک روش پزشکی بوده ندارند، زیرا زخم های سطحی ممکن است خود به خود با درمان خانگی بهبود یابند. به مراجعان توصیه کنید با افزایش مصرف آب و فیبر مدفوع خود را نرم نگه دارند.
اگر شقاق به اندازه ای عمیق باشد که به درمان های مختلف دیگر پاسخ ندهد، ممکن است نیاز به عمل جراحی برای کاهش ناراحتی و بهبودی سریع داشته باشد.

از طرفی علائم توده های بواسیر را می توان در خانه با روش های بدون نسخه مانند حمام سیتز، نوشیدن آب به مقدار کافی و شستشوی مناسب ناحیه کاهش داد.

برای هموروئیدهایی که دردناک بوده و بعد از ۲ هفته از بین نرفته اند، مراجعه به یک دکتر بواسیر ضروری بوده و حتما باید یکی از روشهای زیر اجرا شود:

3 دیدگاه دربارهٔ «تفاوت بواسیر و شقاق چیست؟ + شباهت دو بیماری»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا