ویروس اچ پی وی

ویروس HPV چیست؟ علائم و درمان قطعی اچ پی وی در زنان و مردان

ویروس اچ پی وی (HPV) یا پاپیلومای انسانی Human Papilloma Virus یک ویروس عفونی است که بیشتر در تماس جنسی یا هر نوع رابطه منتقل می‌ شود. این ویروس میتواند باعث ایجاد علائم متفاوتی شود، از جمله زگیل‌ تناسلی، زگیل‌ های دهانی، سرطان رحم، سرطان پستان و سرطان دهان و گلو. همچنین، برخی از افراد ممکن است به صورت بی‌ علامت توسط این ویروس آلوده باشند.

از آنجا که بیشتر بیماران مبتلا به HPV اچ پی وی بدون علائم هستند، تشخیص آن به روش‌ های مختلفی مانند آزمایش پاپ اسمیر، آزمایش DNA و بررسی بصری در صورت وجود زگیل انجام می‌ شود. در صورت تشخیص این ویروس، درمان‌ های مختلفی برای آن وجود دارد، از جمله داروها و روش‌ های جراحی.

برای پیشگیری از این ویروس، واکسن‌ های گارداسیل برای جلوگیری از ایجاد زگیل تناسلی؛ وجود دارد که میتواند از بدن شما در برابر برخی از نوع‌ های این ویروس محافظت کند. همچنین، استفاده از کاندوم و رعایت بهداشت جنسی میتواند در کاهش خطر ابتلا به این ویروس مؤثر باشد.

بیشتر بخوانید: لیزر زگیل تناسلی تنها روش سریع و سرپایی


اگر به این ویروس مبتلا هستید، پیشنهاد میکنیم قبل از به خطر انداختن سلامتی خود با ما تماس بگیرید.

در صورت ابتلا به hpv تماس بگیرید

علائم اچ پی وی HPV در زنان و مردان چیست؟

علائم ویروس اچ پی وی در زنان و مردان ممکن است متفاوت باشد و بسته به نوع ویروس، محل عفونت و سلامتی فرد مختلف باشد. اما در برخی موارد، علائم و نشانه‌ هایی که ممکن است در زنان و مردان با این ویروس دیده شود عبارتند از:

علائم ویروس اچ پی وی در زنان:

 • زگیل‌های جنسی در نواحی تناسلی
 • تغییرات در سایز، شکل و رنگ گردن رحم
 • خونریزی غیر عادی، مانند خونریزی بین دوره‌ های قاعدگی یا پس از رابطه جنسی
 • درد و سوزش در قسمت تناسلی

بیشتر بخوانید: زگیل تناسلی زنان ؛ درمان و تشخیص

علائم ویروس اچ پی وی در مردان:

 • زگیل‌ های جنسی در ناحیه تناسلی
 • سوزش و درد در ناحیه تناسلی
 • تغییرات در پوست قضیب
 • خونریزی غیر عادی، مانند خونریزی پس از رابطه جنسی

اگر شما علائمی از این نشانه‌ ها را تجربه می کنید، بهتر است به یک دکتر زگیل تناسلی خوب و ماهر مراجعه کرده تا بررسی و درمان مناسب انجام دهید. همچنین، برای پیشگیری از این ویروس، بهتر است از روش‌های مختلفی مانند واکسیناسیون و رعایت نکات بهداشت جنسی را رعایت کنید.

بیشتر بخوانید: زگیل تناسلی در مردان ؛ درمان و تشخیص

علت ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی

شما می توانید با داشتن رابطه جنسی واژینال، رابطه مقعدی یا دهانی با فردی که این ویروس را دارد، به HPV مبتلا شوید که بیشتر در طول رابطه جنسی مقعدی یا واژینال منتشر می شود. همچنین میتواند از طریق تماس نزدیک پوست به پوست در طول رابطه جنسی پخش شود.

اچ پی وی دهانی بیشتر از طریق رابطه جنسی دهانی و تماس دهان به دهان منتقل می شود. فرد مبتلا به HPV ویروس را در بزاق و مخاط خود حمل می کند. اگر بزاق یا مخاط با زخم باز یا بریدگی در دهان همسرشان تماس پیدا کند، می تواند به او منتقل شود.

علائم ویروس hpv چیست

روشهای انتقال ویروس اچ پی وی hpv چگونه است؟

ویروس اچ پی وی از طریق خون، مایعات بدنی مانند شیر مادر، ادرار، منی و تزریق مواد مخدر با وسیله آلوده انتقال پیدا می‌ کند. روش‌ های انتقال ویروس اچ پی وی به طور کامل عبارتند از:

 • تزریق مواد مخدر: استفاده از سوزن‌ های تزریق مشترک بین افراد، یا استفاده از سوزن‌ های غیرشخصی، به عنوان یکی از عوامل اصلی انتقال ویروس اچ پی وی در جامعه شناخته شده است.
 • خون و لوازم خونی: این ویروس میتواند به راحتی از طریق خون آلوده و لوازم خونی که به زخم باز شما برخورد میکنند، منتقل شود.
 • روش‌های پزشکی: استفاده از سوزن‌های غیرشخصی در روش‌های پزشکی مانند دندانپزشکی، خدمات تاتو و پیرسینگ، جراحی و غیره، می‌تواند باعث انتقال ویروس اچ پی وی شود.
 • روش جنسی: داشتن فعالیت جنسی بدون استفاده از وسایل حفاظتی مانند کاندوم، می‌تواند باعث انتقال ویروس HPV اچ پی وی شود.
 • انتقال از مادر به نوزاد: در برخی موارد، مادران آلوده به ویروس اچ پی وی ممکن است بتوانند ویروس را به نوزاد خود منتقل کنند.

به طور کلی، رعایت بهداشت شخصی و استفاده از وسایل حفاظتی مناسب مانند کاندوم، در پیشگیری از انتقال ویروس اچ پی وی موثر است.

بیشتر بخوانید: هزینه لیزر زگیل تناسلی

چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا هستند؟

هر کسی میتواند به ویروس پاپیلومای انسانی HPV آلوده شود، اما برخی افراد در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این ویروس هستند. این افراد در دسته های زیر قرار می گیرند:

 • کسانی که فعالیت جنسی دارند
 • افرادی که بیشتر از یک شریک جنسی دارند
 • کسانی که سنشان کمتر از ۳۰ سال است
 • افرادی که سیگار می‌ کنند
 • کسانی که سیستم ایمنی ضعیف دارند، مانند افراد مبتلا به ویروس اچ آی وی HIV/AIDS یا درمان‌ های سرطان که تحت شیمی درمانی هستند
 • افرادی که در تماس با پوست نواحی تناسلی بیماران هستند، مانند اپیلاسیون کار ها و ماساژ دهندگان.

درمان قطعی ویروس اچ پی وی در زنان و مردان

متاسفانه، هیچ درمانی برای درمان ویروس HPV موجود نیست. با این حال، برخی از علائم و عوارض مرتبط با HPV، مانند زگیل تناسلی، می‌توانند با روشهای مختلف درمان شوند. روش‌ های درمانی زیر برای درمان علائم و عوارض مرتبط با HPV استفاده می‌شوند:

 1. زگیل: درمان زگیل تناسلی شامل روش‌های زیر است:
 1. عفونت‌های دیگر: درمان برخی عفونت‌ های مانند عفونت‌های انتقال جنسی با داروهای آنتی باکتریال یا ضد ویروسی مانند آزیترومایسین، پنی سیلین، داکسی سایکلین و آسیکلوویر انجام می‌شود.
 2. سرطان: درمان سرطان ناشی از HPV شامل جراحی، رادیوتراپی، شیمی درمانی یا ترکیبی از این روش‌ها است.

در هر صورت، بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به HPV و عفونت‌های انتقال جنسی داشتن رابطه جنسی ایمن است و استفاده از کاندوم در هر رابطه جنسی با شریک‌ های مختلف توصیه می‌شود.

بیشتر بخوانید: درمان زگیل مقعد و تفاوت آن با دیگر بیماری ها مانند بواسیر

جهت مشاوره و تعیین نوبت درمان انواع زگیل تناسلی با شماره زیر از کلینیک مهنا تماس بگیرید:

درمان انواع زگیل تناسلی زنان و مردان

انواع ویروس اچ پی وی HPV

different types of hpv virus

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) گروهی از بیش از ۲۰۰ ویروس مرتبط با حدود ۴۰ نوع است که می تواند ناحیه تناسلی را آلوده کند. این انواع HPV را می توان بر اساس ارتباط آنها با سرطان به دو گروه اصلی طبقه بندی کرد:

 1. انواع کم خطر HPV: این انواع HPV کم خطر در نظر گرفته می شوند زیرا معمولاً باعث سرطان نمی شوند اما می توانند منجر به شرایط غیر سرطانی مانند زگیل تناسلی شوند. برخی از انواع رایج HPV کم خطر عبارتند از:
  • HPV 6: با اکثر ایجاد زگیل تناسلی مرتبط است.
  • HPV 11: یکی دیگر از علل شایع زگیل تناسلی.
 2. انواع پرخطر HPV: این انواع HPV با افزایش خطر ابتلا به برخی سرطان ها، به ویژه سرطان دهانه رحم مرتبط است. برخی از انواع پرخطر HPV عبارتند از:
  • HPV 16: بیشتر با سرطان دهانه رحم و سایر سرطان های ناحیه تناسلی و همچنین سرطان های سر و گردن مرتبط است.
  • HPV 18: یکی دیگر از انواع پرخطر مرتبط با سرطان دهانه رحم و سایر سرطان های دستگاه تناسلی.
  • سایر انواع پرخطر: HPV 31، ۳۳، ۴۵، ۵۲، و ۵۸ نیز انواع پرخطر سرطان دهانه رحم محسوب می شوند.

توجه به این نکته مهم است که اکثر افرادی که به اچ پی وی آلوده می شوند علائم یا مشکلات سلامتی ندارند، زیرا سیستم ایمنی اغلب می تواند ویروس را به خودی خود پاک کند. با این حال، عفونت مداوم با انواع پرخطر HPV می تواند خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم، مقعد، اوروفارنکس و سایر سرطان ها را افزایش دهد.

Three HPV vaccines—۹-valent HPV vaccine (Gardasil 9, 9vHPV), quadrivalent HPV vaccine (Gardasil, 4vHPV), and bivalent HPV vaccine (Cervarix, 2vHPV)

سه واکسن HPV- واکسن HPV 9 ظرفیتی (Gardasil 9، ۹vHPV)، واکسن چهار ظرفیتی HPV (Gardasil، ۴vHPV)، و واکسن HPV دو ظرفیتی (Cervarix، ۲vHPV) برای جلوگیری از ابتلا به سرطان دهانه رحم به کار می روند.

cdc.gov

روشهای تشخیص و شناسایی ویروس hpv در بدن مردان و زنان

تشخیص ویروس اچ پی وی

روش‌های تشخیص ویروس اچ پی وی (HPV) عبارتند از:

 • آزمایش پاپ اسمیر: در این آزمایش، نمونه‌ ای از سلول‌های مقعد و گردن رحم برای بررسی به آزمایشگاه فرستاده می‌شود. در صورت وجود اچ پی وی، تغییراتی در سلول‌ها قابل مشاهده است.
 • آزمایش ژنتیکی: در این روش، نمونه‌ ای از بافت مبتلا به HPV جمع آوری شده و بررسی می‌شود. این روش به دقت بالاتری نسبت به آزمایش پاپ اسمیر دارد.
 • آزمایش DNA: در این روش، نمونه‌ای از بافت مبتلا به HPV گرفته شده و DNA ویروس بررسی می‌شود.
 • آزمایش PCR: این روش برای تشخیص HPV استفاده می‌شود. در این روش، تعداد کپی‌های DNA ویروس در نمونه بررسی می‌ شود.

لازم به ذکر است که برای تشخیص HPV، باید به پزشک مراجعه کرده و توسط او بررسی شوید. همچنین، در صورتی که نتیجه آزمایش مثبت باشد، پزشک باید برای درمان مناسب شما را راهنمایی کند.

عوارض

ویروس اچ پی وی (HPV) یکی از شایع‌ ترین عوامل انتقال بیماری‌ های جنسی است. بیشتر مردان و زنانی که با این ویروس آشنا هستند، هیچ علامتی ندارند. اما در برخی از موارد، این ویروس ممکن است علائم و عوارض زیر را در بر داشته باشد:

 • زگیل‌ های کوچک، صاف و یا محدود در منطقه تناسلی
 • زگیل‌ های بزرگتر، خشک و با بافت سفت
 • خارش، سوزش و درد در ناحیه تناسلی
 • خونریزی بعد از رابطه جنسی
 • درد و خونریزی در زمان انجام آزمایش پاپ اسمیر (Pap smear) در زنان

بیشتر زگیل‌ های ناشی از اچ پی وی بی خطر هستند و به صورت خودبخود از بین می روند. اما در برخی موارد، ویروس اچ پی وی ممکن است باعث بروز سرطان دهانه رحم، مجاری تنفسی و تناسلی شود. بهترین راه برای پیشگیری از عوارض ویروس اچ پی وی، استفاده از واکسن HPV و رعایت بهداشت جنسی است. در صورت بروز هرگونه علامت یا عارضه، بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کرده و درمان مناسب را دریافت کنید.

4 دیدگاه دربارهٔ «ویروس HPV چیست؟ علائم و درمان قطعی اچ پی وی در زنان و مردان»

  1. سلام موارد انتقال به طور کامل در بالا ذکر شده اند لطفا مطالعه بفرمایید و اینکه خیر از طریق بوسیدن منتقل نمیشه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا