نکات ضروری برای مراقبت بعد عمل بواسیر یا هموروئید

نکات ضروری برای مراقبت بعد عمل بواسیر یا هموروئید

عمل جراحی بواسیر شامل جراحی برای برداشت بافت هموروئیدی است. در این جراحی که تحت بیهوشی انجام می شود،هدف از بین بردن عروق هموروئیدی است.

بیماری بواسیر یا هموروئید در اثر تورم و گشاد شدن عروق هموروئیدی مقعد ایجاد می شود. این بیماری درد بسیار زیادی را به همراه داشته و ممکن است موجب خونریزی، خارش و سوزش شود. در برخی مراحل از این بیماری مراقبت های خانگی و دارویی موثر نبوده و نیاز به عمل جراحی است. عمل جراحی سنتی ممکن است تاثیرات مثبتی داشته باشد اما همراه با مشکلات خاص خود خواهد بود، ضمن اینکه امکان بازگشت بیماری پس از جراحی همچنان وجود دارد. اما با انجام مراقبت های خاص و رعایت یکسری از نکات می توان احتمال بازگشت بیماری را به حداقل کاهش داد. این مراقبت ها عبارتند از :

حمام سیتز

حمام سیتز یکی از روشهای مراقبتی و پیشگیری از عود مجدد بواسیر یا هموروئید است. ضمن آنکه رعایت این نکته در دوره نقاهت پس از عمل می تواند به تسریع روند بهبودی کمک نماید.

برای استفاده از حمام سیتز یا همان حمام نشیمن تنها کافی است ناحیه کفل و ران ها را در آب نسبتاً گرم قرار دهید. و در حدود ۱۵ الی ۲۰ دقیقه در این آب بنشینید. برای تاثیر گذاری بیشتر و ضد عفونی کردن می توانید به آب این حمام نمک اپسوم و یا جوش شیرین بیافزاید.

رعایت بهداشت

حفظ بهداشت مقعد در تمامی مراحل درمان الزامی است، اما این مورد در دوره نقاهت پس از عمل بواسیر اهمیت بیشتری می یابد. رعایت بهداشت یکی از مهمترین موارد مراقبت بعد عمل بواسیر است. در صورت داشتن پانسمان باید مرتباً آن را تعویض نمایید. اما از زیاده روی در شستشو بپرهیزید و زیرا این امر نیز ممکن است به التهاب بیشتر بیانجامد.

مصرف داروها

مصرف داروهای تجویزی پزشک در دوران نقاهت پس از عمل اهمیت بسیاری دارد. زیرا که احتمال دارد، زخم عفونت کرده و یا بیمار درد بسیاری داشته باشد. در نتیجه بهتر است بیمار مصرف منظم داروهای مسکن و آنتی بیوتیک را فراموش نکند. ضمن آنکه در برخی موارد پزشکان مصرف داروهای موضعی را نیز تجویز می کند.

نوشیدن آب کافی

نوشیدن آب به میزان کافی به خروج سموم از بدن کمک می کند. نوشیدن آب در حفظ حالت هیدراته بدن نیز موثر است به علاوه می تواند از یبوست که مهمترین عامل بیماری بواسیر یا هموروئید است جلوگیری نماید. برای مراقبت بعد عمل بواسیر نوشیدن حداقل ۸ لیوان آب در طول روز الزامی است.

مصرف فیبر

فیبر کافی یکی از مهمترین موارد مراقبت بعد عمل بواسیر یا هموروئید است که می تواند از یبوست، مهمترین عامل بواسیر جلوگیری نماید. فیبر ماده ای مغذی در انواع میوه ها، سبزیجات و غلات است که در بدن انسان قابل هضم نیست و در روده ها تجمع می کند در نتیجه می تواند حجم مدفوع را افزایش دهد و یبوست جلوگیری نماید.

حفاظت از زخم

مهمترین مراقبت بعد از عمل بواسیر حفاظت از زخم است، برای این منظور باید از نشستن بر روی سطوح سخت اجتناب نمایید. همچنین می توانید از بالش های نرم دوناتی شکل برای نشستن کمک بگیرید.

ورزش

ورزش در افزایش سرعت بهبودی تاثیرگذار است. ورزش میتواند با افزایش گردش خون در این قسمت از بدن سرعت بهبود زخم را افزایش دهد. انجام ورزش های سبک از مراقبت بعد عمل بواسیر است در این دوران می توانید از ورزشهای سبک نظیر پیاده روی استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *