درد-مقعد

دلایل مختلف درد مقعد و بهترین درمان درد مقعدی

درد مقعد می تواند علل بسیاری داشته باشد زیرا این عامل یکی از نشانه های مهم در انواع بیماری های مقعدی به شمار می رود. در حال نیازی به نگرانی برای درمان نخواهد بود زیرا که راهکارهای مختلفی برای درمان درد مقعدی در نظر گرفته شده است که در ادامه به آن می پردازیم:

درد مقعد نشانه چیست؟

درد در ناحیه ی مقعد یا رکتوم می تواند نشان از بیماری های مختلفی باشد و یا به علت یک کوفتگی ساده ناشی از زمین خوردن روی دهد.در اغلب موارد لخته شدن خون در رگ های بواسیری و یا ایجاد شقاق ( ترک در اطراف ناحیه ی مقعد) عامل ایجاد درد مقعد شناخته می شود اما در مواردی دیگر درد مقعد ناشی از وجود یک آبسه، بیماری آمیزشی، خارج شدن راست روده از محل طبیعی خود و یا بیماری های التهاب روده روی میدهد.

دلایل درد مقعدی

در اغلب موارد علت درد مقعد بروز انواع بیماری هایی است که در این ناحیه ی رخ میدهد و به شرح مهمترین آنها می پردازیم. انواع بیماریهایی که باعث درد مقعدی می‌شود، به این شرح است:

هموروئید

شایع ترین بیماری ناحیه ی مقعد است که حدود نیمی از افراد جامعه به آن مبتلا می شوند.بواسیر با هموروئید را می توانیم التهاب و یا تورم بالشتک های هموروئیدی که به دفع مدفوع از بدن کمک می کنند، تعریف کنیم.این بیماری ناشی از زور زدن و وارد آمدن فشار بیش از اندازه به این ناحیه رخ داده و شامل علایمی از جمله خارش و خونریزی، بیرون زدگی، خون در مدفوع و درد مقعد است. این بیماری را می توان توسط لیزر قطعی و بدون درد و خونریزی درمان نمود.

هموروئید

شقاق یا فیشر مقعدی

یکی از بیماری های کمتر شایع ناحیه ی مقعد است که موجب ترک یا پارگی در اطراف ناحیه ی مقعد می گردد. شقاق معمول در اثر دفع مدفوع سفت ایجاد شده و در اغلب موارد بدون هیچ درمان خاصی بهبود می یابد.این بیماران معمولا خارش، خونریزی و ترشح از مقعد را تجربه نموده و در اغلب موارد درد مقعد را هنگام دفع و پس از آن تجربه خواهند نمود. این بیماری را می توان در صورت مزمن شدن توسط لیزر به راحتی و بدون درد درمان نمود.

شقاق مقعدی

آبسه آنورکتال

شیوع این آبسه در بین مردان و کسانی که مبتلا به بیماری های گوارشی هستند، بیشتر است. در این بیماری یک آبسه دقیقا در ناحیه سوراخ مقعد و یا بطور عمیق در جدار راست روده تشکیل می شود.از علائم شایع این آبسه می توانیم به درد مقعد، تورم،درد ضربان دار، تب و درد هنگام اجابت مزاج اشاره کنیم.

آبسه آنورکتال

زگیل های جنسی

زگیل های جنسی در اطراف ناحیه پوست مقعد و یا داخل ناحیه ی تحتانی رکتوم ایجاد شده و از بین بردن آنها مشکل است. این زگیل ها به شکل توده های گل کلمی ایجاد شده و گاهی منفرد و گاهی مجتمع است از علائم این بیماری می توانیم به درد مقعد، خونریزی و بوی بد اشاره کنیم.

زگیل جنسی

درد راست روده زودگذر

چنین شرایطی معمولا در زنان جوان و افراد جوان کمتر از ۴۵ سال رخ داده و دلیل آن بطور واضح مشخص نشده است. اما می توان گفت اسپاسم عضلات مقعد باعث ایجاد چنین شرایطی خواهد شد. درد مقعد در این حالت زودگذر، ناگهانی و شدید است و معمولا کمتر از یک دقیقه به طول می انجامد.در مواردی نادر این اسپاسم مدت طولانی به طول انجامیده و ممکن است درد آن به حدی باشد که فرد را از خواب بیدار نماید.

درمان خانگی درد مقعدی

مهمترین راهکار های درمان درد مقعد به این شرح است:

تشت آب گرم : نشستن روزانه ۲ تا ۳ بار در تشت آب گرم به مدت ۱۵ دقیقه، می تواند در درمان درد مقعدی مفید عمل نماید. همچنین می توان این روش را با استفاده از پوشاندن مقعد با حوله خیسانده در آب گرم نیز اجرا نمود.

بی حس کردن : پوشاندن ناحیه ی مقعد با استفاده از دارو های بنزوکائین یا ایبوکائین می تواند در درمان درد مقعدی موثر واقع گردد.

نوشیدن آب : بی شک نوشیدن آب می تواند در درمان انواع بیماری های از جمله درمان درد مقعدی مفید باشد. به همین منظور به شما توصیه می کنیم که روزانه ۶ تا ۸ لیوان آب بنوشید.

مصرف غذاهای حاوی فیبر : مصرف میوه ها و سبزیجات حاوی فیبر در درمان درد مقعدی بسیار مفید است. مصرف این غذا ها حجم و نرمی مدفوع را افزایش داده و فشار بر رگ های خونی ناحیه ی مقعد را کاهش خواهد داد.

مسهل بخورید : مصرف این دارو باید مجوز پزشک انجام گیرد. این دارو می تواند دفع مدفوع آسان تر نموده و مانع فشار بر رگ ها ناحیه ی مقعد گردد.

ورزش کگل : این ورزش جهت قوی کردن ماهیچه های ناحیه ی مقعد و درمان بی اختیاری مدفوع کاربرد دارد. به علاوه انجام این ورزش می تواند در درمان درد مقعدی نیز کاربرد داشته باشد.

شنا : می توان از این ورزش برای درمان درد مقعدی و منظم کردن دفع مدفوع استفاده نمود.

مراجعه به پزشک برای درمان درد مقعد

در صورت دارا بودن هر یک از شرایط زیر لازم است هر چه سریع تر برای درمان درد مقعدی به پزشک مراجعه نمایید:

  • تکرار درد ناحیه مقعدی که تمام نمی شود.
  • مشاهده خونریزی از رکتال
  • ایجاد توده ای در این ناحیه که بهبود نمی یابد.

1 دیدگاه دربارهٔ «دلایل مختلف درد مقعد و بهترین درمان درد مقعدی»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا