روشهای جراحی بواسیر

عمل بواسیر چگونه است؟ “روشهای جراحی هموروئید”

عمل جراحی بواسیر یا هموروئید به برداشتن رگ های ملتهب و آسیب دیده در ناحیه مقعد با استفاده از تیغ جراحی یا روشهای دیگری می گویند که در این مطلب آنها را توضیح داده ایم. دکتران به این رگ های متورم آسیب دیده بواسیر یا هموروئید می گویند.

از گذشته تا کنون روشهای مختلفی برای درمان بواسیر وجود داشته که انجام برخی از آنها بسیار راحت بوده مانند “درمان بواسیر با لیزر” و انجام برخی دیگر برای بیمار همراه با درد است مانند “هموروئیدکتومی” یا درمان بواسیر با رابربند. هدف از انجام عمل جراحی، قطع کردن جریان خونرسانی به توده یا حذف هموروئید به طور کلی است.

عکس بهترین دکتر بواسیر یا متخصص هموروئید در تهران

بستن نوار لاستیکی یا همان رابربند یک نمونه رایج از روشهای عمل بواسیر است. این روش شامل استفاده از یک نوار برای محدود کردن خونرسانی به هموروئید و در نهایت افتادن آن است. ولی از آنجا که ریشه آن از بین نمی رود، احتمال عود بعد از جراحی وجود دارد.

زمان بهبودی برای روشهای مختلف جراحی هموروئید متفاوت است، اما برای بسیاری از افراد، ممکن است به اندازه ۱ هفته کوتاه بوده یا ماه ها طول بکشد.

در این مقاله از کلینیک مهنا هدف از روشهای مختلف جراحی هموروئید، روش انجام و زمان بهبودی مورد بحث قرار خواهد گرفت.

⚡ بیشتر بخوانید: بواسیر یا هموروئید چیست؟


برای تعییین نوبت و مشاوره با ما تماس بگیرید:

مشاوره قبل از جراحی هموروئید📞


هدف از عمل جراحی بواسیر چیست؟

جراحی با چاقوی بواسیر

هدف از جراحی کوچک شدن یا ناپدید شدن هموروئید است. این کار توسط از بین بردن ۲ عامل انجام میشود:

 • از بین بردن هموروئید
 • کاهش خون رسانی به هموروئید

جراحی می تواند برای علائمی که باعث درد قابل توجهی می شوند مفید باشد، زیرا پزشک می تواند به سرعت هموروئید را حذف کند. با این حال، زمان بهبودی پس از جراحی می تواند از چندین هفته تا چندین ماه، متغیر باشد.

یکی دیگر از مزایای جراحی این است که پزشک می تواند چندین بواسیر را طی یک عمل از بین ببرد.

⚡ بیشتر بخوانید: لیزر هموروئید چگونه انجام میشود؟

این توده های کوچک بسیار رایج هستند و حدود ۱ نفر از هر ۲۰ نفر را درگیر می کنند.

دو نوع بواسیر بسته به محل آنها وجود دارد. هموروئید خارجی در زیر پوست مقعد تشکیل می شود، در حالی که هموروئید داخلی در پوشش مقعد و پایین رکتوم تشکیل می شود.

⚡️ موثرترین شکل درمان بواسیر که همچنین همراه با علائم ناراحت کننده ای می باشد، جراحی بواسیر است. به طور معمول، این روش یک گزینه برای افرادی است که از روشهای درمان خانگی بواسیر، نتیجه مثبتی نگرفته اند. ⚡️

عمل جراحی بواسیر خطرناک است؟

اغلب خیر. زیرا عمل جراحی یکی از روشهای قطعی برای درمان دائمی هموروئید بوده و همواره از این روش استفاده میشود. البته که همراه با عوارضی مانند تنگی مقعد یا گشادی مقعد بوده که به دنبال آن ممکن است شقاق ایجاد شود. اما برای جلوگیری از ابتلا به عوارض خطرناک بعد از عمل هموروئید حتما باید یک رژیم غذایی سالم را دنبال کنید.


قطعا قبل از انتخاب هر کدام از روشهای زیر نیاز به مشورت با متخصص دارید. میتوانید در این باره از ما کمک بگیرید:

انتخاب بهترین روش عمل ☎️


انواع روشهای جراحی هموروئید و عمل بواسیر

انواع مختلفی از روشهای جراحی  برای درمان هموروئید وجود دارد که در زیر توضیح داده شده است:

بستن نوار لاستیکی یا رابربند

این روشی برای درمان خونریزی یا پرولاپس هموروئید داخلی است. که شامل قرار دادن یک نوار لاستیکی در اطراف ریشه توده بواسیری است. این کار باعث محدود شدن جریان خون آن شده و در نهایت باعث کنده شدن هموروئید می شود.

درمان بواسیر با رابربند

انعقاد و قطع جریان خونرسانی

انعقاد می تواند هموروئیدهای داخلی خونریزی دهنده را که هنوز پرولاپس نشده اند، درمان کنند. پزشک از جریان الکتریکی یا نور مادون قرمز برای ایجاد بافت اسکار روی هموروئید استفاده می کند. این بافت خون رسانی به هموروئید را محدود کرده و باعث افتادن آن می شود.

عمل هموروئید با روش اسکلروتراپی

Hemorrhoid operation with sclerotherapy

روش اسکلروتراپی شامل تزریق یک محلول شیمیایی توسط پزشک به بواسیر داخلی است. این محلول با بی حس کردن پایانه های عصبی اطراف ناحیه به تسکین درد کمک می کند. همچنین باعث تشکیل بافت اسکار و افتادن هموروئید می شود.

هموروئیدکتومی

روش هموروئیدکتومی با هدف حذف هموروئید انجام می شود. جراح این عمل را در بیمارستانی انجام می دهد که در آن بیمار بلوک نخاعی یا بی حسی موضعی دریافت می کند.

جراح مقعد را باز کرده و به آرامی بواسیر را برش می دهد. آنها می توانند برش را با استفاده از ابزارهای مختلف جراحی مانند قیچی جراحی یا لیزر انجام دهند. هیچ تفاوتی در ناراحتی بین این دستگاه ها وجود ندارد.

پس از برداشتن بواسیر، جراح زخم ها را می بندد،یا باز می گذارد یا از ترکیبی از هر دو روش استفاده می کند.

دلیل باز گذاشتن زخم معمولاً این است که زخم به دلیل محل آن به سختی بسته می شود یا سایر شرایط بهداشتی وجود دارد.

جراحی هموروئید داخلی

منگنه زدن هموروئید

این روش به درمان هموروئید داخلی که بزرگ شده یا افتادگی کرده اند کمک می کند زیرا نمی تواند هموروئید خارجی را درمان کند.

جراح این فرآیند را تحت بیهوشی انجام می دهد. در طی آن، جراح از یک دستگاه مخصوص برای منگنه کردن هموروئید در یک موقعیت طبیعی در داخل کانال مقعد استفاده می کند. این امر خون رسانی به بواسیر را محدود می کند و باعث می شود اندازه آن به آرامی کاهش یابد.

برخی از مطالعات نشان داده اند که منگنه زدن هموروئید می تواند نسبت به هموروئیدکتومی سنتی درد کمتری داشته باشد و ممکن است زمان بهبودی کوتاه تری داشته باشد. با این حال، احتمال بروز عود مجدد بیماری در این مواقع بیشتر است.

جراحی بواسیر با استاپلر (هموروئیدوپکسی)

Hemorrhoidopexy جراحی بواسیر با استاپلر

استاپلر یک ابزار جراحی است که برای درمان بواسیر استفاده می شود. در این روش، استاپلر به عنوان یک ابزار برشی استفاده می شود تا با برش دادن بافت بواسیر، خونریزی را کاهش دهد و بافت را به هم بچسباند.

در این روش، پزشک یک استاپلر را از طریق شکم وارد می کند و آن را به طور همزمان با برش دادن بافت بواسیر، فشار می دهد تا بافت بچسبد. این روش عموماً در مراحل اولیه بواسیر کارآمد است و معمولاً باعث کاهش درد و خونریزی می شود.

اما باید توجه داشت که استفاده از استاپلر به تنهایی نمی تواند بواسیر را به طور کامل درمان کند و باید با رعایت تغذیه سالم، ورزش منظم و داروهای تجویز شده توسط پزشک همراه شود. همچنین، در برخی موارد ممکن است نیاز به جراحی بزرگتر باشد. بنابراین، قبل از اقدام به درمان بواسیر با استاپلر، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض عمل جراحی بواسیر و خطرات

انواع عمل جراحی سنتی هموروئید

خطرات و عوارض جراحی بواسیر شامل موارد زیر می‌ شوند:

 • التهابات: پس از جراحی، ممکن است التهابات در ناحیه جراحی شده به وجود آید که نیاز به درمان با آنتی بیوتیک دارد.
 • خونریزی: پس از جراحی، خونریزی سبک یا شدید رخ می‌ دهد که نیاز به درمان دارد.
 • تشکیل آبسه داخلی: پس از جراحی، ممکن است آبسه های داخلی در روده تشکیل شود که نیاز به جراحی دوباره دارند.
 • تضعیف عملکرد روده: پس از جراحی، ممکن است عملکرد روده تضعیف شده و مشکلاتی مانند سختی در دفع مدفوع و ادرار کردن به وجود بیاید.
 • التهاب عروق خونی: پس از عمل، ممکن است التهاب عروق خونی در منطقه مبتلا به وجود آید که نیاز به درمان دارد.
 • تلف اعصاب: پس از عمل هموروئید، ممکن است اعصاب محیطی در ناحیه مبتلا از بین بروند که باعث تغییرات در عملکرد روده می‌ شود.
 • تشکیل ندوب: پس از جراحی، ممکن است ندوب در قسمتی که عمل شده است به وجود آید که نیاز به جراحی دوباره دارد.

دوره نقاهت بعد از جراحی بواسیر چگونه است؟

زمان بهبودی هر یک از روش ها متفاوت است.

اقداماتی که خونرسانی به هموروئید را محدود می کند، چندین روز پس از آن نیاز دارد تا هموروئید از بین برود.

سپس زخم می تواند ۱ تا ۲ هفته طول بکشد تا به طور کامل بهبود یابد.

برای برداشتن کامل هموروئید دو تا چهار روش باندینگ بواسیر انجام می شود. پروسه ها معمولا بین ۶ تا ۸ هفته فاصله دارند.

زمان بهبودی برای روش های جراحی که بواسیر را حذف میکنند متفاوت است. بهبودی کامل ممکن است ۱ تا ۳ هفته طول بکشد.

پس از جراحی، افراد می توانند با انجام موارد زیر به بهبودی خود کمک کنند:

 • خوردن یک رژیم غذایی غنی از فیبر
 • اجتناب از نشستن طولانی مدت
 • نوشیدن آب فراوان
 • گرفتن حمام سیتز
 • در حین اجابت مزاج زور نزنید
 • اجتناب از بلند کردن منظم و سنگین
 • اجتناب از نشستن طولانی مدت

پرسش و پاسخ درباره عمل بواسیر یا جراحی هموروئید

بعد از جراحی هموروئید چه کارهایی نباید انجام دهیم؟

تا زمانی که احساس بهتری ندارید، سریع حرکت نکنید و چیز سنگینی بلند نکنید. می توانید طبق معمول دوش بگیرید و حمام کنید. پس از اتمام کار، ناحیه مقعد خود را خشک کنید. احتمالاً باید ۱ تا ۲ هفته از کار خود مرخصی بگیرید.

بعد از عمل بواسیر میتوان نشست؟

این احتمال وجود دارد که خم شدن، بلند شدن، چمباتمه زدن یا نشستن باعث ایجاد درد شود. بنابراین، برای چند روز اول پس از بهبودی جراحی هموروئید، باید تا حد امکان فعالیت های سنگین را محدود کنید. کاهش خارش و درد یکی از روشهای راحتی بیشتر شماست. کرم های مختلفی برای کاهش درد و خارش وجود دارد.

تا چه مدت بعد از جراحی باید استراحت کرد؟

برای یک یا دو هفته اول، باید راحت باشید، در خانه بمانید و از فعالیت‌های سنگین، از جمله بلند کردن اجسام سنگین اجتناب کنید. پس از یک تا دو هفته، معمولا میتوانید به فعالیت های عادی بازگردید. با این حال، هنوز باید از فعالیت هایی که نیاز به تلاش زیادی دارند اجتناب کنید.

عوارض خطرناک جراحی بواسیر چیست؟

خونریزی، عفونت و احتباس ادرار شایع ترین عواقب حاد هستند. سپسیس لگن یک بیماری نادر است که می تواند باعث عوارض قابل توجه و حتی مرگ شود. بی اختیاری مدفوع، تنگی مقعد و درد مزمن لگن شایع ترین عواقب طولانی مدت هستند.

8 دیدگاه دربارهٔ «عمل بواسیر چگونه است؟ “روشهای جراحی هموروئید”»

 1. سلام ،اولا تا چند بار میشه عمل هموروئید انجام داد و اینکه سن مناسب برای جراحی یا لیزر بدون بازگشت چیه من دو بار جراحی کردم سن ۱۴ و۱۸ الان چند ساله که با دردم دارم می‌سازم به خاطر بازگشت دوباره و شدید تر از دوره های قبل ،جوری اذیتم میکنه که بعد از اجابت مزاج ،راه رفتن هم برام سخت میشه و ترشح زیادی دارم گاهی وقتها خونریزی زیادی دارم ،خواهش میکنم راهنمایی کنید

 2. سلام وقتتون بخیر دکتر من یه چند ماهی هست بواسیرم زده بیرون دکتر گفت عمل ولی متاسفانه پشت گوش انداختم و عمل نکردم به تازگی پوست دور مقعدم انگار حالت افتادگی پیدا کرده ؟مشکل از بواسیر یا ناراحتی دیگه آیی هم پیدا کردم؟

 3. سلام. بنده دوهفته جراحی شده ام با استاپر. ودرد وحشتناکی راتجربه کردم. ولی باز خونریزی دارم. بادرد شدید وضایده کوچکی انتهای مقعد حس می کنم. ایا امکان داره باز زائده داخلی عود پیدا کرده باشد. لطفن کمکم کنید.

 4. من عمل جراحی سنتی همورویید وشقاق انجام دادم لطفا دقت کنید خیلی عمل سخت و دردناک هست ولی اگه کارهایی که میگم انجام بدید بعدا میگید بسیار بهتر از لیزر و…هست خوب شد عمل باز کردید یکدفعه خیال خودت رو راحت کردید بعد ترخیص درد ندارید فقط موقع دستشویی رفتن قبلش ۱۰ دقیقه ژل لیدوکایین با سرنگ ۲میل داخل مقعد بریزید تا بی حس بشه بعد اجابت مزاج کنید قبل آن لگن آب گرم نسوز داخل حمام آماده کنیدبلافاصله وبه سرعت داخل آن بنشینید تا درد قطع شود البته آب گرم درطول نشستن مکررا اضافه کنیدنیم ساعت بشنید حتما آب کله پاچه وانبه واب گرم زردچوبه بخورید قرص مترونیدازول ۸ ساعت بخورید بعد ۱۰ روز خوب خوب میشید فقط یک هفته اول۱۰ بار داخل اب گرم بنشینید برنج ونون ممنوع موفق باشید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا