واکسن زگیل تناسلی

واکسن زگیل تناسلی (گارداسیل) با کدام ویروس‌ها مقابله می‌کند؟

واکسن زگیل تناسلی و یا واکسن گارداسیل جهت پیشگیری از ابتلا به نوع خاصی از ویروس های hpv کاربرد دارد. ویروس hpv یا ویروس پاپیلومای انسانی ویروس خطرناکی است که در ابتلا به بسیاری از بیماری ها نقش دارد و امروزه شیوع گسترده ای به خصوص در ایران پیدا کرده است، این ویروس دارای بیش از ۱۲۰ نوع مختلف است که بعضی از انواع آن ها در ایجاد زگیل تناسلی و برخی دیگر عامل انواع سرطان هستند.

همچنین بخوانید: درمان زگیل تناسلی با لیزر؛ بدون درد خونریزی + مزایا و معایب

اختراع واکسن زگیل تناسلی موجب شده از ابتلا به زگیل های تناسلی و سرطان هایی مانند سرطان دهانه رحم، سرطان مقعد و … جلوگیری شود. در واقع گارداسیل موجب افزایش مقاومت بدن در برابر ۴ نوع پرخطر ویروس hpv که عامل زگیل تناسلی و سرطان است، می شود.در نتیجه از وقوع بیماری های خطرناک توسط این ویروس جلوگیری می شود.

چه کسانی باید واکسن گارداسیل را تزریق کنند؟

واکسن گارداسیل

در عصر حاضر به علت الگوهای جنسی غلط، این ویروس شیوع گسترده ای پیدا کرده است. در نتیجه به تمامی افرادی که از نظر جنسی فعال هستند، تزریق واکسن گارداسیل به منظور پیشگیری از ابتلا به این ویروس خطرناک پیشنهاد می شود. البته تزریق باید قبل از سن شروع فعالیت های جنسی باشد، زیرا واکسن تنها قبل از درگیری با این ویروس کاربرد دارد.

اما دسته ای از افراد هستند که با برقراری رابطه‌های پرخطر بیشتر از سایرین در معرض این ویروس قرار می گیرند، تزریق این دارو برای این افراد ضروری تر است. به طور مثال افراد همجنس باز به خصوص مردان و معتادان تزریقی و … نیاز است، برای تزریق گارداسیل اقدام کنند. 

این دارو در ۳ دوز و در طی ۶ ماه تزریق می شود. به صورتی که پس از اولین دریافت باید ۲ ماه بعد برای دوز دوم مراجعه کنید و سومین دوز ۶ ماه پس از اولین واکسن، تزریق می‌شود.

تاثیر گارداسیل بر زگیل تناسلی

همانطور که ذکر شد واکسن گارداسیل یا hpv با ۴ نوع خطرناک از ویروس اچ پی وی که عامل زگیل های تناسلی و سرطان های دستگاه تناسلی است، مقابله می کند. در واقع گارداسیل مقاومت بدن در برابر این ویروس را افزایش داده و مانع از ابتلا فرد به این ویروس ها می شود.

این دارو از حدود ۹۰% از زگیل های تناسلی پیشگیری خواهد نمود. به یاد داشته باشید حتی بعد از تزریق نیز رعایت نکات ایمنی الزامی است، زیرا این واکسن فرد را تنها در برابر ۴ نوع خطرناک از این ویروس محافظت می کند و نه همه ی ۱۲۰ نوع از آن.

آیا گارداسیل برای افراد مبتلا به HPV هم موثر است؟

خیر، تزریق واکسن در افراد مبتلا به hpv موجب از بین رفتن ویروس و یا درمان آن نمی‌شود، اما ممکن از ابتلا به سایر انواع پر خطر این ویروس جلوگیری کند. زیرا این واکسن دارای ۴ نوع ویروس است.

تزریق واکسن برای خانم‌ها

بهترین سن تزریق گارداسیل برای خانم ها بین سنین ۹ تا ۲۶ سال است، در واقع بهتر است این واکسن قبل از شروع فعالیت های جنسی که فرد در معرض ویروس قرار ندارد، تزریق شود. البته امکان تزریق گارداسیل تا سن ۴۵ سال وجود دارد اما میزان تاثیرگذار آن کاهش پیدا می کند. واکسیناسیون حین حاملگی و شیردهی برای زنان ممنوع است.

تزریق واکسن برای آقایان

از آنجایی که این ویروس برای مردان نیز خطرناک است و با ابتلا به سرطان هایی مانند سرطان پنیس و ناحیه انتهایی دستگاه گوارش و مقعد در ارتباط است، تزریق این واکسن برای آقایان نیز الزامی است.

سن تزریق واکسن hpv برای آقایان نیز مشابه خانم ها تا قبل از سن شروع فعالیت های جنسی و قرارگیری در معرض ویروس است. بهترین سن برای دریافت این دارو در آقایان بین سنین ۹ الی ۲۱ سال تعریف شده است.

عوارض تزریق گارداسیل

تزریق این واکسن موجب بروز عوارضی موقتی می شود، اما مزیت‌های گارداسیل بسیار بیشتر از عوارض آن است. درگیری با برخی از عوارض کوتاه مدت بعد از تزریق واکسن hpv اجتناب ناپذیر است، برخی از این عوارض عبارتند از :

  • درد 
  • تورم یا قرمز شدن محل تزریق 
  • سردرد
  • حالت تهوع
  • احساس ضعف  و سرگیجه
  • درد عضلات
  • واکنش های آلرژیک  
  • خارش 

برای کنترل عوارض گارداسیل لازم است بعد از تزریق حداقل برای نیم ساعت در مرکز درمانی منتظر بمانید. تا در صورت وقوع عوارض مشکلی ایجاد نشود.

2 دیدگاه دربارهٔ «واکسن زگیل تناسلی (گارداسیل) با کدام ویروس‌ها مقابله می‌کند؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا