فیبر غذایی

خوراکی‌های دارای فیبر غذایی و میزان مصرف فیبر در هر وعده

فیبر غذایی در تمامی خوراکی های طبیعی وجود دارد ولی چرا بیشتر افراد میزان فیبر دریافتی شان کمتر از میزان استاندارد است؟ اشکال کار در کجاست؟

پزشکان و متخصصان سلامتی بارها و بارها به فواید فیبر اشاره کرده اند و تقریبا امروزه همه ی ما میدانیم که فیبر یکی از مهم ترین عناصر حیاتی برای حفظ سلامتی بدن است. مطالعات نشان داده که فیبر می تواند از بروز بسیاری از بیماری ها جلوگیری کند و بدن را در شرایط بهتری برای مقابله با بسیاری از بیماری ها قرار دهد. بیماری هایی که امروزه گریبانگیر افراد بسیار زیادی شده اند و طبق گزارشات واصله از سازمان بهداشت جهانی سالیانه میلیون نفر جان خود را در اثر این بیماری ها از دست می دهند.

فیبر غذایی

غذاهای حاوی فیبر

فیبر غذایی، خوراکی هایی از نوع کربوهیدرات هستند که در گیاهان وجود دارد. دستگاه گوارشی بدن انسان آنزیمی برای هضم این نوع پلی ساکاریدها ندارد. در نتیجه بر خلاف سایر کربوهیدرات ها نمی تواند آنها را به مولکول های شکر تجزیه کند. آجیل، غلات، حبوبات، سبزیجات و میوه ها از غنی ترین انواع فیبر غذایی منابع فیبر به شمار می روند.

به طور کلی فیبرها به دو دسته ی محلول در آب و فیبرهای نامحلول دسته بندی می شوند. هرکدام از این فیبرها عملکردهای مختلفی از خود نشان می دهند. فیبرهای محلول در آب در دستگاه گوارش به حالتی شبیه به ژله تبدیل می شوند و برای تنظیم میزان قند خون و سوخت و ساز بدن فوق العاده مفید هستند.

فیبرهای نامحلول برخلاف فیبرهای محلول در آب حل نمی شوند و می توانند تا ۲۰ برابر وزن خود آب جذب نمایند. این فیبرها حجم مدفوع را افزایش می دهند و حرکت مواد را در طول روده روان تر و آسان تر می کنند. چنین فیبرهایی برای درمان بواسیر و درمان یبوست بسیار تاثیر گذارند.

به طور کلی فواید و مزایای مصرف فیبر ها در جلوگیری و درمان بسیاری از بیماری ها از جمله موارد زیر به اثبات رسیده است.

میزان فیبر توصیه شده برای زنان ۲۵ گرم در طول روز و برای مردان ۳۸ گرم است.

فیبر غذایی غیر محلول

فیبرهای غیر محلول انواعی از فیبرهای خوراکی غذایی هستند که در آب حل نمی شوند. این نوع فیبرها در طول دستگاه گوارش بدون هیچگونه تغییری حرکت می کنند و در نهایت همراه با مدفوع از بدن خارج می شوند.

این نوع فیبر در بخش های بیرونی و سخت بیشتر گیاهان و سبزیجات وجود دارد مانند پوسته ی بیرونی غلات کامل. مصرف این نوع فیبر باعث می شود که غذا روان تر و نرم تر در طول دستگاه گوارش و روده ها حرکت کند و برای جلوگیری از ایجاد یبوست یکی از بهترین گزینه ها به شمار می روند. همچنین استفاده از منابع فیبر غیر محلول به تنظیم حرکات روده ها کمک می کند و ریسک ابتلا به سرطان روده را به شکل قابل توجهی کاهش می دهد.

از غنی ترین منابع فیبر غیر محلول می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سبزیجات و میوه های تازه همراه با پوست
 • غلات کامل ( سبوس )
 • پالپ میوه ها
 • آجیل
 • برنج قهوه ای
 • هویج
 • نان گندم سبوس دار
 • حبوبات
 • گوجه فرنگی

فیبر غذایی سلولز

سلولز ماده ای است که ساختار اولیه ی دیواره ی سلولی گیاهان را تشکیل می دهد. دستگاه گوارشی انسان قادر به هضم فیبر سلولز نیست و از آنجایی که این نوع مواد فاقد هرگونه کالری می باشند نمی توانند به عنوان غذا به حساب بیایند. سلولز مولکول های بسیار بزرگی هستند که از هزاران رشته سلول ساده ی گلوکز تشکیل شده است. سلولز یکی از ۴ مولکول اصلی تشکیل دهنده ی دیواره ی گیاهان شناخته می شود.

انواع فرم های سلولز

 • α سلولز : این فرم از سلولز در محلول ۱۷٫۵ درصد از هیدروکسید سدیم در ۲۰ درجه سانتیگراد حل نمی‌شود.
 • β – سلولز :  سلولز در این محلول حل شده اما به محض اسیدی کردن محلول ته‌ نشین می‌شود.
 • γ سلولز : در محلول ۱۷٫۵ درصد هیدروکسید سدیم حل می‌شود اما با اسیدی شدن محلول ته‌ نشین نمی‌شود.
 • همی سلولز که همراه با سلولز در دیواره ی سلول های گیاهی وجود دارد.

لیگنین

لیگنین بیشترین نقش را در تحکیم دیواره ی سلولی گیاهان دارد. لیگنین مولکول بسیار بزرگی است که این خاصیت را دارد که مولکول های گیاهی دیگر را به یکدیگر متصل کند و یکی از مولکول های اصلی بافت چوب به حساب می آید. لیگنین عامل اصلی ایجاد رنگ قهوه ای در چوب درختان است و در نباتات به صورت لایه ای ضخیم دور سلولز را به طور کامل پوشانده است

ساختار لیگنین

لیگنین دومین پلیمر طبیعی فراوان در سطح دنیاست که از واحد های ساختاری فنیل پروپان با اتصالات کربن- کربن و اتری تشکیل شده است. لیگنین طی یک فرایند پیچیده از واحدهای قندی در گیاهان عالی فتوسنتز می شود. لیکنین فاقد کالری است و به هیچ عنوان در بدن انسان هضم نمی شود.

1 دیدگاه دربارهٔ «خوراکی‌های دارای فیبر غذایی و میزان مصرف فیبر در هر وعده»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا