شقاق در بارداری

شقاق در بارداری 🤰؛ {پماد برای درمان خانگی شقاق بارداری}

شقاق در بارداری یکی از مشکلات شایعی است که بسیاری از مادران بارداری آن را در طول این دوران تجربه می کنند. در واقع می توان گفت بارداری همراه با افزایش رحم همراه بوده و این امر فشار بسیار زیادی را به لگن مادر وارد می کند و زمینه را برای بروز بیماری فراهم می کند. شقاق به ایجاد زخم و ترک در دیواره کانال مقعد اطلاق می شود.

ممکن است هنگام اجابت مزاج یا زمانی که برای مدت طولانی می نشینید، درد یا ناراحتی را تجربه می کنید. ممکن است هموروئید یا شقاق مقعدی داشته باشید که می تواند برای زنان باردار نگران کننده باشد. مسائل مربوط به سلامت مقعد در دوران بارداری رایج است، زیرا تغییرات هورمونی می تواند خطر ابتلا به آنها را افزایش دهد.

شقاق های حاد دارای ترک های کم عمق هستند و کمتر از ۱۲ هفته از بروز آنها گذشته در صورتی که شقاق مورد درمان قرار نگیرد زخم بیماری تشدید شده و عمیق تر می‌شود به این ترتیب شقاق مزمن ایجاد می‌شود. با ما در کلینیک مهنا همراه باشید تا با علت بروز شقاق بارداری و نیز درمان این بیماری آشنا شوید.

بیشتر بخوانید: لیزر شقاق (درمان سریع و سرپایی)

علائم شقاق در دوران بارداری

نشانه های شقاق چیست؟ مهمترین علائم بروز شقاق در بارداری به این شرح است :

 • دردی که با دفع شدت گیرد.
 • خونریزی از مقعد و یا مشاهده خون در مدفوع
 • ترک های طولی
 • التهاب و تورم مقعد
 • خارش و سوزش
 • تب
عکس بیماری شقاق مقعدی

در صورتی که به این عارضه مبتلا شدید و نمیدانید به کدام پزشک مراجعه کنید، کلینیک مهنا میتواند یکی از انتخاب های شما باشد.

🩺👨🏻‍⚕️ دکتر برای درمان شقاق بارداری 🤰


دلایل زخم شدن مقعد در حاملگی

شقاق مقعد معمولاً در اثر ضربه به کانال مقعد ایجاد می شود. این ضربه می تواند به دلیل یبوست، سندروم روده تحریک پذیر IBS یا بیماری کرون باشد. از آنجایی که زنان باردار بیشتر از یبوست رنج می برند، احتمال ایجاد شقاق مقعدی در آنها بیشتر است. با این حال، این شقاق می تواند پس از زایمان نیز ظاهر شود.

 • افزایش حجم رحم و افزایش فشار وارده بر لگن
 • افزایش سطح هورمون پروژسترون به علت بارداری که موجب یبوست می شود.
 • عدم تحرک کافی به علت بارداری و نشستن و یا دراز کشیدن به مدت طولانی
 • رژیم غذایی کم فیبر و کم آب
 • کاهش مقدار غذای مصرفی به علت بارداری

بیشتر بخوانید: هزینه درمان شقاق با لیزر چقدر میشه؟

Hemorrhoids are enlarged veins in the anus and rectum. When hemorrhoids become swollen, they can cause unpleasant symptoms such as pain, irritation, and itching. These enlarged veins can be hidden inside your rectum or found under the skin around your anus.

هموروئید وریدهای بزرگ شده در مقعد و رکتوم هستند. هنگامی که هموروئید متورم می شود، می تواند علائم ناخوشایندی مانند درد، سوزش و خارش ایجاد کند. این وریدهای بزرگ شده می توانند در داخل راست روده پنهان شوند یا در زیر پوست اطراف مقعد شما دیده شوند.
شقاق مقعد پارگی های کوچکی در پوشش مقعد هستند. از آنجایی که مقعد نازک و حساس است، حتی یک پارگی کوچک می تواند منجر به درد، خارش و خونریزی شود.

mwhtc-stl.com

روش‌های پیشگیری از شقاق بارداری

امکان پیشگیری از شقاق بارداری با علت زمینه ای مانند بزرگ شدن رحم و ترشح هورمون پروژسترون وجود ندارد. اما می توان با انجام سایر راهکارها احتمال ابتلا به این عارضه را کاهش داد.

 • جلوگیری از یبوست با مصرف فیبر کافی
 • مصرف آب کافی
 • پرهیز از نشستن به مدت طولانی
 • ورزش و تحرک کافی
 • رژیم غذایی متعادل افزایش تعداد وعده های غذایی و کاهش تعداد وعده ها
پماد برای درمان شقاق بارداری

بیشتر بخوانید: درمان شقاق در خانه با روشهای راحت

روش‌های درمان خانگی شقاق در بارداری

شقاق بارداری معمولاً مشکل حادی نبوده و بعد از زایمان برطرف می شود، البته ناگفته نماند که ممکن است زایمان شرایط را وخیم تر نماید. این عارضه معمولاً با استفاده از روش‌های درمان خانگی و دارویی شقاق برطرف می شود. مهمترین راهکارها برای شقاق در بارداری به این شرح است:

 • مصرف فیبر : فیبر ماده ای مغذی بوده که در روده انسان قابلیت هضم و جذب ندارد. فیبر را می توان از مواد خوراکی مختلفی دریافت نمود. برای این منظور لازم است مصرف انواع میوه ها، سبزیجات و غلات را در رژیم غذایی خود قرار دهید.
 • آب کافی : آب تاثیر چشمگیری در برطرف کردن یبوست دارد. آب می تواند با نرم کردن مدفوع به برطرف کردن یبوست و جلوگیری از آسیب به مقعد کمک نماید. برای این منظور لازم است مصرف حداقل ۸ لیوان آب در طول روز را در رژیم غذایی خود قرار دهید.
 • ورزش و تحرک : انجام ورزش های سبک نظیر پیاده روی می تواند با افزایش گردش خون در دستگاه گوارش و بهبود حرکات روده به درمان شقاق در بارداری کمک نماید.
 • مصرف ملین : ملین ها می توانند به درمان یبوست کمک نماید. البته مصرف ملین باید با مشورت پزشک انجام شود. همچنین نباید در مصرف ملین ها زیاده روی نمود.
 • حمام سیتز : حمام سیتز یا نشیمن شامل قرار دادن ناحیه کفل و لگن در آب نسبتاً گرم است. این روش درمانی موجب می شود، گردش خون در این ناحیه افزایش یافته و به کاهش درد و نیز درمان عارضه نیز کمک می نماید.
 • پماد ها : استفاده از پماد می تواند در رفع علائم بیماری مانند درد و سوزش و خارش و نیز برطرف کردن عارضه موثر باشند. البته از آنجایی که مصرف برخی پماد ها در دوران بارداری ممنوع است لازم است با پزشک در مورد مصرف پماد مناسب مشورت نمایید.
 • بوتاکس شقاق : یکی از روش‌های درمان کم تهاجمی درمان شقاق است. در این روش با استفاده از سم بوتولینوم عضله مورد نظر را فلج می نمایند. از این طریق درد بیمار کاهش یافته و با رفع اسپاسم عضله می توان به درمان آن کمک نمود.
 • جراحی : جراحی به جز مواردی محدود برای درمان شقاق توصیه نمی شود. در این روش به منظور رفع اسپاسم قسمتی از عضله اسفنکتری جدا می شود تا از فشار موجود در عضله کاسته شود. جراحی همراه با عوارض متعددی مانند درد، خونریزی، بستری شدن در بیمارستان و… همراه است.
 • لیزر درمانی : بهترین و موثرترین روش درمان شقاق لیزر درمانی است. در این روش با استفاده از اشعه به درمان شقاق بارداری می پردازند. لیزر بدون هیچ عارضه ای انجام شده  و بیمار می تواند بدون احساس درد و خونریزی و یا عوارض جانبی نظیر بی اختیاری در کمتر از یک ساعت بیماری خود را درمان نماید.

بیشتر بخوانید: عمل جراحی شقاق چگونه است؟

عوامل خطر برای هموروئید و شقاق مقعد در بارداری

وقتی باردار هستید، سطح پروژسترون شما افزایش می یابد. در نتیجه حجم خون افزایش می یابد. این عارضه ممکن است دلیلی باشد که بسیاری از زنان باردار به هموروئید ملتهب مبتلا هستند.
نشستن طولانی مدت می تواند منجر به ایجاد هموروئید شود. بزرگ شدن نوزاد و فشار رحم بر مقعد و رکتوم یکی دیگر از عوامل موثر است.

اگرچه نمی‌توانید همه عوامل خطر مرتبط با هموروئید و شقاق مقعد را کنترل کنید، اما می‌ توانید از چند راهکار برای کاهش شانس ابتلا به شقاق حاملگی استفاده کنید. شما ممکن است از موارد زیر بهره مند شوید:

 • مصرف یک رژیم غذایی سرشار از سبزیجات و فیبر
 • نوشیدن حداقل ۱۰ لیوان آب در روز
 • پرهیز از غذاهایی که ممکن است معده شما را ناراحت کند
 • استراحت های طولانی مدت ناشی از نشستن

اگر در دوران بارداری از یبوست رنج می برید، به قرص های ملین اعتماد نکنید زیرا برخی از آنها می توانند باعث انقباضات رحمی و کم آبی بدن شوند.

عوارض شقاق در بارداری

شقاق مقعدی یا ترشحات مقعدی در دوران بارداری از عوارض شایعی است که ممکن است باعث ایجاد احساس درد، خارش و خونریزی شود. برخی از علل این عارضه در دوران بارداری شامل مصرف غذاهای فراوانی که دارای فیبر کم هستند، دفع نامنظم مدفوع، تغییرات هورمونی و فشار بیشتر روی مقعد در دوران بارداری می‌باشد.

به علاوه، در صورت وجود شقاق مقعدی در دوران بارداری، ممکن است خطر عفونت افزایش یابد که باعث افزایش نگرانی برای مادر و جنین می‌شود.

بهترین راه برای پیشگیری از شقاق مقعدی در دوران بارداری، مصرف غذاهای حاوی فیبر، نوشیدن آب کافی، ورزش منظم و استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده مقعد است. در صورت بروز این عارضه، مشاوره پزشکی و درمان مناسب باید انجام شود.

عوارض آن به طور کامل عبارتند از:

درد مقعدی حاملگی

درد مقعدی در بارداری ممکن است به علت بیماری های مختلفی از جمله شقاق مقعدی، هموروئید، التهاب مقعد، التهاب روده بزرگ، عفونت‌های باکتریایی و ویروسی، سنگ کلیه و یا تشکیل توده های خونی در مقعد ایجاد شود. همچنین، درد مقعدی ممکن است به علت تغییرات هورمونی در دوران بارداری نیز رخ دهد.

برای درمان درد مقعدی، باید ابتدا علت آن تشخیص داده شود. در صورت وجود شقاق مقعدی، مصرف غذاهای حاوی فیبر و نوشیدن آب کافی به همراه استفاده از کرم‌ های مرطوب‌ کننده مقعد می‌تواند کمک کننده باشد. در صورت وجود هموروئید، مصرف غذاهای حاوی فیبر، نوشیدن آب کافی، استفاده از کرم‌ های مرطوب‌ کننده مقعد و در صورت لزوم، مصرف داروهای ضد التهابی و درمانی میتواند مفید باشد.

درد مقعدی در بارداری

در صورت وجود التهاب مقعد، درمان با آنتی‌ بیوتیک‌ ها و کرم‌ های ضد التهابی میتواند کمک کننده باشد. همچنین، در صورت وجود عفونت باکتریایی یا ویروسی، درمان با داروهای ضد عفونی و در صورت لزوم، مصرف داروهای درد آور اغلب کمک کننده هستند.

در صورت بروز درد مقعدی شدید، خونریزی شدید، تب و علائم دیگر، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

خونریزی مقعدی در دوران حاملگی

خونریزی مقعدی در بارداری ممکن است به علت بیماری های مختلفی از جمله شقاق مقعدی، هموروئید، التهاب مقعد، التهاب روده بزرگ، عفونت‌های باکتریایی و ویروسی، سنگ کلیه و یا تشکیل توده های خونی در مقعد ایجاد شود. همچنین، درد مقعدی ممکن است به علت تغییرات هورمونی در دوران بارداری نیز رخ دهد.

rectal bleeding

برای درمان خونریزی مقعدی در بارداری، باید ابتدا علت آن تشخیص داده شود. در صورت وجود شقاق مقعدی، مصرف غذاهای حاوی فیبر و نوشیدن آب کافی به همراه استفاده از کرم‌ های مرطوب‌ کننده مقعد می‌تواند کمک کننده باشد. در صورت وجود هموروئید، مصرف غذاهای حاوی فیبر، نوشیدن آب کافی، استفاده از کرم‌ های مرطوب‌کننده مقعد و در صورت لزوم، مصرف داروهای ضد التهابی و درمانی موثر هستند.

در صورت وجود التهاب مقعد، درمان با آنتی‌ بیوتیک‌ها و کرم‌ های ضد التهابی می‌تواند کمک کننده باشد. همچنین، در صورت وجود عفونت باکتریایی یا ویروسی، درمان با داروهای ضد عفونی و در صورت لزوم، مصرف داروهای درد آور می‌تواند مفید باشد.

در صورت بروز خونریزی شدید، تب و علائم دیگر، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. همچنین، در صورت بروز خونریزی مقعدی در دوران بارداری، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید تا بررسی شود که آیا خونریزی ناشی از علت جدی تری مانند عفونت یا تشکیل توده خونی است یا خیر. پزشک شما ممکن است برای درمان خونریزی مقعدی، داروهای ضد التهابی، کرم‌های مرطوب‌کننده و در صورت لزوم، داروهای ضدعفونی را تجویز کند.

انواع شقاق بارداری

شقاق مقعدی پارگی های کوچکی در پوست پوشاننده مقعد است که می تواند باعث درد، خونریزی و ناراحتی در حین اجابت مزاج شود. در بارداری، افزایش فشار روی راست روده و مقعد به دلیل رشد رحم و تغییرات هورمونی می تواند زنان باردار را مستعد ابتلا به شقاق مقعدی کند. چند نوع رایج از شقاق وجود دارد که می تواند در بارداری رخ دهد:

شقاق حاد مقعد

شقاق حاد مقعد یک پارگی یا بریدگی تازه در پوست پوشاننده مقعد است. معمولاً در اثر دفع مدفوع سفت یا بزرگ، زور زدن در حین حرکات روده یا ضربه به ناحیه مقعد ایجاد می شود. زنان باردار ممکن است به دلیل یبوست، افزایش فشار روی رکتوم و تغییرات هورمونی که بر حرکات روده تأثیر می گذارد، مستعد ابتلا به شقاق حاد مقعدی باشند.

شقاق مزمن مقعد

شقاق مزمن مقعد یک پارگی طولانی مدت در پوشش مقعد است که خود به خود بهبود نمی یابد. این زخم می تواند باعث درد مداوم، خونریزی و ناراحتی در هنگام اجابت مزاج شود. شقاق مزمن مقعد ممکن است در زنان باردار که مشکلات مکرر یبوست، زور زدن یا سایر شرایط زمینه‌ای موثر بر ناحیه مقعد دارند ایجاد شود.

شقاق مقعدی پس از زایمان

برخی از زنان ممکن است در حین یا بعد از زایمان به دلیل فشار بر عضلات کف لگن و ناحیه مقعد در حین زایمان دچار شقاق مقعد شوند. ضربه ناشی از زایمان، به خصوص اگر پارگی یا اپیزیوتومی وجود داشته باشد، می تواند خطر ایجاد شقاق مقعدی را پس از زایمان افزایش دهد.

شقاق مقعد هورمونی

تغییرات هورمونی در دوران بارداری می تواند بر توان ماهیچه صاف راست روده و مقعد تأثیر بگذارد و منجر به یبوست، مشکل در دفع مدفوع و افزایش خطر ایجاد شقاق مقعدی شود. نوسانات در سطح هورمون همچنین می تواند بر روند بهبود شقاق یا پارگی های موجود در ناحیه مقعد تأثیر بگذارد.

3 دیدگاه دربارهٔ «شقاق در بارداری 🤰؛ {پماد برای درمان خانگی شقاق بارداری}»

 1. لیزر شقاق در زنان باردار مشکلی ایجاد نمیکنه؟ من ماه هشتم هستم و متوجه شدم که شقاق گرفتم ولی خیلی میترسم برای درمان

 2. سلام اقای دکتر، یبوست وبواسیروزخم معده وزخم روده دارم، ۱۵سال است یبوست دارم، ایا برای عمل شقاق لیزری درداستراحت، هزینه چجوری هست، توضییحی بدین دراین مورد، بعدمن راهم دوراست بیام عمل لیزری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا