عکس زگیل مقعدی

زگیل مقعدی و درمان قطعی + عکس واقعی از زگیل زنان و مردان

زگیل مقعدی، یک بیماری شایع در قسمت مقعد است که باعث ایجاد دانه های ریز و درشت در مقعد میشود. این بیماری از طریق رابطه جنسی یا تماس با ناحیه تناسلی بیمار مبتلا به ویروس hpv ایجاد میشود.

علاوه بر علائم ناخوشایند مانند خونریزی، خارش و درد، زگیل مقعدی ممکن است تاثیرات روانی و اجتماعی نیز داشته باشد. افراد مبتلا به این بیماری ممکن است احساس شرم و ناراحتی در ارتباط با این مشکل داشته باشند و فعالیت‌ های روزانه آنها نیز تحت تاثیر این بیماری قرار گیرد.

برای درمان زگیل مقعدی، روشهای مختلفی وجود دارد. جراحی و لیزر زگیل تناسلی مقعد دو روش متداول برای از بین بردن زائده های این بیماری هستند. در صورتی که زگیل مقعدی شما زیاد نباشد، ممکن است دکتر زگیل تناسلی توصیه کند تغییرات در سبک زندگی، تغذیه و داروهای خاص را امتحان کنید. اما در موارد شدیدتر، جراحی یا درمان با لیزر عموما ضروری است.

⚡بیشتر بخوانید: درمان زگیل تناسلی با لیزر (روش سرپایی و بدون درد)

عکس زگیل مقعدی زنان و مردان

زگیل مقعدی با اسم کندیلوم آکومیناتا و به انگلیسی Anal warts شناخته می شود. عامل ایجاد این زائده ها ویروس پاپیلومای انسانی یا اچ پی وی HPV بوده که نوعی عفونت مقاربتی، زیر دسته زگیل تناسلی میباشد و در دسته بیماری های STD قرار میگیرد. آنها معمولا از یک عدد شروع شده و در صورت بی توجهی به اندازه دسته های بزرگ و کنار هم رشد می کنند.

شکل زگیل مقعدی گوشتی و رنگ آن صورتی یا قهوه ای مایل به قرمز است که در داخل و بیرون از مقعد ایجاد میشوند. از آنجا که در مسیر عبور مدفوع قرار دارند، عموما با درد، خارش و خونریزی همراه هستند.


برای تعیین نوبت درمان و مشاوره در کلینیک مهنا از طریق شماره زیر اقدام کنید:

📞 مشاوره و درمان قطعی 📞


⚡ بیشتر بخوانید: زگیل تناسلی چیست؟ (علائم و علت در واژن و آلت تناسلی)

روش انتقال زگیل مقعدی چگونه است؟

آنها از طریق:

 • رابطه جنسی سطحی
 • دخول کامل از طریق واژن، دهان، مقعد، آلت تناسلی
 • تماس با بیضه ها
 • تماس دهان فرد آلوده به زگیل دهانی به مقعد

منتقل می شوند. این نکته اهمیت بسیاری دارد که برای تشخیص دقیق به همراه درمان سریعا اقدام کنید. زیرا در صورت درمان نکردن به موقع، این زائده ها بیشتر رشد کرده و احتمال انتقال زگیل تناسلی مردان و زنان از نوع مقعدی نیز بیشتر خواهد شد.

زگیل های تناسلی زنان و مردان میتوانند داخل مقعد و خارج از آن ایجاد شوند. در برخی موارد بیمار ممکن است آن را با بواسیر یا هموروئید اشتباه بگیرد. این باور اشتباه است. زیرا عامل به وجود آورده دو بیماری کاملا جدا از یکدیگر هستند.

بیشتر بخوانید: راه های انتقال زگیل تناسلی

علت ایجاد زگیل ها در داخل اطراف مقعد

ویروس اچ پی وی HPV یا پاپیلومای انسانی شایع ترین ویروس جنسی در سراسر کشور ها بوده که باعث ایجاد زگیل تناسلی در واژن، مقعد، آلت تناسلی و بیضه ها می شود. این ویروس از تماس مستقیم پوست به پوست در ناحیه تناسلی افراد منتقل می شود. که ممکن است تا مدت ها بعد از ابتلا در بدن مخفی بماند. در نتیجه فرد متوجه نخواهد شد که به این ویروس مبتلاست و آن را از چه کسی گرفته است (در صورتی که با شخص دیگری بعد از آن رابطه داشته باشد). 

از طرفی دیگر سیستم ایمنی بدن انسان به گونه ای طراحی شده که با ورود ویروس Hpv در بدن در مرحله اول مقابله میکند و در بسیاری از موارد آن را هم از بین می برد. ولی این روند در بدن کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، به این گونه عمل نمی کند. در نتیجه ممکن است سریعا زگیل ها از مقعد یا قسمت های دیگر اندام تناسلی بیرون بزنند.

کسانی که به نوع دیگری از ویروس و عفونت های مقاربتی مانند کلامیدیا، HIV، هرپس، سوزاک و… مبتلا هستند، احتمال بالاتری برای ابتلای آنها به ویروس اچ پی وی وجود دارد.*

علائم زگیل مقعدی در زنان و مردان

علائم این زائده ها در مقعد زنان و مردان می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • برجستگی های کوچک و برجسته یا دسته ای از زائده ها در اطراف مقعد یا روی پوست اطراف دستگاه تناسلی
 • رنگ گوشتی، صورتی یا سفید
 • احساس خارش یا سوزش در ناحیه مقعد
 • خونریزی هنگام اجابت مزاج
 • ناراحتی یا درد در هنگام آمیزش جنسی
 • افزایش رطوبت یا ترشحات اطراف مقعد
 • در موارد نادر، زگیل مقعدی ممکن است باعث مشکل در حرکات روده یا انسداد مسیر ادرار شود.

توجه به این نکته ضروری است که بسیاری از افراد آلوده به HPV دچار زگیل های قابل مشاهده نمی شوند، بنابراین امکان ابتلا به این ویروس بدون هیچ علامتی وجود دارد. مشاهده عکس زگیل تناسلی زنان و مردان می تواند برای تشخیص به بیماران کمک کند.

⚡ بیشتر بخوانید: عکس زگیل تناسلی (واقعی در زنان و مردان)

عکس مراحل تبدیل زگیل به سرطان مقعدی
عکس مراحل تبدیل زگیل به سرطان مقعدی

چه زمانی باید برای پیگیری به دکتر مراجعه کرد؟

اگر به تازگی یا مدتی است که نشانه های بالا را تجربه می کنید، برای تشخیص دقیق و دریافت یک روش درمانی به دکتر زگیل تناسلی مراجعه کنید. همچنین پیشنهاد میشود که اگر با فردی رابطه دارید که قبلا به زگیل مقعدی یا هر نوع زگیل تناسلی مبتلا بوده، شما هم زیر نظر پزشک باشید. 

یکی دیگر از مواردی که حائز اهمیت بوده، این است که اگر قبلا زگیل های تناسلی داشتید که درمان شده اند و علائمی از بازگشت آنها میبینید، سریعا به دکتر مربوطه مراجعه کنید تا از پیشرفت و انتقال جلوگیری شود.

آیا زگیل مقعدی خطرناک است؟

درست است که خود زگیل مقعدی خطرناک نبوده و ممکن است ناچیز به نظر برسد، اما آنها نقشی در فعال کردن سلول های سرطانی و ایجاد سرطان مقعد دارند. در نتیجه ویروس HPV برای مقعد بسیار خطرناک می باشد. به علاوه در صورتی که آنها را از بین نبرید، زیاد تر شده، به قسمت های دیگر بدن شما نیز سرایت کرده و می توانند شریک جنسی شما را هم درگیر کنند.

⚡ بیشتر بخوانید: هزینه لیزر زگیل تناسلی و کرایو

Yes. If they are not removed, the warts usually grow larger and multiply. Left untreated, warts may lead to an increased risk of anal cancer in the affected area.

بله. اگر آنها برداشته نشوند، معمولا زگیل ها بزرگتر شده و تکثیر می شوند. زگیل ها در صورت درمان نشدن ممکن است منجر به افزایش خطر سرطان مقعد در ناحیه آسیب دیده شوند.

https://fascrs.org

درمان زگیل مقعدی با لیزر

درمان زگیل مقعدی با لیزر یک روش کم تهاجمی است که از یک پرتو نور با شدت بالا برای از بین بردن زگیل ها استفاده می کند. لیزر رگ های خونی تامین کننده بافت زگیل را هدف قرار می دهد و باعث کوچک شدن و در نهایت از بین بردن آنها می شود.

عمل جراحی زگیل مقعدی

این روش معمولاً در مطب پزشک یا کلینیک سرپایی انجام می شود و معمولاً کمتر از ۳۰ دقیقه طول می کشد. در اینجا یک راهنمای گام به گام در مورد نحوه انجام این روش وجود دارد:

 • آماده سازی: قبل از عمل، از شما خواسته می شود که اطراف زگیل ها را با آب و صابون تمیز کنید. پزشک شما همچنین ممکن است از یک کرم بی حس کننده برای کاهش هر گونه ناراحتی در طول عمل استفاده کند.
 • موقعیت: از شما خواسته می شود که به پشت دراز بکشید و پاهای خود را خم کرده و پاهای خود را در رکاب قرار دهید. این موقعیت به پزشک اجازه می دهد تا دید واضحی از زگیل ها داشته باشد.
 • کاربرد لیزر: پزشک شما از یک دستگاه لیزر، یا لیزر دی اکسید کربن (CO2) یا لیزر رنگی پالسی، برای هدف قرار دادن زگیل ها استفاده می کند. لیزر توسط یک پدال پا کنترل می شود و پزشک از آن برای هدایت پرتو لیزر به ناحیه آسیب دیده استفاده می کند.
 • درمان: پرتو لیزر به سمت هر زگیل هدایت می شود و رگ های خونی تامین کننده آن را هدف قرار می دهد. لیزر بافت را گرم می کند و باعث انقباض و مرگ آن زائده می شود. ممکن است پزشک شما نیاز به تکرار این فرآیند برای هر زگیل داشته باشد.
 • مراقبت های بعدی: پس از تکمیل این روش، پزشک شما یک پماد یا پانسمان را روی ناحیه تحت درمان قرار می دهد تا بهبودی را بهبود بخشد. ممکن است کمی ناراحتی یا احساس سوزش خفیف را تجربه کنید که با داروهای مسکن بدون نسخه قابل کنترل است.
 • پیگیری: بعد از تمام شدن فرآیند درمان، پزشک شما ممکن است یک قرار ملاقات بعدی را برای بررسی پیشرفت بهبودی و تعیین اینکه آیا به درمان بیشتری نیاز است، تعیین میکند.

روش های درمان زگیل مقعدی

روشهای مختلفی برای درمان زگیل تناسلی مقعدی در زنان و مردان در نظر گرفته شده اند. از جمله:

پماد و بهترین دارو برای زگیل مقعد

کرم یا پماد های موضعی می توانند به صورت مستقیم روی زائده ها یا زخم ناشی از کنده شدن زگیل مقعدی اعمال شوند. روش اثرگذاری پماد برای زگیل تناسلی مقعد به این صورت بوده که با تحریک کردن و تقویت سیستم ایمنی بدن، زائده ها را از بین برده و با ویروس مبارزه میکند.

کرایوتراپی زگیل مقعد

کرایو زگیل تناسلی مقعد متشکل از نیتروژن مایع بوده که به صورت مستقیم روی زگیل ها اسپری می شود. زائده ها معمولا بین ۱ تا ۳ روز بعد از اعمال کرایو خشک شده و می افتند زیرا جریان خونرسانی به آنها قطع می شود. زمانی که زائده ها زیاد بوده یا بزرگ باشند معمولا کرایوتراپی همراه با روش درمانی دیگری استفاده می شود.

⚡ بیشتر بخوانید: کرایو زگیل تناسلی چگونه انجام می شود؟

جراحی زگیل مقعد

عموما در مواردی که این زائده های پوستی بسیار بزرگ بوده یا به شکل خوشه ای رشد کرده باشند، عمل جراحی زگیل تناسلی برای درمان در نظر گرفته می شود. در این روش بعد از تزریق ماده بی حسی یا بیهوشی، تمام زگیل های دستگاه تناسلی مقعد بریده می شوند. در این روش معمولا تیغ جراحی نقش بریدن زائده ها را دارد.

جلسات تراپی سیستم ایمنی

جلسات تراپی و تقویت سیستم ایمنی شامل استفاده و تجویز داروهایی بوده که با بالاتر بردن سطح سیستم دفاعی گلبول های سفید عمل کرده و این داروها به گلبول ها کمک کرده تا بهتر با ویروس اچ پی وی بجنگند.

 مهم است که با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید تا بهترین گزینه درمانی را برای مورد خود نسبت به شرایط تعیین کنید.

جلوگیری از ابتلا به زگیل مقعد

برای کاهش خطر ابتلا به زگیل مقعدی باید از کاندوم برای رابطه جنسی استفاده کنید. البته حتی در صورت استفاده از کاندوم هم ممکن است به زگیل مبتلا شوید، زیرا کاندوم کل ناحیه تناسلی را نمی پوشاند. تنها روش مطمئن برای جلوگیری از ابتلا به ویروس این زائده های تناسلی، واکسیناسیون HPV اعم از واکسن گارداسیل بوده که خطر ابتلا به ویروس HPV که باعث زگیل می شود را کاهش می دهد.

14 دیدگاه دربارهٔ «زگیل مقعدی و درمان قطعی + عکس واقعی از زگیل زنان و مردان»

 1. سلام پسر هستم و چند روزه دور مقعدم و داخل مقعدم یه چیزای شبیه به زگیل در اوردم ولی احساس میکنم هنوز رشد نکرده و عادیه و خب من اصن رابطه ای نداشتم پس چطور ممکنه ک من زگیل گرفته باشم ؟ آخه تمام نشانه های زگیل رو دارم،ممکنه از طریق حوله ، استفاده از وسایل شخصی مبتلاشده باشم ؟

 2. سلام من دو هفته اس فهمیدم زگیل مقعدی دارم
  خیلی درد دارم و اذیت میشم
  باید چیکار کنم خیلی میترسم

  1. سلام میتونید برای درمان سرپایی و سریع با لیزر اقدام کنید برای مشاوره و تعیین نوبت تماس بگیرید: ۰۲۱۸۸۸۷۱۰۷۸

 3. سلام
  من رابطه نداشتم والان متوجه شدم بین آلتم و مقعدم نزدیک به مقعد یک چیز گوشتی سر سیاه به وجود آمده که یک مقدار درد خفیفی داره که اندازه ۲ تا نخود و سرش هم یک ماده سیاه رنگه چکار کنم خیلی میترسم میشه راهنمایی کنید ممنون میشم

 4. سلام یه چند مدتی هست که در قسمت واژنم کمی خارش دارم و دو سه روزی هست که متوجه زائده ای کوچک در اطراف واژنم شدم اول سرش سفید بود و فکر کردم جوش هست ولی یکم که دستکاریش کردم سفیدی از بین رفت و مثل یه تیکه گوشت کوچک اضافه شد
  میخاستم بدونم آیا زگیل هستش؟

 5. سلام دکتر ی چیز هست مثل خال گوشتی موقع بهش دست میزنم درد میگیره قبلا خیلی کوچیک بوده الان بزرگ تر شده

 6. من اچ پی وی تایپ ۶ گرفتم و برای زگیل هام کرایو انجام دادم.جلسه ی اول سه عدد بود که کرایو شد و بعد از دو هفته جلسه دوم رفتم سه تا جدید ظاهر شده بود و الان سه چهار روز از جلسه ی دوم میگذره و یک شبه چندین زگیل درشت یهو ظاهر شد حتی همون جای قبلی ها.واقعا نمیدونم چه خاکی تو سرم کنم.همه هم کرایو رو پیشنهاد میدن

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا