برای درمان فیستول به کدام دکتر متخصص مراجعه کنیم؟

برای درمان فیستول به کدام دکتر متخصص مراجعه کنیم؟

بیماری فیستول مقعدی (anal fistula) یکی از عارضه های دردناک ناحیه مقعد است و زمانی ایجاد می‌شود که دو بافت از بدن به هم متصل شوند. البته این اتصال غیرعادی در هر قسمت از بدن ممکن است اتفاق بیفتد اما شایع‌ترین نوع فیستول در ناحیه مقعد ایجاد می‌شود.

افراد مبتلا به فیستول مقعدی معمولا دچار درد شدید در ناحیه مقعد، خونریزی و ترشحات عفونی همراه با بوی بد می‌شوند که بسیار برای آنها آزاردهنده است.

این اشخاص معمولا اطلاعات کاملی درباره بیماری خود ندارند و تصور می کنند دچار جوش مقعدی شده‌اند. یا اینکه نمی‌دانند برای برطرف کردن مشکل خود به کدام پزشک متخصص مراجعه کنند؟ در ادامه با ما همراه باشید:

تماس با کلینیک مهنا

اگر قصد دارید برای درمان فیستول اقدام کنید، می‌توانید با شماره های روبرو تماس بگیرید تا وقت معاینه برای شما تعیین شود.

دکتر متخصص فیستول چه کسی است؟

معمولا تنها راه درمان فیستول لیزر یا جراحی است و روش‌های دیگر نمی‌توانند در درمان عفونت حاصل از این بیماری تاثیر چندانی داشته باشند. بنابراین اگر علائم فیستول را مشاهده می‌کنید و احتمال می‌دهید که به این بیماری مبتلا شده باشید بهتر است برای تشخیص قطعی به یک پزشک جراح عمومی، متخصص گوارش یا دکتر متخصص داخلی مراجعه کنید.

پزشک ابتدا در مورد علائم و سوابق بیماری تان از شما سوال می‌کند و سپس معاینه فیزیکی انجام می‌دهد. دکتر با مشاهده اطراف مقعد می‌تواند بیماری تان را تشخیص دهد اما در مواقعی ممکن است نیاز به معاینه انگشتی باشد. 

اگر پزشکی که به آن مراجعه کردید به بیماری فیستول مشکوک شود، شما را برای آزمایشات بیشتر و درمان فیستول مقعدی به یک متخصص جراح ارجاع می‌دهد تا با توجه به نوع فیستول بهترین گزینه درمان برای شما در نظر گرفته شود.

اگر فیستول پیچیده باشد و پزشک با معاینه فیزیکی نتواند آن را تشخیص دهد، ممکن است سونوگرافی اندوآنال دوبعدی یا سه بعدی، سی تی اسکن، ام آر آی، پروکتوسکوپی و کولونوسکوپی را برای مشاهده دقیق ناحیه آنال تجویز کند.

چگونه بهترین دکتر فیستول را برای جراحی انتخاب کنیم؟

حقیقت این است که اگر دکتر فیستول به اندازه کافی با تجربه نباشد، جراحی می‌تواند با عوارض بسیاری همراه باشد و حتی احتمال بروز آسیب در عضلات اسفنکتر مقعدی هم وجود خواهد داشت.

در غیر اینصورت ممکن است نتیجه جراحی فیستول با بروز مشکلاتی از قبیل بی اختیاری مدفوع، عود مجدد بیماری و بروز عفونت همراه باشد. 

بنابراین توصیه میکنیم وقتی می خواهید جراح فیستول را انتخاب کنید حتما به نکات زیر توجه داشته باشید تا روند و نتیجه درمان شما دچار مشکل نشود:

  • بهتر است قبل از مراجعه به پزشک در مورد سوابق و نتایج درمان های موفق او تحقیقات لازم را انجام دهید و پزشکی را انتخاب کنید که قبلا به دفعات این بیماری را بطور موفقیت آمیز درمان کرده باشد.
  • سعی کنید مطمئن شوید که پزشک بهترین گزینه درمان را به شما پیشنهاد داده است. چون روش های مختلفی برای جراحی این عارضه وجود دارد که عمل لیزر فیستول یکی از قطعی ترین و موفق ترین این روش هاست.
  • سعی کنید به دکتری مراجعه کنید که زمان درمان شما را به ماه های آینده موکول نکند چون این بیماری عفونی است و هر چقدر دیرتر درمان شود، عفونت پیشرفت می کند.
  • دکتر فیستول موظف است بعد از معاینه بیمار را درباره نحوه درمان، عوارض و دوره نقاهت هر یک از روش ها و همچنین هزینه آگاه کند و توضیحات کافی را به بیمار بدهد.

توصیه میکنیم حتما قبل از انتخاب روش جراحی درباره درمان فیستول با لیزر هم تحقیقات لازم را انجام دهید تا از مزایای این روش در مقایسه با روش های جراحی مطلع شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *