درمان دارویی شقاق با پماد و قرص چقدر موثر است؟

درمان دارویی شقاق با پماد و قرص چقدر موثر است؟

اولین راهکار درمان پزشکی شقاق پس از تغییر سبک زندگی، درمان دارویی شقاق است. درمان دارویی شامل مصرف داروهای مختلف از جمله پماد، قرص و… می‌باشد. درمان شقاق شامل رفع درد، رفع یبوست و اسپاسم می‌باشد و در اغلب موارد پزشکی ترکیبی از این داروها شامل نرم کننده مدفوع، داروهای مسکن و داروهای بی حس کننده موضعی را تجویز می نماید. اغلب داروهای تجویزی برای درمان این عارضه عبارتند از :

استفاده از پماد برای درمان شقاق

پماد نیتروگلیسیرین

داروی نیتروگلیسیرین یا گیلسیرین تری نیترات داروی مختص درمان شقاق است عملکرد این دارو به گونه ای است که عضلات مقعد را شل می کند و با افزایش جریان خون سبب کاهش درد بیمار می شود، استفاده از این پماد باید ۸ الی ۱۲ ساعت یکبار و نهایتاً به مدت ۶ الی ۸ هفته باشد. این دارو میزان اثربخشی آن چنان بالایی ندارد. بهترین زمان مصرف دارو گیلسیرین تری نیترات قبل از اجابت مزاج است. برخی از عوارض جانبی این دارو شامل سردرد، سرگیجه و فشار خون پایین است. این دارو باید تا ۲۴ ساعت پس از مصرف داروهای اختلال نعوظ مانند سیلدنافیل (Viagra)، تادالافیل (Cialis) و یا واردنافیل (لویترا) استفاده نشود. قبل از مصرف این دارو با پزشک مشورت نمایید.

استفاده از داروهای آنتی بیوتیک

آنتی بیوتیک

مصرف آنتی بیوتیک ها در کاهش درد موثر نیست اما می تواند در پیشگیری از عفونت این ناحیه موثر باشد. ناحیه مقعد به علت حساس بدن منطقه آن به شدت در معرض انواع آلودگی قرار داشته و لازم است در برخی مواقع در کنار رعایت بهداشت درمان دارویی شقاق مثل مصرف آنتی بیوتیک نیز صورت بگیرد.

مهار کننده ها

داروی مهار کننده شقاق مقعد با نام داروی مسدود کننده کانال کلسیم نیز شناخته می شود، وظیفه این دارو مسدود کردن ورود کلسیم به داخل سلول و خروج کلسیم از ذخایر سلولی را بر عهده دارد. این دارو در واقع کاهش دهنده ی فشار خون است. این دارو می تواند در بهبود بیماری های مثل فشار خون بالا، آنژین و نامنظمی ضربان قلب مورد استفاده قرار گیرد ولی نوع موضعی آن برای درمان شقاق استفاده می شود زیرا که مصرف خوراکی این دارو نه تنها اثربخشی کمتری دارد بلکه عوارض جانبی بیشتری را به همراه می آورد. مهمترین عارضه مصرف این دارو سردرد است. یکی از مهمترین انواع داروهای مسدود کننده کلسیم که برای درمان شقاق استفاده می شود پماد دیلتیازم است.

درمان شقاق با دارو چند درصد موفقیت آمیز است؟

میزان موفقیت روش های درمان دارویی شقاق بسته به میزان جراحت وارد می باشد. اما می توان گفت در اغلب موارد درمان دارویی این عارضه موثر واقع می شود. طبق آمار به دست آمده در حدود ۶۰% بیماران از طریق مصرف دارو بهبودی می یابند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *