خونریزی-مقعد

خونریزی مقعد چه علائمی دارد؟ انواع خونریزی و نحوه تشخیص و درمان آن

هرزمان فردی پس از اجابت مزاج، بر روی دستمال توالت خونی مشاهده کرد یعنی دچار خونریزی مقعد شده است.

با اینکه اغلب این عارضه‌ها مساله جدی نیستند اما در هنگام زیاد شدن این عارضه بایستی به پزشک مراجعه شود تا علت آن بررسی شود اما به طور میانگین خونریزی مقعد مربوط به هموروئید است.

خونریزی مقعد

خونریزی دستگاه گوارش یکی از عومل شایعی است که باعث می شود بیماران زیادی در بیمارستان بستری شوند.
امراض گوناگونی باعث بروز این عارضه می‌شوند که نسبت به محل و صدمه وارده به چند طریق خود را نشان می دهد.

خونریزی مقعد هم به شکل خیلی خفیف بروز پیدا می کند و هم به صورت شدید و حاد که از یک قطره تا مقادیر بیشتر و حادتر متفاوت است. ولی در اکثریت موارد این مشکل از نوع خفیف و تناوبی است. در حالی که خونریزی‌های اندک به معنای بیماری های سخت نیستند ولی بایستی حتمن علت آن در سریع ترین زمان ممکن مشخص شود.

دستگاه گوارش از دهان شروع می شود و در انتهای مقعد به پایان می‌رسد. اگر فردی دچار خونریزی مقعدی شده نباید از مراجعه به پزشک امتناعی داشته باشد . این عارضه گاهی به معنای وجود یک بیماری است و خبر از یک مشکل حاد از سیستم گوارشی فرد می‌دهد که بایستی حتما علت آن محرز شود.

عوارض خونریزی مقعد

اگر خونریزی‌های مقعد ادامه دار باشد باعث کم خونی شده و در پی آن مشکلات دیگری برای فرد ایجاد می‌کند. به همین خاطر توصیه می کنیم برای یافتن منشا خونریزی و درمان آن هرچه سریع تر اقدامات لازم را انجام دهید.

در مجموع، اگر رنگ خون قرمز روشن باشد بیانگر برخورداری از هموروئید و یا یک پارگی کوچک در پوست مقعد (شقاق مقعد) می‌باشد. ولی اگر رنگ خون تیره باشد به معنای آن است که محل خونریزی با مقعد فاصله دارد و به همین خاطر در طول زمان بیشتری در دستگاه گوارش باقی می ماند.بیشتر خونریزی‌ها از مقعد به طرق گوناگون خارج می‌شود.

انواع خونریزی مقعدی:

ملنا: در این نوع خونریزی به رنگ تیره و سیاه در آمده و بیانگر مشکلی در دستگاه گوارش فوقانی است.

هماتوشزی: در این نوع خونریزی رنگ خون روشن است و رنگ مدفوع زرشکی است که بیانگر خونریزی دستگاه گوارشی تحتانی و راست روده می‌باشد. ولی در بعضی مواقع هم امکان دارد این عارضه از دستگاه گوارش فوقانی باشد.

خون مخفی: در این موارد خون به شکل  مخفی در مدفوع وجود دارد که خود فرد قادر به دیدن آن نیست و تنها با  انجام آزمایشات مدفوع می توان از آن مطلع شد. خون مخفی به معنای خونریزی‌های مخفی و ناچیز است.

علائم خونریزی مقعدی كدامند؟

بارزترین نشانه دیدن خون روی دستمال توالت است. در صورتی که رنگ خون روی دستمال روشن باشد یعنی این عارضه مربوط به كولون و ركتوم است و در صورتی که رنگ خون تیره باشد یعنی خونریزی مربوط به معده و روده باریك است.
زمانی که فردی دچار خونریزی مقعد می‌شود ممکن است دچار گیجی، ضعف و سرگیجه و درد مقعدی شود.

چه عواملی باعث خونریزی مقعد می شود؟

  • فیشر انال یا شقاق
  • یبوست
  • همورویید
  • پولیپ روده
  • بدخیمی های كولون و مقعد
  • التهاب های روده مثل كولیت و كرون
  • عفونتهای روده ای مثل سالمونلا

زمان مراجعه بیمار به پزشک برای درمان

هر فردی در هر زمانی که شاهد این عارضه بود باید نزد پزشک برود و ممکن است در بعضی افراد این خونریزی همراه با دل درد و غش همراه باشد که در این زمان یک مورد اورژانسی به شمار می آید.

نحوه تشخیص بیماری خونریزی مقعد

برای تشخیص این بیماری بایستی بیمار شرح کاملی از وضعیت خود در اختیار پزشک قرار دهد و پزشک با معاینه مقعد بیمار و انجام  آزمایشات خون معمول و در بعضی موارد با انجام كولونوسكوپی تشخیص صحیحی از بیماری داده تا بتواند نسبت به بهترین درمان در خصوص این بیماری اقدام نماید.

درمان خونریزی چگونه است؟

درمان خونریزی مقعد روش های مختلفی دارد که نسبت به شدت عارضه درمان آن فرق می‌کند. وقتی فردی دچار هموروئید درجه یک شده باشد می‌تواند توسط لگن آبگرم و پماد مشکل خونریزی مقعد را برطرف نماید. ولی در صورتی که هموروئید بیمار حادتر باشد و میزان خونریزی زیاد باشد پزشک با استفاده از جراحی یا لیزر نسبت به درمان این عارضه اقدام می‌نماید.در خصوص بیماری های فیشر یا شقاق هم مانند درمان همورویید عمل می شود و چنانچه درمان های دارویی تاثیری نگذاشت پزشک از طریق جراحی با لیزر نسیت به رفع خونریزی اقدام می‌نماید.

زمانی که شخصی دچار یبوست مزمن شده است می تواند با مصرف فیبر غذایی و ملین ها دفع راحت تری داشته باشد.

اگر هم شخصی مبتلا به سرطانهای كولون و ركتوم شده یاشد بایستی جراحی و شیمی درمانی شود.

2 دیدگاه دربارهٔ «خونریزی مقعد چه علائمی دارد؟ انواع خونریزی و نحوه تشخیص و درمان آن»

  1. سلام دکتر من درد شدیدی توی مقعدم حس میکردم که دیروز بعد از دفع خونریزی کرد زمانی که داشتم خودمو میشستم حس کردم که یچیزی کنارش باد کرده خیلی ترسیدم لطفا راهنمایی کنین

    1. سلام به احتمال بسیار زیاد توده بواسیر ایجاد شده که با عبور مدفوع خونریزی کرده. جای نگرانی نیست و میتونید به صورت سرپایی و بدون درد درمان بشید. شماره تماس کلینیک برای تعیین نوبت و مشاوره: ۰۲۱۸۸۸۷۱۰۷۸

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا