خونریزی-مقعد

علت خونریزی از مقعد + درمان خونریزی مقعدی و معرفی دکتر

علت خونریزی از مقعد چیست و برای درمان باید به کدام دکتر مراجعه کنیم؟ هرزمان فردی پس از اجابت مزاج، بر روی دستمال توالت خونی مشاهده کرد یعنی دچار خونریزی مقعد شده است. با اینکه اغلب این عارضه‌ها مساله جدی نیستند اما در هنگام زیاد شدن این عارضه بایستی به پزشک مراجعه شود تا علت آن بررسی شود اما به طور میانگین خونریزی مقعد مربوط به هموروئید است.

خونریزی مقعد یعنی چه؟

خونریزی دستگاه گوارش یکی از عومل شایعی است که باعث می شود بیماران زیادی در بیمارستان بستری شوند.
امراض گوناگونی باعث بروز این عارضه می‌شوند که نسبت به محل و صدمه وارده به چند طریق خود را نشان می دهد.

خونریزی مقعد هم به شکل خیلی خفیف بروز پیدا می کند و هم به صورت شدید و حاد که از یک قطره تا مقادیر بیشتر و حادتر متفاوت است. ولی در اکثریت موارد این مشکل از نوع خفیف و تناوبی است. در حالی که خونریزی‌های اندک به معنای بیماری های سخت نیستند ولی بایستی حتمن علت آن در سریع ترین زمان ممکن مشخص شود.

خونریزی از مقعد

دستگاه گوارش از دهان شروع می شود و در انتهای مقعد به پایان می‌رسد. اگر فردی دچار خونریزی مقعدی شده نباید از مراجعه به پزشک امتناعی داشته باشد . این عارضه گاهی به معنای وجود یک بیماری است و خبر از یک مشکل حاد از سیستم گوارشی فرد می‌دهد که بایستی حتما علت آن محرز شود.

بیشتر بخوانید: هموروئید چیست؟

دلیل یا علت خونریزی از مقعد چیست؟

خونریزی از مقعد میتواند به دلیل عوامل متعددی رخ دهد. این علایم میتواند با مشکلات مربوط به دستگاه گوارش، سیستم عروق خونی، و اختلالات دیگر همراه باشد. در زیر به برخی از دلایل شایع خونریزی از مقعد اشاره می‌کنم:

 1. شقاق مقعدی (Anal fissure): شقاق یا ترک در پوست محیط مقعد میتواند به خونریزی از مقعد منجر شود. شقاق مقعدی معمولاً به علت بزرگ‌ شدن و طولانی شدن بیش از حد نرمال از راه مصرف مواد مسهل، تغییر در الگوی مدفوع و یا عوامل دیگری که منجر به سفتی مدفوع شده با احساس التهاب و درد ایجاد می‌ شود.
 2. بواسیر یا هموروئید (Hemorrhoids): خود بیماری بواسیر یا یکی از روشهای درمان هموروئیدی ممکن است با خونریزی از مقعد همراه باشد. این مشکل معمولاً به دلیل گسترش و تورم وریدهایی در منطقه آنال و رکتوم ایجاد میشود.
 3. عفونت‌ های مقعدی: عفونت‌ ها میتوانند با آسیب رساندن به بافت‌ های مقعدی و عروق خونی باعث خونریزی شوند. عفونت‌ هایی مانند شیگلاتلا، کولیت التهابی و عفونت‌ های باکتریایی مقعد ممکن است خونریزی را تحریک کنند.
 4. تشکیل تومورها: وجود تومورها معمولاً به خونریزی از مقعد مرتبط است. مثالهایی از تومورهای ممکن در مقدمه خونریزی شامل تومورهای کم خطر مقعدی، پولیپ‌ ها و سرطان مقعد میشود.
 5. بیماری دیواره معده (Peptic Ulcer Disease): زخم معده و دوازدهه پوست میتواند منجر به خونریزی مقعدی شود. زخم‌ ها معمولاً ناحیه‌ هایی از دیواره معده و دوازده‌ پوست را در نتیجه تخریب غشایه‌ ی محافظ شکمی و پروتکتیون معده اذیت میکنند.
 6. بیماریهای التهابی روده (Inflammatory Bowel Disease): بیماریهایی مانند کولیت التهابی و بیماری کرون در برخی از موارد خونریزی از مقعد را ایجاد میکنند. التهاب شدید میتواند باعث آسیب به غشاء مخاطی روده‌ ها شده و خونریزی را ایجاد کند.

لطفا توجه داشته باشید که این موارد فقط چند مثال از علل خونریزی از مقعد هستند و برای تشخیص دقیق و درمان درست، مهم است که به پزشک بیماریهای مقعدی یا جراح عمومی مراجعه کنید. او میتواند شرایط شما را ارزیابی کرده و تشخیص درستی از وضعیت بیمار داشته باشد.

عوارض خونریزی مقعد

اگر خونریزی‌های مقعد ادامه دار باشد باعث کم خونی شده و در پی آن مشکلات دیگری برای فرد ایجاد می‌کند. به همین خاطر توصیه می کنیم برای یافتن منشا خونریزی و درمان آن هرچه سریع تر اقدامات لازم را انجام دهید.

rectal bleeding

عوارض این اختلال همراه با علائم زیر است:

 • خونریزی از مقعد: این علامت اصلی خونریزی مقعدی است که ممکن است باعث ایجاد خون در مدفوع شود.
 • درد شدید: در برخی از موارد، خونریزی مقعدی با درد شدید همراه است که ممکن است به علت التهاب و آسیب به بافت های داخلی رخ دهد.
 • احساس سوزش و درد در منطقه مقعد: این علامت نشان دهنده التهاب و آسیب به بافت های داخلی است.
 • تغییر رنگ مدفوع: ممکن است با خونریزی مقعدی، رنگ مدفوع تغییر کند و به رنگ قهوه ای تیره تبدیل شود.
 • افزایش تعداد دفعات ادرار: در برخی از موارد، خونریزی رکتال باعث افزایش تعداد دفعات ادرار یا همان تکرر ادرار می شود.
 • سرفه و خلط خونی: در برخی از موارد، خونریزی مقعدی با سرفه و خلط خونی همراه است که نشان دهنده وجود عفونت در مجاری تنفسی است.

در صورت تجربه هر یک از این علائم، بهتر است به پزشک مراجعه کرده و درمان مناسب را شروع کنید.

در مجموع، اگر رنگ خون قرمز روشن باشد بیانگر برخورداری از هموروئید و یا یک پارگی کوچک در پوست مقعد (شقاق مقعد) می‌باشد. ولی اگر رنگ خون تیره باشد به معنای آن است که محل خونریزی با مقعد فاصله دارد و به همین خاطر در طول زمان بیشتری در دستگاه گوارش باقی می ماند.بیشتر خونریزی‌ها از مقعد به طرق گوناگون خارج می‌شود.

انواع خونریزی مقعدی:

انواع مختلفی از این اختلال رکتال وجود داشته نسبت به علت مشخص بیماری اتفاق می افتند. عبارت هستند از:

 • ملنا: در این نوع خونریزی به رنگ تیره و سیاه در آمده و بیانگر مشکلی در دستگاه گوارش فوقانی است.
 • هماتوشزی: در این نوع خونریزی رنگ خون روشن است و رنگ مدفوع زرشکی است که بیانگر خونریزی دستگاه گوارشی تحتانی و راست روده می‌باشد. ولی در بعضی مواقع هم امکان دارد این عارضه از دستگاه گوارش فوقانی باشد.
 • خون مخفی: در این موارد خون به شکل  مخفی در مدفوع وجود دارد که خود فرد قادر به دیدن آن نیست و تنها با  انجام آزمایشات مدفوع می توان از آن مطلع شد. خون مخفی به معنای خونریزی‌های مخفی و ناچیز است.

علائم خونریزی مقعدی كدامند؟

بارزترین نشانه دیدن خون روی دستمال توالت است. در صورتی که رنگ خون روی دستمال روشن باشد یعنی این عارضه مربوط به كولون و ركتوم است و در صورتی که رنگ خون تیره باشد یعنی خونریزی مربوط به معده و روده باریك است.
زمانی که فردی دچار خونریزی مقعد می‌شود ممکن است دچار گیجی، ضعف و سرگیجه و درد مقعدی شود.

زمان مراجعه بیمار به پزشک برای درمان

هر فردی در هر زمانی که شاهد این عارضه بود باید نزد پزشک برود و ممکن است در بعضی افراد این خونریزی همراه با دل درد و غش همراه باشد که در این زمان یک مورد اورژانسی به شمار می آید.

روش تشخیص بیماری

برای تشخیص این بیماری بایستی بیمار شرح کاملی از وضعیت خود در اختیار پزشک قرار دهد و پزشک با معاینه مقعد بیمار و انجام  آزمایشات خون معمول و در بعضی موارد با انجام كولونوسكوپی تشخیص صحیحی از بیماری داده تا بتواند نسبت به بهترین درمان در خصوص این بیماری اقدام نماید.

تشخیص خونریزی مقعدی باید توسط پزشک انجام شود. در برخی موارد، این عارضه ممکن است ناشی از علائم دیگری باشد، بنابراین برای تشخیص دقیق و درمان مناسب، باید به پزشک مراجعه کرد.

پزشک ممکن است از روش های زیر برای تشخیص استفاده کند:

 • بررسی فیزیکی: پزشک ممکن است با استفاده از دستگاه اندوسکوپی، داخل روده ها را بررسی کند تا منبع خونریزی را شناسایی کند.
 • آزمایش خون: پزشک ممکن است با درخواست آزمایش خون، سطح هموگلوبین و هماتوکریت را اندازه گیری کند تا نشان دهنده خونریزی باشد.
 • اسکن: پزشک ممکن است از روش های اسکن مانند CT scan و MRI استفاده کند تا سر منشاء بیماری را شناسایی کند.
 • آنوسکوپی: پزشک ممکن است با استفاده از دستگاه آنوسکوپی، داخل مقعد را بررسی کند تا منبع خونریزی را شناسایی کند.

به هر حال، در صورت تجربه هر نوع خون در این ناحیه، بهتر است به پزشک مراجعه کرده و تشخیص دقیق و درمان مناسب را از او بخواهید.

درمان خونریزی مقعدی چگونه است؟

درمان خونریزی مقعد روش های مختلفی دارد که نسبت به شدت عارضه درمان آن فرق می‌کند. وقتی فردی دچار هموروئید درجه یک شده باشد می‌تواند توسط لگن آبگرم و پماد مشکل خونریزی مقعد را برطرف نماید. ولی در صورتی که هموروئید بیمار حادتر باشد و میزان خونریزی زیاد باشد پزشک با استفاده از جراحی یا لیزر نسبت به درمان این عارضه اقدام می‌نماید.در خصوص بیماری های فیشر یا شقاق هم مانند درمان همورویید عمل می شود و چنانچه درمان های دارویی تاثیری نگذاشت پزشک از طریق جراحی با لیزر نسیت به رفع خونریزی اقدام می‌نماید.

زمانی که شخصی دچار یبوست مزمن شده است می تواند با مصرف فیبر غذایی و ملین ها دفع راحت تری داشته باشد.

اگر هم شخصی مبتلا به سرطانهای كولون و ركتوم شده یاشد بایستی جراحی و شیمی درمانی شود.

7 دیدگاه دربارهٔ «علت خونریزی از مقعد + درمان خونریزی مقعدی و معرفی دکتر»

  1. سلام میتونه نشونه ای از بیماریهای نشیمنگاهی یا مشکلات گوارشی باشه. برای تشخیص دقیق حتما باید کولونوسکوپی یا معاینه رکتال انجام دهید.

 1. سلام دکتر من درد شدیدی توی مقعدم حس میکردم که دیروز بعد از دفع خونریزی کرد زمانی که داشتم خودمو میشستم حس کردم که یچیزی کنارش باد کرده خیلی ترسیدم لطفا راهنمایی کنین

  1. سلام به احتمال بسیار زیاد توده بواسیر ایجاد شده که با عبور مدفوع خونریزی کرده. جای نگرانی نیست و میتونید به صورت سرپایی و بدون درد درمان بشید. شماره تماس کلینیک برای تعیین نوبت و مشاوره: ۰۲۱۸۸۸۷۱۰۷۸

 2. من درد ندارم ولی مدفوع ام با خون رنگ روشن خارج میشه هفته پیش آنفولانزا گرفتم خواستن بدونم قضیه جدیه؟

 3. سلام وقت بخیر من شایان هستم ۲۵ سالمه
  من بعداز مدفوع خونریزی وآب سفت ژله ای هم بعد از مدفوع میاد ممنون میشم درموردش بهم یه مشاوره بدید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا