جراحی-فیستول

عمل جراحی فیستول + دوره نقاهت و مراقبتهای بعد عمل

آیا عمل جراحی فیستول سخته؟ در این مقاله از کلینیک مهنا متوجه خواهیم شد. فیستول، مجرای غیر طبیعی میان دو بافت است که در فیستول مقعدی این مجرای معمولا میان بافت مخاطی دیواره کانال مقعد و پوست اطراف مقعد ایجاد می شود. این بیماری عفونی و دردناک است و درمان قطعی آن استفاده از روش های تهاجمی و کم تهاجمی جراحی است.

همچنین بخوانید: درمان فیستول {سریع و قطعی ترین روش}

مصرف دارو برای این عارضه تنها می تواند میزان عفونت آن را کاهش دهد و یا از پیشرفت بیماری جلوگیری نماید. در ادامه به معرفی روش های مختلف جراحی فیستول می پردازیم:

انواع روش‌های عمل فیستول چیست؟

همان طور که ذکر کردیم درمان فیستول با روش جراحی در اغلب موارد این بیماری نیاز است. به جز در مواردی محدود که به صورت خود به خود بهبود می یابند، فیستول نیاز به روش تهاجمی درمان دارد. تعیین نوع عمل جراحی فیستول بسته به میزان پیشرفت بیماری، سن بیمار، محل دقیق ایجاد بیماری و… تعیین می شود.

عکس مراحل لیزر فیستول
عکس مراحل لیزر فیستول (بهترین روش عمل)

فکر میکنید علائم جراحی فیستول را دارید؟

در صورتی که هر کدام از علائم فیستول را تجربه کردید با ما تماس بگیرید👇


همچنین بخوانید: لیزر فیستول درمان قطعی و هزینه درمان فیستول با لیزر

این جراحی ها به جز مواردی محدود به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان انجام می‌شوند. اما نیاز به استراحت تا چند روز پس از درمان همچنان وجود دارد. مهم‌ترین روش های جراحی فیستول عبارتند از :

جراحی فیستول با روش فیستولوتومی

فیستولوتومی یکی از مهمترین روش جراحی فیستول است که در اغلب موارد (در حدود ۸۵ تا ۹۵ درصد از کل جراحی) از آن استفاده میشود. در طی این روش جراحی کل مسیر فیستول برش داده شده و باز می‌شود. محتویات زخم خارج و مسیر بیماری شستشو داده می شود. در این روش ترمیم از داخل به خارج است. این زخم پس از مدتی تبدیل به یک شیار خواهد شد. دوره بهبودی کامل زخم ۱ الی ۲ ماه زمان نیاز دارد. در این درمان پزشک تمام سعی خود را خواهد نمود تا کمترین میزان آسیب به عضله اسفنکتر وارد شود.

جراحی فیستول به روش فیستولومی

روش ستون Seton یا استن

این روش نسبتاً سنتی با استفاده از موی دم اسب یا کتان انجام می‌گرفته است و برای عارضه‌های پیچیده تر یا فیستول های درگیر با عضله اسفنکتر از نخ بخیه یا لوله مخصوص تخلیه استفاده می‌شود.این نخ یا لوله برای حداقل ۶ یا ۱۲ هفته درون کانال بیماری قرار می گیرد و باعث می شود تا مسیر فیستول باز بماند و علاوه بر تخلیه چرک به درمان و بهبود بیماری کمک می نماید. پس از طی این دوره ممکن است پزشک انجام جراحی را تجویز نماید. این روش بیشتر برای افراد در معرض خطر بی اختیاری مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین بخوانید: بهترین جراح فیستول در تهران

فلپ آدوانسمنت

در طی این روش با استفاده از بافت رکتوم یا پوست اطراف مقعد، فیستول ترمیم می‌شود. از این روش بیشتر در مورد عارضه‌های پیچیده تر یا افرادی با احتمال بی اختیاری مدفوع و مقعد مورد استفاده قرار می گیرد. میزان عود این روش بالای ۵۰% است.

پلاگین بیولوژیکی

در روش پلاگین از مخاط روده برای ساخت مخروطی استفاده می شود که توسط بخیه به سر خارجی فیستول متصل می شود. بافت جدید اطراف پلاگین رشد نموده و به این ترتیب بیماری درمان خواهد شد. میزان موفقیت این روش بالای ۸۰% گزارش شده است. این روش نیازمند بستری در بیمارستان به مدت ۲۴  ساعت است. پس از انجام این روش ممکن است عوارضی مانند درد، تشکیل آبسه و جابجایی پلاگین را تجربه نمایید.

جراحی فیستول با پلاگین

عوارض عمل جراحی فیستول مقعد

آنتی بیوتیک ها در درمان فیستول مقعدی بی تاثیر هستند. جراحی برای بازگرداندن به حالت طبیعی در بافت های مقعدی تنها گزینه است. هدف از جراحی بستن یا برداشتن کانال فیستول است. فیستول مقعدی را می توان با روش های مختلف جراحی درمان کرد.

در نتیجه، ما باید همه روش‌های درمانی یا روشهای جایگزین را بسنجیم و یکی را با حداقل معایب و درصد موفقیت بالا انتخاب کنیم. عدم انتخاب استراتژی درمانی مناسب می تواند منجر به پیامدهای نامطلوب شود.
دو روش مرسوم اصلی اتخاذ شده فیستولکتومی و فیستولوتومی هستند. چسب فیبرون، جراحی فلپ و غیره گزینه های دیگری هستند.

مهمترین عوارضی که پس از عمل فیستول پدید می آید به این شرح است :

  • درد
  • خونریزی
  • مشکل دفع ادرار
  • عدم کنترل گاز معده و مدفوع : ممکن اثر عمل جراحی باعث آسیب به عضله اسفنکتر شود که به دنبال آن بی اختیاری روی می دهد.
  • عفونت : اگر مسیر فیستول به درستی ترمیم نشود این عفونت گسترش یافته و حتی ممکن است سایر بافت ها را درگیر نماید.

پانسمان زخم فیستول مقعدی بعد از عمل

در ابتدا لازم است که هر روز یک مرتبه پانسمان عوض شود. قبل از انجام هر پانسمان باید حمام کرده یا دوش بگیرید یا از بیده استفاده کنید که زخم به صورت کامل تمیز و میکروب زدایی شود. حمام یا دوش گرفتن به برداشتن پانسمان قبلی و همچنین پاکسازی قسمت خارجی زخم کمک می کند.

نتیجه گیری:

برای جلوگیری از تشکیل توده های کوچک در طول فرآیند بهبود، پرستاری که زخم شما را پانسمان می‌کند ممکن است به آرامی انگشت خود را در امتداد مسیر در زمان پانسمان وارد کند. این روش ممکن است ناراحت کننده باشد، اما برای اینکه منجر به بهبودی سریع تر زخم فیستول شود، ضروری است. همچنین ژل بی حس کننده موضعی برای کمک به ناراحتی استفاده خواهد شد.
خوردن یک مسکن نیم ساعت قبل از اتمام پانسمان می تواند مفید باشد. اگر در طول تعویض پانسمان حس بدی داشتید، حتما با پرستار در میان بگذارید.

2 دیدگاه دربارهٔ «عمل جراحی فیستول + دوره نقاهت و مراقبتهای بعد عمل»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا