اپلیکاتور مقعدی چیست

نحوه استفاده از اپلیکاتور مقعدی (رکتال)

معمولا قرص، دارو، انواع کرم و شیاف هایی که برای استفاده مقعدی تجویز میشوند، با دست به درستی داخل مقعد جا نمی گیرند و برای استفاده درست، حتما از اپلیکاتور مقعدی یا اپلیکاتور رکتال کمک بگیرید.

در ادامه این مقاله نحوه استفاده از اپلیکاتور مقعدی، مزایا استفاده از آن و بیماری هایی که لازم است زمان استفاده از داروهای آنها از اپلیکاتور استفاده کنید را بررسی خواهیم کرد.

اپلیکاتور مقعدی چیست؟

نحوه استفاده از اپلیکاتور مقعدی

اپلیکاتور رکتال یا Rectal Applicator نوعی از لوازم پزشکی است که برای تجویز دارو، پماد یا شیاف در رکتوم استفاده می شود. این یک لوله جنسی پلاستیکی یا لاستیکی دارد. که در اندازه کوچک با نوک گردی بوده که در داخل رکتوم قرار می گیرد. تا دارو را مستقیماً به آن ناحیه برساند. 

اپلیکاتورهای رکتوم معمولاً برای درمان یبوست، هموروئید و سایر شرایطی که رکتوم و مقعد را درگیر کرده اند، استفاده می شود. آنها معمولاً یکبار مصرف هستند و در اندازه ها و اشکال مختلف نسبت به نوع بیماری تهیه میشوند. هنگام استفاده از اپلیکاتور مقعدی برای اطمینان از استفاده درست از وسیله، حتما دستورالعمل پشت بسته را خوانده یا با متخصص کولورکتال مشورت کنید.

نحوه استفاده از اپلیکاتور مقعدی

استفاده از اپلیکاتور رکتال شامل چند مرحله ساده است. در اینجا یک راهنمای کلی در مورد نحوه استفاده از اپلیکاتور رکتوم آورده شده است:

 1. قبل از بازکردن بسته بندی، دست های خود را کاملا با آب و صابون بشویید.
 2. اپلیکاتور مقعدی را از بسته بندی آن خارج کنید. اگر اپلیکاتور یکبار مصرف است، بعد از استفاده باید آن را سریعا دور بیاندازید.
 3. به پهلو دراز بکشید در حالی که ساق پایتان صاف است و پای بالایی به سمت جلو به سمت شکم خم شده است. شما همچنین می توانید حالت زانوهای چسبیده به سینه را در نظر بگیرید، در حالی که روی تخت زانو زده و سر و سینه خود را به سمت جلو پایین بیاورید.
 4. نوک گرد اپلیکاتور رکتوم را به آرامی وارد رکتوم کنید. یک فشار ملایم و ثابت برای جلوگیری از ناراحتی یا آسیب مهم است.
 5. هنگامی که اپلیکاتور وارد شد، ظرف یا پیستون را به آرامی فشار داده تا دارو یا پماد داخل رکتوم آزاد شود. دستورالعمل های دوز خاصی را که توسط پزشک داده شده است دنبال کنید.
 6. پس از مصرف دارو، اپلیکاتور را با دقت خارج کرده، داخل بسته بندی گذاشته و آن را دور بیاندازید.
 7. پس از استفاده از اپلیکاتور مقعدی، دوباره دست های خود را با آب و صابون بشویید.

موارد استفاده از اپلیکاتور

اپلیکاتورهای رکتوم معمولاً برای یک سری شرایط خاص و استفاده از دارو برای برخی از بیماریها استفاده می شوند، از جمله:

 • تجویز دارو: از اپلیکاتورهای مقعدی اغلب برای رساندن داروها به راست روده استفاده می شود. این روش استفاده، برای داروهایی که به خوبی از طریق دستگاه گوارش جذب نمی شوند یا برای بیمارانی که در بلع داروهای خوراکی مشکل دارند مفید است.
 • درمان بواسیر: از اپلیکاتورهای مقعدی می توان برای استفاده از پماد آنتی هموروئید یا کرم برای درمان هموروئید استفاده کرد. این داروها می توانند به کاهش التهاب، تسکین درد و بهبود ناحیه آسیب دیده کمک کنند.
 • روانکاری مقعد: از اپلیکاتورهای رکتال می توان برای اعمال روان کننده ها یا ژل ها به رکتوم قبل از انجام جراحی پزشکی، مانند معاینه رکتوم یا قرار دادن وسایل پزشکی و رابطه مقعدی استفاده کرد.
 • تنقیه: از اپلیکاتورهای رکتال می توان برای تنقیه استفاده کرد، که شامل تزریق کردن یک محلول مایع به داخل رکتوم برای تحریک حرکات روده یا پاکسازی روده بزرگ است. تنقیه معمولاً برای تسکین یبوست یا به عنوان بخشی از برخی اقدامات پزشکی استفاده می شود.

مزایا استفاده

استفاده از این وسیله پزشکی میتواند همراه با مزیت هایی باشد که در ادامه به آنها اشاره میکنیم:

 • اعمال دقیق: اپلیکاتورهای رکتال امکان اعمال دقیق داروها در محل مورد نظر را به رکتوم داده و اطمینان حاصل می‌کنند که دارو دقیقاً در جایی که لازم است اعمال شود.
 • کاهش آشفتگی و ضایعات: استفاده از اپلیکاتور مقعدی می تواند به حداقل رساندن آشفتگی و ضایعات مرتبط با استفاده از داروها یا درمان های دستی کمک کند. اپلیکاتور امکان اعمال کنترل شده و به اندازه را فراهم میکند. همچنین خطر ریزش یا استفاده بیش از حد محصول را کاهش می دهد.
 • بهداشتی: اپلیکاتورهای رکتال روشی بهداشتی برای اعمال داروها در داخل رکتوم ارائه می‌کنند و خطر آلودگی و عفونت را کاهش می‌دهند. اپلیکاتور به حفظ پاکیزگی کمک کرده  و از آلودگی متقابل بین محصولات مختلف جلوگیری می کند.
 • راحتی و سهولت: اپلیکاتورهای رکتال به گونه ای طراحی شده اند که استفاده راحت و آسانی داشته باشد و روند تجویز داروها یا درمان ها را برای بیماران راحت تر می کند. طراحی اپلیکاتور می‌تواند به کاهش ناراحتی و روان‌تر کردن فرآیند استفاده کمک کند.
 • بهبود جذب: با رساندن داروها به راست روده، اپلیکاتورهای مقعدی می توانند جذب مواد فعال را در جریان خون افزایش دهند. این اتفاق می‌تواند نتایج درمانی سریع‌تر و موثرتری را در مقایسه با سایر روش‌های تجویز داشته باشد.

2 دیدگاه دربارهٔ «نحوه استفاده از اپلیکاتور مقعدی (رکتال)»

 1. سلام اقای دکتر خوبی من خیلی دقت درد دارم تا حالا خوب نشدم میشه یوبیست دارم میشه کمکم کنی

 2. سلام ببخشید من اولین بارم بود شیاف استفاده کردم و فکر کنم مقعدم زخم شده چون درد و سوزش خیلی شدید دارم وقتی هم می‌خوام مدفوع کنم خیلی درد دارم با پماد خوب میشه یا حتمن باید برم دکتر میش راهنمایی کنید لطفا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا