عکس درمان فیستول با لیزر

درمان فیستول با لیزر بدون جراحی {درمان قطعی و سرپایی}

درمان فیستول با لیزر چگونه است؟ آیا روشی قطعی برای درمان فیستول بدون جراحی وجود دارد؟ برای آنکه بهتر بتوانید با مشکل فیستول مقعد آشنا شوید پیشنهاد می کنیم ابتدا از حالت طبیعی کانال مقعد آگاهی کسب نمایید. کانال مقعد در انتهای مسیر دستگاه گوارش میان دو دریچه‌ی گرد مانند عضلانی تحت عنوان دریچه‌ی یا اسفنکترهای داخلی و خارجی مقعد جای گرفته است.

دریچه‌ی داخلی از عضلات صاف و غیر ارادی تشکیل شده است و دریچه‌ی خارجی متشکل از عضلات اسکلتی و تحت کنترل ارادی می باشد. این دو عضله توام با یکدیگر قادرند کانال مقعد را ساپورت نمایند. در میان این دو دریچه، غددی وجود دارد تحت عنوان غدد مقعدی که ترشحات خود را به داخل کانال مقعد می ریزد. چنانچه خروجی یکی از این غدد بسته شود در نهایت باعث عفونت و چرک می گردد.

در ادامه بهترین روش برای از بین بردن این عارضه را توضیح دادیم پس با ما همراه باشید.


از طریق شماره زیر با کلینیک مهنا در ارتباط باشید:

برای درمان سرپایی فیستول وقت بگیرید


لیزر فیستول سرپایی در کلینیک مهنا

درمان فیستول با لیزر در کلینیک مهنا چگونه است؟

درمان فیستول مقعد یا آبسه وابسته به محل پدید آمدن آن و نیز علت ایجاد آن می باشد، اما در اکثر مواقع باید بیمار با لیزر درمان شود یا با تجویز پزشک داروهای آنتی‌بیوتیک مصرف کند. زمانی که فرد به دکتر فیستول مراجعه می کند، پزشک با معاینه قادر به تشخیص آن است که مسیر فیستول از کجا به کجا است. در بعضی از موارد آن‌ها موقتا راهی به بیرون ندارند.

همچنین بخوانید: هزینه درمان فیستول با لیزر و جراحی

فیستول مقعدی چیست؟

فیستول چیست؟ در تعریف این بیماری باید اینگونه شرح دهیم که این ضایعه به علت یک اتصال غیر عادی بین دو عضو یا دو سطح و بافت بدن پدیدار می‌شود. زمانی که فردی دچار فیستول مقعدی می شود یعنی این اتصال میان دیواره‌ی مخاطی داخل کانال مقعد و پوست نواحی مقعد به وجود آمده است که به صورت یک تونل کوچک باریک غیر عادی در انتهای راست روده دیده می شود که به سطح خارجی پوست باز می‌شود.

فیستول آنال یا مقعدی به دلیل عفونت در نواحی مقعد و انباشتگی چرک در بافت حول آن به وجود می‌آید. چرک توانایی آن را دارد که یک کانال کوچک در پشت سر خود باقی بگذارد و تا سطح پوست پیشرفت کند.

افرادی که قبلا دچار آبسه مقعدی بوده اند و کامل درمان نشده اند به این بیماری مبتلا می شوند. چرک و در بعضی مواقع ترشحات مدفوعی نیز قادرند از این کانال کوچک رد شده و در سطح پوست مشاهده شوند. عفونتی که دلیل آن آبسه باشد، ممکن است کل بدن را فرا گیرد.

عکس شکل فیستول مقعدی
عکس شکل فیستول مقعدی

لیزر فیستول مقعدی چگونه است؟

متاسفانه درمان فیستول بدون جراحی امکان پذیر نیست. همچنین تا به حال دارویی کشف نشده که بتواند این بیماری را به صورت ریشه ای از بین ببرد زیرا منشا فیستول داخل بدن است. اما لیزر فیستول روش جدید بوده که خطرات جراحی را ندارد و کامل بدون عوارض است در نتیجه به عنوان روش درمان بدون جراحی در نظر گرفته می شود.

عکس مراحل لیزر فیستول
عکس مراحل لیزر فیستول

In the specific case of fistulas in patients with inflammatory bowel disease, novel forms of treatment with antibodies and long-term antibiotic therapy can achieve some symptom control.در موارد خاص فیستول در بیماران مبتلا به بیماری التهابی روده، استفاده از روشهای جدید درمان با داروهای قوی آنتی بادی و استفاده طولانی مدت از آنتی بیوتیک می تواند برخی علائم را کنترل کند اما به صورت کامل از درمان نمی کند. تخلیه این مسیر عفونی با درن های نخی سیلیکونی برای جلوگیری از ایجاد آبسه مقعد بوده و درد را کاهش می دهد، اما فیستول را درمان نمی کند.

darmsprechstunde.de

روش درمان فیستول با سلول های بنیادی تاکنون تنها برای بیماران مبتلا به بیماری کرون تایید شده و جزو آزمایشات بالینی قرار دارد.

با این حال، طبق روشهای استاندارد، لیزر فیستول طی ۷ مرحله زیر در یک جلسه انجام می شود:

 • برش فیستول توسط اشعه لیزر،
 • سوزاندن عفونت و چرک از ریشه با لیزر
 • زهکشی نخ،
 • برداشتن و بسته شدن استیوم داخلی به وسیله فلاپی پلاستی
 • بازسازی پلاستیک با بخیه اسفنکتر،
 • روش لیفت LIFT
 • انسداد با بیومواد

زمان مراجعه به دکتر متخصص و مراقبت های پزشکی

زمانی که فیستول مقعدی یا همان آبسه مقعد به طور خود به خود خالی نمی شود، تنها راه حل درمان قطعی آن، برش دادن فیستول با لیزر و در نهایت خارج کردن آن می باشد. در پی تخلیه چرک که با بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی از سوی جراح صورت می گیرد، میزان شدت درد کاهش می یابد. معمولا پس از جراحی، بیماران یا در همان روز یا روز بعد ترخیص می شوند.

بعد از آنکه بیمار تحت عمل جراحی فیستول مقعدی قرار گرفت و چرک های انباشته شده در آن تخلیه شد بیمار بایستی حتما ۳ تا ۴ مرتبه و هر بار به مدت ۲۰ دقیقه در لگن آب گرم که آغشته به چند قطره بتادین است بنشیند تا محل جراحی و تخلیه ضدعفونی شود و بعد از خشک کردن موضع، آن را پانسمان نمابد. این کار را تا زمانی ادامه دهد تا التهاب آن ناحیه که معمولا حدود دو هفته زمان می برد رفع شود.

در صورتی که شدت التهاب زیاد باشد، با تجویز پزشک جراح، بیمار بایستی از چرک خشک کن تزریقی یا خوراکی استفاده نماید. چنانچه بیمار در ناحیه برش احساس درد داشت، می تواند از داروی مسکن استفاده نماید. در بیشتر مواقع، التهاب بعد از گذشت تقریبا یک هفته فروکش خواهد کرد.

مساله حائز اهمیت در درمان فیستول مقعدی آن است که درمان داروئی به همراه آنتی بیوتیک و غیره به هیچ عنوان موثر نبوده و تنھا درمان تاثیر گذار انجام درمان فیستول با لیزر یا به شکل سنتی می باشد.

درمان جراحی فیستول (فیستولوتومی) یک نوع روش درمانی است که می توان گفت تنھا روش درمانی موثر به شمار می آید و برای انجام آن سوراخ خارجی و داخلی(اولیه) با رد کردن پروب (میله فلزی نازک و قابل انعطاف و نرم) و با استفاده از آب اکسیژنه و بلدومتیلن رقیق بایستی آن را بیابند و مجرا یا مجاری شود unroffed فیستول باید به صورت کامل معلوم گردد و مجرا در تمامی طول آن باز بطوریکه فیستول به شکل یک زخم باز درآید و باید اطمینان حاصل کرد که زخم حاصل از عمق به سطح بطور خود به خود ترمیم می گردد. و درکلیه وش ھای درمانی چه جراحی معمولی و چه جراحی با لیزر ٥ تا ١٠ درصد بسته به طول و عمق فیستول امکان بازگشت آن وجود دارد.

برای لیزر فیستول به کدام کلینیک مراجعه کنیم؟

درمان فیستول با لیزر یکی از روش های نوین بدون جراحی برای از بین بردن بیماریهای نشیمنگاهی محسوب می شود. در این روش به علت برش و انعقاد خون پس از بریدن محل جراحی وضوح مناسبی را برای جراح پدید می آورد به طوری که جراح قدرت مانوری بیشتری نسبت به روش سنتی جراحی داشته و می تواند به طور کامل ریشه ها و شاخه های جانبی را ببیند و احتمال این که ریشه ها ناقص سوزانده شوند بسیار کم است به همین خاطر است که امکان عود بیماری بسیار کم و در حد صفر است.

خوشبختانه ما در کلینیک مهنا توانسته ایم با مدد یک تیم فوق العاده مجرب و کارآمد و همچنین بهترین پزشک متخصص درمان بیماری فیستول که جناب دکتر علیرضا زارعی بوده، در سریع ترین زمان ممکن بدون درد و نقاهت و خونریزی توسط مجهز ترین و به روز ترین دستگاه های روز دنیا بهترین خدمات را در اختیار بیماران عزیز قرار دهیم.

قیمت درمان فیستول با لیزر

اولین نکته در خصوص هزینه های بیماری های نشیمنگاهی این است که یک هزینه ثابت ندارد و با رایزنی های انجام شده قرار بر آن شده است که پس از جراحی با لیزر بیمارانی که دارای بیمه تکمیلی هستند با نامه ای از سوی پزشک خود بتوانند هزینه عمل خود را دزیافت نمایند.

و اما نکته مهم دیگری که بسیاری از بیماران در تماس تلفنی می خواهند هزینه درمان را جویا شود این است که پزشک بایستی حتما بیمار را معاینه نماید تا بتواند در خصوص نوع درمان و هزینه های صحبت کند.

راه رفتن بعد از عمل فیستول با لیزر

مهم است به این نکته توجه کنید که بیماران باید چند روز پس از عمل جراحی استراحت کنند. در این مدت، آنها باید اجازه دهند بدنشان بهبود یابد و از نشستن یا راه رفتن بیش از حد خودداری کنند. بسیاری از مردم پوشیدن لباس های گشاد را در دوران نقاهت راحت تر می دانند.

پیاده روی های کوتاه و روزانه برای حفظ حرکت بدن و کاهش درد مرتبط با فیستول در مقعد موثر است. حداقل ۳۰ دقیقه پیاده روی در روز را مد نظر داشته باشید یا پیاده روی های کوتاه مدت تر در روز تقسیم کنید.

علائم بیماری فیستول مقعدی

شما چگونه می توانید متوجه شوید که فیستول مقعدی دارید؟

 1.  ترشح چرکی در ساعات زیاد از یک سوراخ و یا چند سوراخ در نواحی مقعد
 2.  برخورداری از برجستگی سفت و دردناک در زمان لمس آن در اطرف مقعد
 3.  وجود دردر در زمان درد دفع مدفوع
 4.  برخورداری از سوزش و خارش ناشی از ترشحات در اطراف ناحیه مقعد
 5.  تغییر رنگ پوست اطراف ناحیه مقعد
 6.  وجود درد پس از دفع مدفوع

اگر علائم فیستول را در ناحیه مقعد مشاهده می‌کنید و به این بیماری مشکوک هستید،

برای تعیین وقت معاینه با کلینیک مهنا تماس بگیرید.


انواع فیستول مقعدی

این بیماری به دلیل سادگی یا پیچیده بودن وابسته به جایی که قرار گرفته است و همچنین تقرب آن به محل دریچه‌های کانال مقعد به ۵ دسته تقسیم می‌شود که عبارتند از:

همچنین بخوانید: انواع فیستول

 • فیستول اکسترا اسفنکتریک (Extrasphincteric): از راست روده (بخشی از روده‌ی بزرگ) شروع و به جهت معطوف و توسط عضله‌ی لواتور آنی کف لگن به پوست نواحی مقعد باز می‌شود. دقت داشته باشید که این نوع فیستول از خطوط دندانه دار (که غدد مقعد در آن جای کرفته اند) پدید می‌آید که احتمال دارد از بیماری کرون یا یک بیماری التهابی مثل آپاندیس و یا آبسه نشات گرفته باشد.
 • فیستول سوپر اسفنکتریک ( Suprasphincteric ): از میان عضلات اسفنکتر داخلی و خارجی شروع می شود و به جهت بالا سوق پیدا کرده و پیشزفت می کند و از عضلات پوبورکتالیسرد شده و در تقریبا در یک اینچی خروجی مقعد به پوست باز می‌شود. امکان پدیدار شدن این نوع فیستول ۲۰ درصد می باشد.
 • فیستول ترانس اسفنکتریک ( Transphincteric ): میان عضلات دریچه‌ی داخلی و خارجی و یا پشت مقعد آغاز و از عضله‌ی اسفنکتر خارجی رد شده و در فاصله‌‌ی یک اینچی و یا فاصله ای بیشتر از پوست نواحی مقعد به بیرون می رود. احتمال پدیدار شدن این فیستول ۲۰ تا ۲۵ درصد می باشد که به خاطر فرمت ظاهری آن که امکان دارد شبیه ‘U’ باشد، این نوع فیستول را با نام فیستول نعل اسبی هم می شناسند.
 • فیستول اینتر اسفنکتریک ( Intersphincteric ):در میان عضلات اسفنکتر داخلی و خارجی شروع شده و با گذر کردن از عضله اسفنکتر داخلی از ناحیه بسیار نزدیک به مقعد به بیرون می رود. و جزو متداولترین نوع فیستول مقعدی به شمار می آید که امکان مبتلا شدن به آن بین ۵۵ تا ۷۰ درصد می باشد.ز
 • فیستول زیرمخاطی: این فیستول به شکل سطحی از زیر مخاط رد می شود. این کانال می‌تواند سبب به وجود آمدن نشانه های آزاردهنده ای مثل مشکلات پوستی و سوزش پوست، درد، التهاب و نیز در بعضی از افراد نشانه های دیگری مثل خونریزی و ترشح در زمان عبور مدفوع شود.

نشانه های بروز فیستول وابسته به دلیل این بیماری و سایر مسائل متغیر است. درمان این بیماری اغلب به گونه ای است که به خاطر صدمه ای که بافت رسانده است بایستی لزوما جراحی شود تا بتوان با عفونت آن مقابله کرد و آن را ترمیم نمود.

تصویر شکل انواع فیستول مقعدی
تصویر شکل انواع فیستول مقعدی

علل ایجاد فیستول مقعد چیست؟

اغلب فیستول مقعد در پی یک آبسه مقعدی رخ می دهد که درد شدیدی هم به همراه دارد. دلیل برور آبسه بسته شدن یکی از غدد درون راست روده می باشد و بعد ار آن چرک ناشی از آن در بافت‌ها به پیدایش یک فیستول مقعدی کمک می‌کند. می توان به طور تقریبی گقت که در میان هر چهار فردی که به آبسه مقعد مبتلا شده اند دو تن از آن ها به فیستول دچار خواهد شد.

مداوا نمودن آبسه اغلب کار راحتی است که توسط ا یک برش پوستی روی آبسه و خارج نمودن چرک آن صورت می گیرد. این کار را می توان در مطب پزشک یا در کلینیک با بی‌حسی موضعی انجام داد. در بیشتر مواردی که آبسه خود‌ به‌ خود تخلیه می شود فرآیند درمان تکامل نمی یابد و در نتیجه منجر به فیستول می شود. با این تفاسیر می توان گفت علت پیدایش فیستول عبارت است از:
آبسه مقعدی: فیستولی که در پی آبسه به وجود آید اغلب دارای نشانه هایی کلی عفونت در بدن شخص می باشد که دراکثر موارد تکرار می‌شود، این نشانه ها عبارتند از: تب، خستگی، احساس ناخوشی و تورم ئر نواحی دهانه‌ی مقعد.
از سویی دیگر نادرترین علل به وجود آمدن فیستول مقعد احتمال دارد بر اثر یک بیماری مزمن مانند امراض زیر باشد:

 • بیماری کرون
 • دیورتیکولیت
 • هیدر آدنیت چرکی
 • عوارض جراحی در نزدیکی مقعد
 • ابتلا به سل
 • بیماری‌های جنسی نظیر کلامیدیا یا سیفلیس
 • HIV
 • سرطان
 • زخم ناشی از ضربه

پرسش و پاسخ های درمان فیستول با لیزر

بهترین کلینیک لیزر فیستول در تهران کدام است؟

از کلینیک های مطرح تهران برای انجام لیزر فیستول می توان به کلینیک زارعی و کلینیک مهنا اشاره کرد.

دوره نقاهت بعد از درمان فیستول با لیزر چقدر است؟

ایده آل ترین زمان برای سپری کردن دوره نقاهت بعد از درمان ۴ تا ۵ روز است.

بهترین روش درمان فیستول بدون جراحی؟

برای کسانی که نگران عوارض عمل جراحی هستند، درمان فیستول با لیزر بهترین گزینه است.

تفاوت لیزر فیستول و عمل جراحی چیست؟

این دو روشهای تفاوت های بسیاری دارند که در متن بالا به صورت کامل ذکر شده اند ولی مهم ترین مزیت درمان فیستول با لیزر نسبت به عمل جراحی نداشتن بیهوشی و استفاده از بی حسی موضعی است.

راه رفتن بعد از عمل فیستول با لیزر ممکن است؟

بله. میتوانید به راحتی بعد از لیزر راه بروید و به کارهای روزمره خود برسید.

احتمال بازگشت فیستول بعد از عمل با لیزر وجود دارد؟

خیر. اشعه پرتوان لیزر فیستول را از ریشه سوزانده و عفونت را کامل از بین میبرد. در نتیجه احتمال عود تقریبا صفر است.

تجربه عمل فیستول با لیزر مثبته یا منفی؟

مثبت. بعد از عمل ۹۸% بیماران در سلامت کامل به سر برده وتجربه عود نداشتند.

18 دیدگاه دربارهٔ «درمان فیستول با لیزر بدون جراحی {درمان قطعی و سرپایی}»

  1. سلام، شما برای درمان فیستول با لیزر بیهوشی نمی شوید میتونید با خیال راحت کمتر از نیم ساعت سرپایی درمان بشید. برای تعیین نوبت و مشاوره تماس بگیرید: ۰۲۱۸۸۸۷۱۰۷۸

 1. درمان قطعی فیستول مقعدی بدون جراحی صد در صد لیزره واقعا ریسک جراحی رو نکنید چون کل مسیر رو برش میدنو خیلی دیر خوب میشه. من خود به شخصه یک بار جراحی کردم که عفونت کرد و مجبور شدم بعدش برم لیزر کنم

 2. سلام دکتر وقت شما بخیر حدود دو هفته هست که یه توده کوچیکی کنار باسنم داشتم که دست میزدم برجسته بود ولی الان جدیدا سرش باز شده و ازش آب میاد هرچی توی اینترنت خوندم نوشته که فیستوله واقعا میتونه همچین چیزی باشه به نظر شما؟

  1. سلام، لیزر تنها روش درمان فیلتول بدون جراحی میباشد. برای تعیین نوبت و مشاوره تماس بگیرید: ۰۲۱۸۸۸۷۱۰۷۸

 3. راه رفتن بعد از عمل فیستول و پیاده روی مشکلی نداره؟ من کارم طوریه که توی طول روز خیلی باید سرپا وایستم و زیاد راه میرم میخواستم ببینم اگه با لیزر عمل کنم میتونم به کارم ادامه بدم یا نه

  1. سلام به مدت ۲ تا ۳ روز بهتره استراحت کنید که پروسه ترمیم زخم انجام بشه بعدش میتونید به فعالیتای روزمرتون ادامه بدید

 4. سلام آقای دکتر – من دچار آبسه داخل مقعد هستم- متخصصان می گویند باید عمل جراحی باز کنم- آیا با لیزر امکان برداشتن کیست ۱۴ میلی متری هست؟

  1. سلام بله میتونید به صورت سرپایی با لیزر آبسه را از بین ببرید. برای مشاوره و تعیین نوبت تماس بگیرید: ۰۲۱۸۸۸۷۱۰۷۸

 5. سلام یک ماه پیش عمل فیستول با لیزر پیش دکتر دیگه ای کردم هنوز ترشح دارم و چرک میاد بشدت خارش میگیرم چکار کنم طبیعیه یا بتزم عمل و امپول درد اورو پول زیاد

 6. سلام وقت بخیر
  پدر من فیستول نعل اسبی پیچیده داشت که بار اول در تهران لیزر کرد ولی انگار باعث شد بیشتر رشد کنه
  بعدش به فاصله ی یک ماه دو بار عمل جراحی باز انجام داده و بیشتر فیستول رو خارج کرده
  ولی در حال حاضر باز هم متوجه شده که فیستول باقی مانده در حال رشد هست
  نظر شما برای درمان چیه؟
  لطفا پاسخ بدید که آیا شما میتونید درمان کنید ؟ که ما بیایم پیشتون

  1. سلام. مشکل این بوده که پزشک از ریشه فیستول ها رو نسوزاندن برای همین دائم در حال عود هست. بله میتونید برای درمان حضوری تشریف بیارید و برای مشاوره تماس بگیرید: ۰۲۱۸۸۸۷۱۰۷۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا