شقاق چیست

فیشر یا شقاق چیست | ۴ علائم شقاق مقعدی بدخیم | تشخیص و علت

بیماری “شقاق چیست” اغلب به عنوان احساسی مانند گذاشتن پا روی شیشه شکسته توصیف می شود. علائم معمولی شقاق مقعدی احساس پارگی، پارگی یا سوزش و معمولاً مقدار کمی خونریزی قرمز روشن در طول و بعد از اجابت مزاج است. این علائم بسیار اذیت کننده است و ممکن است به همین علت بیمار از رفتن به دستشویی خودداری کرده که منجر به یبوست میشود.

تخمین زده می شود که از هر ۱۰ نفر یک نفر ممکن است در طول زندگی خود دچار شقاق مقعدی شود، اگرچه نمی توان رقم دقیقی را تعیین کرد، زیرا ممکن است برخی بیماران از صحبت کردن در مورد این بیماری با دکتر خود خجالت کشیده و برای درمان مراجعه نکنند.

⚡ بیشتر بخوانید: درمان شقاق مقعدی با لیزر چگونه است؟

شقاق (فیشر) مقعدی چیست؟

شقاق مقعدی یا Anal Fissure یک بیماری شایع است که در آن یک پارگی دردناک در پوشش مقعد (سوراخی که از آن مدفوع دفع میشود) ایجاد میشود. اسم دیگر آن “فیشر” بوده و علت عمده آن رابطه مقعدی و یبوست است.

درمان اولیه شقاق مقعدی معمولاً شامل نرم کردن مدفوع، اجتناب از یبوست در صورت امکان و رعایت بهداشت است. هم مردان و هم زنان می توانند تحت تاثیر این بیماری قرار گیرند و در حالی که شقاق مقعدی ممکن است در هر سنی رخ دهد، عمدتاً در بزرگسالان جوان دیده می شود.

عکس بیماری شقاق مقعدی
عکس بیماری شقاق مقعدی

علت پارگی مقعد یا شقاق چیست؟

شقاق مقعد به عارضه‌ ای گفته میشود که در آن پوست و بافت‌ های دیگر دور از خط مقعد در ناحیه پیر استومی تا آن قسمت از رکتوم که با دیوار شکم اتصال پیدا کرده است زخم می شود. شقاق مقعد معمولاً به دلیل توجه نکردن به بهداشت پیراستومی، تغذیه جامد و عاری از مایعات، نبودن تعادل در تغذیه، برخی از مشکلات پزشکی، عوامل پیش‌ بینی نشده و بیماری‌های گوارشی مرتبط با مقعد (مانند التهاب رکتوم) رخ میدهد.

این مشکل میتواند به علل متعددی برگردد از جمله:

 • عامل عفونی: عفونت‌ ها میتوانند زمانی که با پوست در تماس هستند، منجر به تحریک شقاق مقعد شوند.
 • فشار طولانی مدت: فشار طولانی و مستمر بر روی بافت ضعیف پوست مقعد میتواند به ایجاد شکاف منجر شود.
 • جراحی قبلی: عمل جراحی مقعد و محیطی میتواند منجر به آسیب دیدن بافت‌ های پوستی شود.
 • تحریک شیمیایی: استفاده از مواد شیمیایی مانند دستمال های مرطوب تحریک کننده می توانند باعث تحلیل و خراشیدگی بافت پوستی شوند.

درمان شقاق مقعد بستگی به شدت و نوع آن دارد. در برخی موارد، تغییر در رژیم غذایی و بهداشت مقعد ممکن است کافی باشد. در صورت بروز عفونت، ممکن است نیاز به ضدعفونی و مصرف داروهای مورد نیاز ضروری باشد. در موارد شدیدتر، نیاز به لیزر شقاق یا عمل جراحی شقاق برای ترمیم ممکن است.

مهم است در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید تا دلایل و درمان برای شما بررسی شود. تایید تمام این موارد میتواند نسبت به تشخیص پزشک معالج شما، متغیر باشد.

⚡ بیشتر بخوانید: هزینه درمان شقاق با لیزر

علائم شقاق مقعدی

شقاق مقعدی نیز به عنوان یک زخم باریک در قسمت های مختلف از مقعد در نظر گرفته میشود. بعضی از نشانه‌ های شقاق مقعدی به شرح زیر است:

 • خونریزی: یکی از نشانه‌ های اصلی شقاق مقعدی، خونریزی خفیف یا شدید از ناحیه نبض دارد مقعدی است. خون ممکن است در خارج از مدفوع، روی نوار بهداشتی، درون توالت یا روی سطح مدفوع دیده شود. این خونریزی میتواند موقت یا مداوم باشد و ممکن است با مداومت و توانایی تشدید شود.
 • درد و تورم: افزایش پارگی میتواند باعث درد، سوزش و تورم در ناحیه مقعد شود. این درد ممکن است موقت یا مداوم باشد و به طور کلی در هنگام قرار گرفتن فشار بر روی مقعد در حالی که با خروج مدفوع ممکن است تشدید شود.
 • احساس ناراحتی و تهوع: پارگی یا زخم مقعد میتواند علائم شبیه به احساس ناراحتی در ناحیه مقعد یا حتی تهوع باشد. این نشانه‌ ها ممکن است به صورت موقت بوده و با کنترل زخم و بهبود شرایط، کاهش یابند.
 • خارش: زخم رکتوم ممکن است باعث ایجاد خارش و سوزش در ناحیه مقعد شود. این خارش میتواند تحت تاثیر عواملی مثل تعرق یا بی‌ احتیاطی در رابطه مقعدی تشدید شود.

در صورتی که هر کدام از نشانه های ناراحت کننده بالا را تجربه میکنید، با مشاوره از کلینیک مهنا درمان شوید.

درمان علائم ناشی از شقاق 📞


مهم است بدانید که با تشخیص و درمان اولیه شقاق، نشانه‌ های شما ممکن است کاهش یافته یا برطرف شوند. اما به هر حال، برای تشخیص دقیق و درمان مناسب، بهتر است با یک دکتر متخصص شقاق مشورت کنید.

نشانه های زخم شدن مقعد همراه با خونریزی

انواع

شقاق مقعد را می‌ توان به دو دسته اصلی تقسیم کرد: حاد و مزمن.

 1. شقاق حاد: در این نوع، بافت پوستی خود به خود ترمیم پیدا کرده و عموماً بهبود می‌ یابد. برخی از علل حاد شامل:
 • رابطه مقعدی: ایجاد زخم رکتال بعد از رابطه مقعدی طبیعی بوده و معمولا به سرعت بهبود می یابد همچنین ممکن است به دلیل تروما، عفونت‌ ها یا استفاده از ملین‌ ها ایجاد شود.
 • شقاق غیرعفونی: شکاف حاد در پوست مقعد که معلوم نیست چرا ایجاد میشود و معمولا به صورت خونریزی و درد همراه است.
 1. شقاق مزمن: در این نوع شقاق مقعد، بافت پوستی در ناحیه مقعد قطع نشده و به بهبودی طولانی‌ تری نیاز دارد. برخی از علل مزمن شامل:
 • زخم مزمن ترمیم نشده: وقتی یک شقاق مقعد حاد بهبود نیافته یا بهبود موقتی رخ می‌ دهد، ممکن است به شقاق مقعد مزمن ترمیم نشده اطلاق شود.
 • عفونی مزمن: شقاق مقعد می‌ تواند با عفونت‌ های میکروبی مانند عفونت قارچی یا باکتریایی مرتبط باشد.
 • بیماری‌ های التهابی روده: بعضی بیماری‌ های التهابی روده مانند بیماری کرون و آلودگی مقعد می‌ توانند به شقاق مقعد مزمن منجر شوند.

⚡ بیشتر بخوانید: عمل جراحی شقاق چگونه است؟

تشخیص شقاق داخلی و خارجی

تشخیص شقاق در رکتوم عموماً توسط پزشک متخصص گوارش و پروتولوژی صورت می‌ گیرد. پزشک ابتدا با پرسش درباره علائم و تاریخچه بیماریهای شما شروع کرده و سپس به بررسی فیزیکی می‌ پردازد. در ادامه، امکان استفاده از تست‌ ها و روش‌های تشخیصی پیشرفته وجود دارد. در ادامه، به برخی از روش‌ های رایج تشخیص شقاق مقعد و رکتوم می‌پردازم:

 • بررسی فیزیکی: پزشک ممکن است با بررسی ناحیه مقعد و رکتوم با استفاده از ابزارهای خاص، مانند اندوسکوپی (وارد کردن یک لوله نازک با دوربین به داخل رکتوم)، بتواند تخمینی از وضعیت و شدت شقاق مقعد و رکتوم بدهد.
 • تست‌ های تشخیصی: پزشک ممکن است از تست‌ ها و آزمایش‌ ها را برای تایید تشخیص استفاده کند. برخی از آزمایشات معمول شامل آنوسکوپی (بررسی دقیق و بزرگنمایی رکتوم با استفاده از آنوسکوپ)
 • بیوپسی (برداشتن نمونه کوچک بافت از منطقه آسیب‌ دیده برای ارزیابی تحت میکروسکوپ) 
 • سیگموئیدوسکوپی (بررسی قسمت آخری روده بزرگ به وسیله یک لوله با دوربین)
 • تصویر برداری: در برخی موارد، پزشک ممکن است از تصویربرداری مانند آندوسکوپی و کولونوسکوپی (بررسی کل روده بزرگ) استفاده کند تا نقاط ضعف و آسیب‌ ها را دقیق تر تشخیص دهد.

اگر شک دارید که شما ممکن است زخم مقعد یا رکتوم داشته باشید، مهم است به پزشک خود مراجعه کنید. پزشک متخصص می‌تواند تشخیص صحیح را بر اساس علائم، تاریخچه بیماری شما و استفاده از روش‌های تشخیصی مناسب برای شما تعیین کند.

بنابراین، توصیه می‌ شود همواره با پزشک خود مشاوره کنید تا به شما راهنمایی کند و تشخیص نهایی را بر اساس شرایط شما قطعی کند.

پرسش و پاسخ درباره بیماری شقاق یا فیشر چیست

کدام خوراکی ها برای شقاق ضرر دارند؟

بیشتر زخم های مقعدی و رکتال با پیروی از عادات خوب از بین رفته و بهبود می یابند.
مقدار زیادی آب و فیبر مصرف کنید.
از خوردن غذاهایی مانند ذرت بو داده، آجیل یا چیپس تورتیلا خودداری کنید.
از غذاهای یبوست آور اجتناب کنید.

چگونه تشخیص بدیم که شقاق درمان شده و از بین رفته؟

احساس تپش در زخم و اسپاسم مقعدی معمولاً به دنبال این اتفاق می افتد که ممکن است چند دقیقه تا چند ساعت پس از دفع مدفوع طول بکشد. اگر فردی در حین و بعد از اجابت مزاج احساس ناراحتی نکند، ممکن است زخم در حال بهبودی باشد یا قبل از آن شقاق مقعدی از بین رفته باشد.

علت شقاق مزمن و بدخیم چیست؟

شقاق های متعدد و بزرگ، عمیق یا سطحی، یا زخم های خارج از خط وسط، غیر معمول در نظر گرفته می شوند. زخم غیر معمول ممکن است در اثر بدخیمی، شیمی درمانی، عفونت های مقاربتی، بیماری التهابی روده یا سایر آسیب ها ایجاد شود.

چقدر طول میکشد تا زخم مقعد خوب شود؟

این زخم ها معمولا در طول ۶ هفته از بین میروند. زخم مقعدی که ۶ هفته یا بیشتر طول کشیده، شقاق مقعدی مزمن نامیده می شود. اینها در درمان های خانگی و دارویی شکست می خورند و به یک رویکرد تهاجمی تر مانند لیزر یا جراحی نیاز دارند.

زخم رکتوم درد دارد؟

اکثر بیماران بیشتر وجود زخم را هنگام دفع مدفوع احساس می کنند، اما این درد یا سوزش می تواند چند دقیقه تا چند ساعت بعد از دفع ادامه داشته باشد. بیماران این نوع زخم ها را تیز، پارگی، بریدن یا سوزاندن توصیف می کنند. برخی از افراد متوجه می شوند که درد به باسن، بالای ران یا کمر آنها تابیده می شود.

کدام ورزش برای شقاق بهترین تاثیر را دارد؟

حرکات یوگا مانند:
۱٫ دانوراسانا. این تمرین که به عنوان حالت منحنی کمان نیز شناخته می شود، باید با دراز کشیدن صاف روی شکم انجام شود.
۲٫ تریکوناسانا. تمرین کششی
۳٫ مثلثی به بهبود حرکات روده و تنظیم هضم کمک می کند.
۴٫ ویپاریتا کارانی.
۵٫ ورزش لگن.
۶٫ پیاده روی.

4 دیدگاه دربارهٔ «فیشر یا شقاق چیست | ۴ علائم شقاق مقعدی بدخیم | تشخیص و علت»

 1. سلام آقای دکتر من سه سال زخم مقعد دارم هر یک ماه خونریزی میکرد خوب نشد ولی الان یبوست خونریزی ندارم خیلی درد شدید دارم چیکار کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا