شقاق یا فیشر مقعدی

عمل لیزری شقاق چگونه است؟ دوره نقاهت، مراقبت ها و عوارض

درمان شقاق با لیزر چگونه انجام می شود؟ این روش که جدیدا یکی از پرطرفدار ترین راه های از بین بردن شقاق مقعدی در نظر گرفته شده، در کلینیک پزشک به صورت سرپایی انجام می شود. زمانی که روشهای درمان شقاق در خانه یا با دارو با شکست مواجه می شوند، “لیزر شقاق” بسیار موثر است.

از مزیت های انجام لیزر می توان به؛ زمان کم آن که حدود نیم ساعت بوده، سرپایی بودن، بدون درد و خونریزی و نداشتن عوارض جراحی اشاره کرد. در ادامه این مطلب تصمیم داریم مزایا، معایب، روش انجام و تمام مسائل مربوط به درمان شقاق بدون جراحی را بررسی کنیم.

کلینیک مهنا یکی از بهترین کلینیک های درمان بیماریهای نشیمنگاهی در تهران بوده که خدمات لیزر شقاق به صورت سرپایی را نیز ارائه می دهد.

بیشتر بخوانید: شقاق چیست؟ علائم و علت


برای مشاوره و دریافت بهترین روش درمان می توانید با شماره زیر تماس بگیرید:

ارسال عکس قبل از لیزر شقاق


درمان شقاق با لیزر در کلینیک مهنا چگونه است؟

درمان شقاق با لیزر

در شقاق حاد می توان از لیزر های کم توان در یک جلسه به درمان شقاق یا فیشر پرداخت. در این روش لیزر، به ترمیم زخم مقعد و کاهش درد کمک شایانی می نماید.

اما در خصوص شقاق مزمن که با درما‌ن‌های محافظه کارانه بهبود نیافته است می توان از لیزرهای پر توان بهره جست. با این نوع لیزر زخم شقاق و زایده پوستی آن از بین رفته و عمل اسفنکتروتومی انجام می‌شود.

با گسترش فناوری و ابداع متدهای نوین و پیشرفته‌ که از عوارض ناچیزی برخوردار هستند، در سریع ترین زمان ممکن می تواند به بیمار کمک کند. لیزر درمانی یکی از این متدهای کم‌ تهاجمی نوین می‌باشد که در حال حاضر در درمان بسیاری از بیماری‌ها نقش بسزایی ایفا می‌کند و در بعضی از بیماری‌ها حتی توانسته جایگزین اعمال جراحی سنگین و پرخطر باشد.

همچنین مشاهده کنید: عکس شقاق مقعدی (برای تشخیص بهتر)

شقاق چیست و چگونه درمان میشود؟

شقاق چیست؟ یک نوع بیماری است که تعداد بسیاری از افراد جامعه به آن دچار می شوند. بیماری شقاق با روش‌های گوناگونی درمان می‌شود که در خصوص هر کدام به صورت مجزا خواهیم پرداخت.

مجرای مقعدی آخرین قسمت از روده بزرگ یا رکتوم است که از بدن خارج می‌شود. این مجرا بسیار کوتاه بوده و در حدود ۱-۲ اینچ طول دارد و همچنین دارای دو عضله حلقوی شکل است که به کنترل حرکات روده کمک می کنند. اسفنکتر مقعدی داخلی یک عضله ارادی نیست و همیشه برای جلوگیری از نشت مدفوع از آنجا، به شکل بسته قرار دارد. اسفنکتر مقعدی خارجی یک عضله ارادی است.

همچنین بخوانید: روشهای پر عوارض عمل جراحی شقاق کدامند؟

یک فیشر مقعدی بیانگر وجود یک پارگی در لایه پوستی مجرای مقعدی یا ورود تروما و آسیب به مجرای مقعدی و خود مقعد است. تروما معمولا در هنگام وجود حرکات سخت روده و یا یبوست رخ می دهد. اغلب افراد ممکن است حرکات دقیق روده شان را که در طی آن درد شروع می‌شود، را به یاد بیاورند.

یک شقاق مقعدی حاد، به پارگی لایه سطحی پوست اطلاق می گردد.

اگر شقاق سطحي بهبودی نداشته باشد، شقاق مقعدی مزمن در طول زمان ایجاد می شود. پارگی عمیق تر شده و به مخاط و یا بافت هایی که عضله اسفنکتر مقعد داخلی را در برگرفته اند، گسترش می یابد.

مزایا لیزر شقاق چیست؟

به تازگی لیزر توانسته در درمان شقاق یا فیشر مقعد تاثیر اساسی بگذارد. درمان شقاق با لیزر دارای مزیت های بسیاری نسبت به جراحی به روش سنتی می‌باشد که کمترین مزیت آن نداشتن عارضه‌ بی‌اختیاری مدفوع و گاز روده است.

 • از دیگر مزایای درمان شقاق مقعد با لیزر عدم نیاز به بیهوشی و تحت نظر پزشک متخصص به شکل سرپایی و عدم نیاز به بستری شدن در بیمارستان است. در این نوع درمان جهت مشاهده محل شکاف یک ابزاری تحت عنوان اسپکولوم را درون مقعد قرار می‌دهند و بعد آن را باز و تنظیم می‌نمایند.
 • بدون آنکه دست‌کاری و تحریک محل ترک مقعد توسط اشعه‌ی لیزر قسمت آسیب‌دیده را ترمیم می‌کنند. لیزر درمانی یک تکنیک مدرن و بدیع برای درمان شقاق مقعد به شمار می‌آید. در آینده‌ نه چندان دور لیزر می‌تواند تبدیل به جایگزین مناسبی برای سایر روش‌های درمانی شود.
 • در تحقیقات صورت گرفته بر روی ۲۵ بیمار مرد و زن ۲۰ تا ۷۵ ساله‌ که دچار بیماری شقاق مزمن مقعد شده بودند و تحت لیزر شقاق درمانی قرار گرفته بودند، به مدت شش ماه تا یک سال تحت پیگیری بودند و متوجه شدند میزان درد، خونریزی و ابتلا به یبوست در آنان به صورت چشم گیری بهبود یافته بود. از سویی دیگر در هیچ کدام از بیماران، بیماری آنها برنگشته و عود نکرده بود.

مفتخریم که در کلینیک مهنا با برخورداری از یک مجموعه بسیار مجرب و بهترین پزشک درمان بیماری‌های نشیمنگاهی توانسته‌ایم توسط مجهزترین و به روزترین دستگاه های روز دنیا بهترین خدمات درمانی را به بیماران ارئه دهیم. برای تعیین وقت معاینه می‌توانید با شماره روبرو تماس بگیرید.

درمان سرپایی بدون جراحی در نیم ساعت


همچنین هیچ کدام از آن‌ها دچار بی‌اختیاری مدفوع و یا ناتوانی در کنترل گاز روده نشده بودند. این تحقیقات نشان داد که لیزر درمانی فیشر مقعد درمانی ساده، امن و مثمر ثمر برای درمان آن است که می‌تواند تحت بی‌حسی موضعی در یک مرکز درمانی با کمترین عوارض ممکن بعد از عمل انجام شود.

هزینه درمان شقاق با لیزر

هزینه های درمان با لیزر دارای یک مبلغ واحد نیست و خوشبختانه در حال حاضر بیمارانی که دارای بیمه تکمیلی هستند، با رایزنی های صورت گرفته می توانند پس از جراحی با نامه ای از سوی پزشک خود مبلغ عمل خود را از بیمه دزیافت نمایند.

یک مساله دیگری که بسیاری از بیماران عزیز از ما در تماس تلفنی خواستار هستند هزینه درمان شقاق با لیزر می باشد. خطاب به این دسته از عزیزان باید گفت که حتما بایستی به پزشک مراجعه کرده تا پس از معاینه بتوان هزینه عمل را به آنان اعلام کرد.

همچنین بخوانید: هزینه درمان شقاق با لیزر

معایب لیزر شقاق چیست؟

اگر چه درمان شقاق مقعدی با لیزر پیشرفته ترین و بی خطرترین روش است، ولی ممکن است برای برخی از بیماران که مبتلا به بیماریهای زمینه ای بوده یا پوست حساسی دارند، همراه با برخی عوارض باشد. که شامل موارد زیر هستند:

 • خونریزی: احتمال دارد پس از جراحی لیزر برای بواسیر، شقاق و فیستول خونریزی جزئی رخ دهد. که البته این خونریزی در روش جراحی بیشتر است. در حالی که خونریزی جزئی طبیعی است، خونریزی شدید یک عارضه جدی است که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.
 • عفونت: پس از لیزر شقاق، ممکن است عوارض ناشی از لیزر به شکل عفونت ایجاد شده و باعث نگرانی بیمار شود. با توجه به اینکه ترشحات ناخوشایند مقعد و تورم تا چند روز پس از لیزر ادامه دارد، عفونت به وضوح تشخیص داده نشده و اکثر بیمارانی که با این مورد مواجه می شوند، فقط تصور می کنند که عفونت است!
 • خارش و سوزش: اگر چه ایجاد خارش و سوزش در ناحیه مقعد بعد از لیزر یا هر روش درمانی دیگری طبیعی است ولی این اتفاق برای بیماران حساس یا دارای بیماریهای زمینه ای می تواند بیشتر شده و آزاردهنده باشد.

احتمال عود بعد از لیزر شقاق وجود دارد؟

در حالی که جراحی شقاق با لیزر در مقایسه با روش های جراحی سنتی به طور قابل توجهی احتمال عود را کاهش می دهد، اما همچنان این احتمال وجود دارد که شقاق دوباره ظاهر شوند. چرا؟ چون برخی از بیماران نکات مراقبت های بعد از عمل را رعایت نکرده و همین عامل باعث شده تا زخم های جدیدی در این ناحیه ایجاد شوند.

در نتیجه این موارد را در نظر گرفته و رعایت کنید…

⚠️ ممکن است پس از اجابت مزاج در چند هفته اول پس از لیزر، مقداری خون روی دستمال توالت خود مشاهده کنید. می توانید با دریافت فیبر و مایعات کافی و استفاده از نرم کننده ها یا ملین های مدفوع، درد دفع مدفوع خود را کاهش دهید. نشستن در آب گرم (حمام سیتز) پس از اجابت مزاج نیز کمک کننده خواهد بود.

علائم انواع شقاق یا فیشر

شقاق مقعدی، یک پارگی کوچک در پوست بیش از حد کشیده شده در مقعد است که ممکن است در مواقعی که مدفوع به سختی خارج می شود، رخ دهد. یبوست شایعترین علت ایجاد شقاق مقعدی است.

شقاق یا فیشر دارای دو حالت حاد و مزمن می باشند که برای درمان هر کدام روش های مختلفی وجود دارد:

شقاق حاد

برای درمان شقاق از چندین روش می توان بهره جست که بطور هم زمان استفاده می شوند و تقریبا پس از ۱۰ روز بیمار بهبود می یابد. در این مرحله معمولا زخم با روشهای درمان دارویی شقاق قابل کنترل است.

 •  استفاده از موادی که باعث زیاد شدن حجم مدفوع می شود و مدفوع را نرم می کند مانند: غذایی فیبردار( کلم ، کاهو ، خیار، سیب همراه پوست آن) ، میوه جات ، مخلوط خاکشیر و آب ، اسفرزه محلول در آب ، انجیر خشک که ز قبل خیسانده شده است و یا مصرف دارو هایی مانند پسیلیوم ، شربت لاکتولوز یا شربت منیزیم
 •  نشستن در لگن آب گرم که آغشته به چند قطره بتادین باشد (هر روز ۳ تا ۵ بار و هر بار به مدت ۲۰ دقیقه)
 •  مصرف دارو های مسکن مثل پماد بی حسی لیدوکائین که به صورت موضعی باید از آن استفاده کرد یا دارو های مسکن خوراکی.
 •  مصرف دارو هایی که خون رسانی به این ناحیه را افزایش می دهد مثل پماد نیترو گلیسیرین. این پماد با اتساع عروق خونی ناحیه مقعد سبب افزایش خون رسانی به این قسمت شده و در نهایت منجر به ترمیم زخم مقعدی در مدت زمان کوتاه تری می شود. گفتنی است در برخی موارد استفاده از این دارو باعث سوزش در محل یا سر درد می شود. از این دارو می توان در روز ۲ الی ۳ مرتبه به صورت موضعی استفاده کرد.

این درمان ها به طور تقریبی همیشه باعث بهبود فیشر حاد شده اند اما در خصوص فیشر یا شقاق مزمن تنها در نیمی از موارد منجر به بهبودی شده و نیمی دیگر منجر به جراحی شده اند.

شقاق مزمن

زمانی که شقاق مزمن با درمان دارویی بهبود نیابد بایستی اقدام به جراحی کرد. شیوه جراحی شقاق به این صورت است که بخشی از عضله داخلی مقعد را که دچار انقباض شده است می برند و این برش باعث انقباض عضله شده و بیمار دیگر دردی را احساس نمی کند.

بعد از رفع درد ، زخم مقعد به مرور زمان التیام می یابد. جراحی شقاق باعث از بین رفتن درد خواهد شد اما درد مربوط به برش و انجام جراحی تا چند روز ادامه دارد که می توان با استفاده از مسکن ها آن را کنترل کرد. در صورتی که شقاق مزمن در محلی به جز خط وسط مشاهده شود می تواند بیانگر بیماری های دیگری مانند کرون، ایدز، سیفلیس، سل و یا لوسمی باشد.

تصویر شقاق

روش های درمان شقاق یا فیشر مقعدی

اهداف درمان های اولیه ای که برای شقاق‌های مقعدی طراحی شده اند و اغلب بسیار موفقیت آمیز نیز هستند، مبتنی بر نرم تر کردن مدفوع و گذر آسان تر آن از مقعد و جلوگیری از بروز یبوست می باشند.

نوشیدن مایعات فراوان و گرفتن یک رژیم غذایی با داشتن فیبر بالا واحتمالا استفاده از نرم کننده ها و حجم دهنده های مدفوعی در این روش ها انجام می پذیرد. گاهی اوقات استفاده از ملین ها نیز ممکن است برای کمک به تحریک حرکات روده ای مورد استفاده قرار گیرد اما استفاده طولانی مدت از آن ها همیشه مناسب نیست.

رویکرد دوم درمانی شامل کاهش اسپاسم اسفنکتر مقعدی است. اغلب مواقع تنها وسیله مورد نیاز، استفاده منظم از حمام Sitz معمولی، یعنی نشستن در داخل یک لگن آب گرم است که اجازه می دهد عضلات مقعدی ریلکس شوند. پمادهایی نیز در دسترس است و ممکن است در صورتی که درمان های پایه ای بی تاثیر بوده باشند، برای کمک به کاهش اسپاسم اسفنکتر تجویز شوند.

زمان مراجعه به دکتر متخصص جهت درمان شقاق با لیزر

درمان شقاق

وجود خون در مدفوع هرگز طبیعی نیست و در مورد هر نوع خونریزی بایستی موضوع را به یک متخصص بهداشت و درمان اطلاع دهید. خونریزی از یک شقاق مقعدی کم است و معمولا فقط چند قطره خون در کاسه توالت و یا هنگام پاک کردن دیده می شود. خون با مدفوع مخلوط نشده است.

اگر میزان قابل توجه خونریزی وجود داشته باشد و یا اگر بیمار از سرگیجه، تنگی نفس و یا درد شکم شکایت کند، با تلفن مرکز اورژانس پزشکی محلی خود تماس بگیرید.

درد یک شقاق مقعدی می تواند بسیار شدید باشد و منطقی است و باید برای مشاوره به بهترین پزشک و دکتر شقاق در خصوص تشخیص بیماری و روش های تسکین درد مراجعه نمود.

بیشتر بخوانید: بهترین دکتر شقاق در تهران کیست؟

آیا آزمایشاتی برای تشخیص وجود دارد؟

تشخیص شقاق مقعدی معمولا پس از آنکه متخصص مراقبت های بهداشتی سابقه شکایت و نارضایتی بیمار را گرفته و معاینات بالینی را انجام می دهد، انجام می شود. تاریخچه وجود یبوست که متعاقب حرکات روده ای دردناک بوده و بعدا نیز ادامه می یابد، اغلب برای تشخیص اولیه کافی است.

معاینه بالینی معمولا به بررسی مقعد محدود می شود، که وجود شکاف ها و پارگی ها در پوست اطراف مقعد مورد بررسی واقع می گردد. به علت وجود درد و ناراحتی در حین معاینه رکتوم، معمولا بخشی از این روند که در طی آن، یک انگشت پزشک برای بررسی وجود هر نوع موارد غیر طبیعی و یا حضور خون، به داخل رکتوم فرد بیمار وارد می شود، انجام نمی شود.

اگر شقاق دیده نشود و تردید در مورد تشخیص آن وجود داشته باشد، ممکن است که انجام یک سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیردر نظر گرفته شود، فرایندی که در آن پزشک مراقبت های بهداشتی، یک لوله کوتاه دارای یک منبع نوری را به داخل مجرای مقعدی وارد می کند تا آن ناحیه را بررسی کند.

معمولا از پماد لیدوکائین به عنوان یک ماده بی حس کننده استفاده می شود تا روند مذکور کمتر دردناک و ناراحت کننده باشد.انجام هیچ نوع آزمایش خون دیگر و یا اشعه ایکس لازم نیست.
شقاق‌های مقعدی که به علت یبوست اتفاق می افتند معمولا در ناحیه خط میانی یافت می شوند. اگر شقاق به طرف دیگر قرار گرفته باشد، سایر عوامل بیماری زا ممکن است که علت آن باشند، که از جمله می توان به بیماری کرون (نوعی بیماری التهابی روده) عفونتHIV و سرطان اشاره کرد.

پرسش و پاسخ های لیزر شقاق

لیزر شقاق در بیمارستان دولتی هم انجام می شود؟

خیر. لیزر اصولا در کلینیک های تخصصی بیماریهای نشیمنگاهی به صورت سرپایی انجام می شود زیرا روش انتخابی بیمارستان های دولتی برای درمان جراحی است.

لیزر شقاق با بیمه انجام می شود؟

بله. بیمه های تکمیلی هزینه این روش درمانی را پرداخت می کنند ولی بیمه تامین اجتماعی خیر.

درمان شقاق با لیزر در بارداری انجام می شود؟

این مورد کاملا بستگی به نظر پزشک زنان خانم باردار نسبت به وضعیت جسمانی او و جنین دارد. در نتیجه باید حتما با صلاح دید پزشک انجام شود.

دوره نقاهت درمان شقاق با لیزر چقدر است؟

بهبودی زخم برای شروع انجام کارهای روزمره معمولا ۲ تا ۳ روز است.

خارش یا سوزش بعد از لیزر شقاق طبیعی است؟

داشتن خارش به مدت یک هفته بعد از عمل طبیعی است.

22 دیدگاه دربارهٔ «عمل لیزری شقاق چگونه است؟ دوره نقاهت، مراقبت ها و عوارض»

 1. سلام وقت بخیر آقای دکتر من چند روزی هست که هنگام دفع مقعدم به شدت میسوزه و خون هم روی مدفوعم میبینم.ممکنه شقاق باشه؟ چجوری میتونم تو خونه درمانش کنم

  1. سلام
   درمورد اینکه دقیقا مشکلتون چیه تا قبل از معاینه نمیتونم نظر قطعی بدم ممکنه به هموروئید یا بیماری دیگه ای مبتلا شده باشید
   استفاده از پمادهای موضعی طبق دستور پزشک شاید بتونه به بهبود علائم کمک کنه اما به عنوان درمان قطعی شناخته نمیشه
   میتونید برای تعیین وقت معاینه با کلینیک تماس بگیرید

 2. سلام و خسته نباشید
  من چند ساله پیش عمل شقاق داشتم Sphinctrotomy . و حالا به خاطر جای زخم بعد عمل دچار تنگی مقعدی شدم Anal stenosis. ایا مشکلم با لیزر حل میشه؟

  1. سلام بله میتونید لیزر کنید ولی این کار در کلینیک ما انجام نمیشه باید به متخصص آنورکتال مراجعه کنید.

  1. سلام دوست عزیز بعد لیزر میتونید به فاصله دو تا ۳ روز برگردید محل کارتون ولی در صورتی که جراحی کنید این پروسه طولانی تر خواهد شد.

 3. دکتر من ۲تا زخم شقاق دارم که جفتشون ازش چرک خارج میشه باید وایستم تا عفونت خشک بشه بعدش لیزر کنم؟

 4. من یک هفته پیش برای لیزر شقاق کلینیک شما بودم. اما الان موقع دفع، مدفوع خیلی باریک بیرون میاد. طبیعیه یا باید عمل دیگه انجام بدم؟

  1. سلام خیر نیازی نیست عملی انجام بدین. زخم شما هنوز تازست و به مرور زمان بهتر میشه. برای مشاوره آنلاین با شماره ۰۲۱۸۸۸۷۱۰۷۸ تماس بگیرید

  1. سلام از پماد ضدخارش مانند هیدروکورتیزون یک روز در میان استفاده کنید. اگر بهتر نشدید حضوری مراجعه کنید ۰۲۱۸۸۸۷۱۰۷۸

 5. سلام چند روز پیش یبوست شدید داشتم حالا مقعدم دچار بیرون زدگی شده ودرد دارم ایا پماد فیشر جواب میده

  1. سلام خیر پماد آنتی فیشر برای درمان زخم هست و روی بیرو زدگی تاثیری نداره برای معاینه و مشاوره مراجعه کنید یا تماس بگیرید ۰۲۱۸۸۸۷۱۰۷۸

 6. دکتر شقاق بدخیم هم داریم که تبدیل به سرطان بهش؟ من یه زخم مقعدی دارم که ۳ هفتس از بین نرفته خیلی میترسم

  1. سلام خیر زخم ها سرطانی نمیشوند ولی ممکنه به دلیل وجود سرطان مقعد زخم بشه که این مورد خیلی نادر هست. باید برای تشخیص و مشاوره حضوری مراجعه کنید. ۰۲۱۸۸۸۷۱۰۷۸

 7. سلام من از بچگی حدود ۷ سالگی هر چند وقت یه بار همراه با مدفوع خون شفاف و رقیق میاد .بعد یه مدت اصلا خون ریزی ندارم..الان ۳۹ سالمه ..اندوسکپی کردم گفت انتهای روده زخمه بزرگ داری..آیا این همون زخم مقعدی هستش..البته من عادت دارم که بعد از انجام مزاج .داخل مقعدم رو هم با انگشت شستشو میدم .

 8. سلام دوست عزیز شما بوتاکس کردین یا لیزر لطفا بگیم بعد از انجامش شرایطتون چطور بود ممنونم

 9. سلام آقای دکتر من ۱۷سالمه بعد ازفربردن اشیای ب داخل مقعد فکر کنم دچار شقاق شدم ولی دردی ندارم فقط اذیت میشم و موقع مدفوع و اینا هم دردی ندارم مشکل از چیه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا