لیزر درمانی

آنچه که باید درباره لیزر درمانی بیماریهای نشیمنگاهی بدانیم !

امروزه استفاده از لیزر در درمان انواع بیماری ها کاربرد دارد، زیرا این روش مزیت های بسیاری در مقایسه با سایر روش ها داشته و بدون ایجاد درد و خونریزی بیماری را درمان می کند. یکی از موارد کاربرد لیزر درمان بیماری های نشیمنگاه یا مقعد است، زیرا استفاده از این روش به سبب ترمیم سریع بافت های مقعدی، بیماری را به سرعت درمان نموده و مانع از انتقال بیماری ها می شود. با ما همراه باشید تا اطلاعات کافی در مورد این روش درمانی کسب نمایید :

لیزر درمانی چیست؟

یکی از روش‌های درمان شایع است که برای انواع بیماری ها از جمله بیماری‌های نشیمنگاهی کاربرد دارد. در این روش پزشک به جای استفاده از چاقو یا دیگر وسایل برنده، از قدرت نور که البته تقویت شده، برای برش زخم و یا ترمیم آن استفاده می نماید.لیزر نور جهت داری است که در قدرت های مختلفی یافت می شود و این امر بسته به نوع دستگاه متفاوت است. استفاده از این روش موجب کاهش التهاب و درد شده و اثرات ترمیمی نیز دارد زیرا می تواند به بافت های عمیق نفوذ نموده و آن را ترمیم کند. همچنین لیزر می تواند با تحریک نقاط طب سوزنی تاثیراتی شبیه به طب سوزنی را ایجاد نماید.

درمان با لیزر بیماری‌های نشیمنگاهی چگونه انجام می‌شود؟

بیماری‌های نشیمنگاهی شامل بیماری هایی از جمله بواسیر، شقاق، فیستول و کیست مویی است. وجه مشترک همه این بیماری ها درد شدید و عفونت در صورت عدم درمان به موقع است. از همین روی توصیه می شود، هرچه سریع تر برای درمان این بیماری ها اقدام نمایید. انجام لیزر روشی موثر و قطعی برای درمان بیماری‌های نشیمنگاهی است و هیچ یک از مشکلات جراحی را ندارد.

لیزر درمانی معمولاً به صورت سرپایی و تحت بی حسی موضعی (تحت شرایط خاص بیهوشی) انجام می‌شود. این روش درمانی بافت‌های آسیب دیده را بسته به نوع بیماری برش می‌زند و مانع از آسیب به نواحی اطراف بافت آسیب دیده می‌شود، در نهایت در صورت نیاز بافت‌ها بخیه می شوند. بسته به نوع بیماری قدرت لیزرهایی که برای درمان استفاده می شود نیز متفاوت است.

 • درمان بواسیر با لیزر : بواسیر به بزرگ شدن یا اتساع عروق در ناحیه مقعد گفته می شود، انجام لیزر در این بیماری شامل از بین بردن بافت های متورم شده و یا همان عروق واریسی است. درد و خونریزی پس از این عمل بسیار کمتر از جراحی است.
 • درمان شقاق با لیزر : شقاق به ایجاد ترک در دیواره مقعد اطلاق میشود، شقاق درد بسیار زیادی به همراه دارد اما با استفاده از لیزر، این بیماری در کمتر از یک ساعت به کل درمان می شود. لیزر می تواند با استفاده از اشعه قوی بافت های آسیب دیده حاصل از این بیماری را ترمیم کند.
 • درمان فیستول با لیزر : منظور از فیستول ایجاد مجرایی غیر طبیعی میان دو ارگان از بدن است که در مورد فیستول مقعدی دیواره روده به پوست اطراف مقعد متصل می شود. در درمان فیستول با لیزر پزشک بافت های آسیب دیده را درمان کرده و عروق و اعصاب آسیب دیده را ترمیم می کند.
 • درمان کیست مویی با لیزر : کیست مویی به ایجاد کیست حاوی مو بر روی پوست اطلاق می شود، برای درمان کیست مویی با لیزر نیاز است که بافت کیست با استفاده از اشعه برش خورده و جدا شوند.

مزایای لیزر درمانی نسبت به سایر روش‌ها

 • بافت های آسیب را درمان می کند و عروق عصبی را بهبود میبخشد در نتیجه بیمار دردی را احساس نخواهد کرد.
 • عروق و رگ های خونی را ترمیم می کند و بیمار دچار خونریزی نمی شود.
 • لیزر روش قطعی و موثر درمان بیماری نشیمنگاهی است و امکان عود مجدد پس از انجام آن وجود ندارد.
 • این روش مانع التهاب و عفونت می شود.
 • نیازی به بستری شدن در بیمارستان یا طی دوران نقاهت ندارد.
 • این روش در مقایسه با سایر روش ها هزینه مناسب تری دارد.
 • اسکار یا جای زخم را بر روی پوست به جای نمیگذارد.
 • این روش به سرعت بیماری را درمان می کند.
 • احتمال انتقال عفونت و ابتلا به سایر بیماری ها را به حداقل کاهش می دهد.

عوارض احتمالی لیزر درمانی بیماری‌های مقعد

لیزر درمانی عوارضی را به همراه ندارد، در صورتی که جراحی می تواند عوارضی مانند بی اختیاری در دفع گاز و مدفوع را ایجاد کند. به علاوه انجام این روش به طور کل بیماری را درمان نموده و از عود مجدد آن و نیاز به انجام روش های دیگر جلوگیری می کند. تحقیقات نشان داده پس از لیزر کمتر از یک درصد از بیماران مجدداً دچار بیماری نشیمنگاهی می شوند. حداکثر زمان خونریزی بعد از این درمان ده روز است. در نتیجه می توان گفت لیزر درمانی بیماری های نشیمنگاهی عوارضی را به همراه ندارد.

2 دیدگاه دربارهٔ «آنچه که باید درباره لیزر درمانی بیماریهای نشیمنگاهی بدانیم !»

  1. سلام بله میتونید به صورت سرپایی با لیزر جفتشو عمل کنید شماره کلینیک برای تعیین نوبت و مشاوره ۰۲۱۸۸۸۷۱۰۷۸

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا