فرق آبسه و فیستول

فرق آبسه و فیستول مقعدی و نحوه تشخیص آن‌ها

آبسه و فیستول هر دو از بیماری‌های مقعدی به شمار می‌روند که تفاوت‌های بسیاری با یکدیگر دارند. این بیماری‌ها می‌تواند با شدت‌های متفاوت در نواحی مختلفی در اطراف مقعد ظاهر شود. آبسه مقعدی در واقع تجمع چرک و عفونت در زیر پوست اطراف مقعد است. این عارضه می‌تواند در اثر ابتلا به بیماری‌های زمینه ای مختلف و سایر علت‌ها ایجاد شود.

علائم آبسه شامل تورم، درد، التهاب پوست اطراف مقعد و تب است. فیستول به ایجاد ارتباط یا مجرایی غیر طبیعی میان دو ارگان از بدن اطلاق می‌شود. در مورد فیستول مقعدی این ارتباط مابین پوست اطراف مقعد و روده ایجاد می‌شود. زخم این عارضه موجب می شود، عفونت ها و عوامل بیماری زا از روده به سطح پوست منتقل شوند. از علائم این بیماری می‌توانیم به درد، خونریزی، ترشحات عفونی و بد بو، سوزش و خارش اشاره کنیم. برای بررسی دقیق فرق آبسه و فیستول در ادامه با ما همراه باشید:

فرق آبسه و فیستول

همان طور که ذکر شد آبسه تجمع عفونت در زیر پوست است، در صورتی که این عارضه به موقع درمان نشود و یا فرآیند درمان به طور کامل انجام نشود، احتمال دارد به فیستول تبدیل شود. در واقع تخمین زده می‌شود، از هر دو نفر مبتلا به این عارضه یک نفر دچار فیستول شود. این عارضه یک بیماری عفونی است که درمان ساده‌تری دارد. از دیگر فرق آبسه و فیستول می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم :

  • آبسه مقعد غالباً خود به خود تخلیه شده و بهبود می‌یابد در صورتی که فیستول درمان‌های پیچیده‌ای مانند جراحی و لیزر درمانی نیاز دارد.
  • دیگر تفاوت آبسه و فیستول این است که، آبسه تنها یک جوش چرکی است در صورتی که فیستول دارای دو خروجی است. از یک طرف به سطح پوست راه دارد و حتی ممکن است این مجرای قابل مشاهده باشد.

نحوه تشخیص و روش درمان آبسه و فیستول

یکی از مهمترین تفاوت‌های این دو بیماری  نحوه تشخیص و درمان آنها است. آبسه‌ها اغلب تنها با معاینه پزشک تشخیص داده می‌شوند و در مطب قابل درمان است. در صورتی که عفونت آبسه زیاد نباشد از آنتی بیوتیک برای رفع آن استفاده می شود، اما در صورتی که میزان عفونت زیاد باشد، پزشک با ایجاد برش بر روی آن، عفونت را خارج می کند.

همچنین بخوانید: لیزر فیستول چگونه است؟

در صورتی که فیستول برای تشخیص نیاز به انجام روش‌های تشخیصی مانند سونوگرافی اندوآنال دو بعدی و سه بعدی همراه با تزریق آب اکسیژنه، سی تی اسکن و ام آر آی دارد. این عارضه درمان مشکل و پیچیده ای دارد و امکان رفع آن با استفاده از درمان‌های دارویی و خانگی وجود ندارد. تنها راهکار قطعی درمان این بیماری استفاده از روش‌های تهاجمی مانند جراحی و لیزر درمانی و تکنیک های مختلفی مانند استن، فلپ آدوانسمنت و پلاگین است. درمان فیستول با جراحی ریسک بالایی دارد، زیرا که رفع کامل عفونت و بستن مجرای ایجاد شده مشکل است. از همین روی بهترین روش درمان فیستول با لیزر است، زیرا لیزر بدون ایجاد عوارض جانبی به طور قطع بیماری را رفع می نماید. در ضمن جراحی لیزری بدون درد و خونریزی انجام می شود، و نیازی به بستری شدن در بیمارستان نخواهد بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا