عوارض عدم درمان و عمل نکردن کیست مویی

عوارض عدم درمان و عمل نکردن کیست مویی

کیست مویی یا سینوس پیلونیدال بیماری عفونی ناحیه مقعد است که نیاز به رسیدگی و درمان فوری دارد، زیرا که در غیر این صورت پیشرفت نموده و ممکن است، عوارض جانبی بسیاری را به دنبال داشته باشد. این عارضه سبب به وجود آمدن سینوس حاوی مو در بالای کمر می گردد و در اثر برگشت مو به داخل پوست روی میدهد و به شکل چندین حفره بر روی پوست ظاهر می شود. این بیماری اغلب مردان جوان و پر مو و افراد کم تحرک را درگیر می کند.

این عارضه احتمال عفونی شدن و مشکلات بعد از آن را داشته و می تواند نواحی اطراف را نیز تحت تاثیر قرار دهد. کیست مویی با استفاده از درمان های خانگی و دارویی قابل درمان نبوده و تنها می بایست با درمان های پزشکی و تهاجمی رفع شود. البته استفاده از درمان های خانگی به رفع علائم بیماری از جمله عفونت ایجاد شده کمک خواهد نمود. جراحی کیست مویی و یا درمان کیست مویی با لیزر از روش‌های درمان قطعی این بیماری است. اما بهترین راهکار استفاده از اشعه مادون قرمز و یا لیزر است که می تواند بدون درد و یا خونریزی بیماری شما را درمان نماید. در ضمن استفاده از لیزر موجب می شود نیازی به بستری شدن در بیمارستان و طی کردن دوره نقاهت و نیز تحمل عوارض جراحی نداشته باشید.

اگر کیست مویی را عمل نکنم چه عوارضی به دنبال دارد؟

بسیاری از افراد به دلایلی مثل ترس و خجالت از درمان کیست مویی سرباز می زنند و آن را به تاخیر می اندازند. این افراد خود باعث می‌شوند بیماریشان گسترش پیدا کرده و فرآیند درمان با مشکل مواجه شود. این عارضه در صورت عدم درمان می تواند باعث به وجود آمدن عوارضی کوتاه مدت و بلند مدت شود. بسیاری از عوارض کیست مویی غیر قابل تحمل بوده و حتی ممکن است، زندگی بیمار را تحت تاثیر قرار دهد. برخی از عوارضی که در صورت عدم درمان کیست مویی ایجاد می‌شود، به این شرح است:

  • ممکن است عفونت گسترش پیدا کرده  و سایر نقاط بدن در این ناحیه را تحت تاثیر قرار دهد و موجب تخریب بافت های بدن شود.
  • در صورت تداوم بیماری کیست مویی گسترش پیدا کرده در نتیجه بزرگتر شده و به طبع علائم آن مانند درد، عفونت و التهاب شدت می یابد.
  • آبسه های عفونی و دردناک
  • تخریب بیشتر بافت های بدن که ممکن است غیر قابل جبران باشد.
  • التهاب و تورم  پوست در نواحی اطراف بیماری
  • سرطان پوست مهلک و گاها بدخیم

مهم ترین عارضه ای که در صورت عدم درمان کیست مویی ایجاد می شود، ابتلا به نوعی سرطان پوست بدخیم و مهلک است. در این بیماری خطرناک سلول‌های پوست از ناحیه سینوس شروع به تغییر کرده و سرطانی می‌شوند و به مرور به سایر بافت های بدن گسترش می‌یابد و حتی ممکن است سایر نواحی بدن را دچار سرطان نماید.

کیست مویی در ظاهر تنها یک عفونت ساده بوده اما درمان نکردن آن موجب بروز عوارض مختلفی می‌شود، در نهایت عفونت تبدیل به سرطان شده و مشکلات بسیار و حتی مرگ را در پی خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *