چگونه راه درمان قطعی زگیل تناسلی را پیدا کنیم؟

چگونه راه درمان قطعی زگیل تناسلی را پیدا کنیم؟

ویروس hpv یا پاپیلومای انسانی که عامل اصلی زگیل تناسلی است، انواع گوناگونی دارد که حدود ۴۰ نوع آن می توانند به بروز زگیل تناسلی منجر شوند. این بیماری آمیزشی به راحتی و با تماس پوستی در ناحیه مخاطی منتقل می شود و ویروس آن تا همیشه در بدن فرد مبتلا باقی می‌ماند. برای پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی، تزریق واکسن گارداسیل یا hpv قبل از شروع فعالیت های جنسی و در سنین ۹ تا ۲۶ سال توصیه می شود. 

فعالیت جنسی بالا در بعضی افراد می تواند ریسک ابتلا به این بیماری را افزایش دهد. همچنین افراد زیادی بدون داشتن هیچگونه علائم ظاهری می توانند ناقل hpv باشند. 

هنوز راهی برای از بین بردن ویروس hpv پیدا نشده و پیشنهاد استفاده از روش های پزشکی برای درمان قطعی زگیل تناسلی، به معنی از بین بردن علائم ظاهری و زائده های ایجاد شده و همچنین پیشگیری از گسترش و انتقال این بیماری است که در ادامه به آن می پردازیم:

کرایوتراپی زگیل

در این روش بوسیله انجماد و فریز کردن زائده زگیل تناسلی آن را درمان می کنند. نیتروژن مایع پس از انجماد، با دقت روی زائده اسپری می شود و بعد از تماس با پوست و انتقال حرارت بدن به این ماده، مجددا ذوب می شود. با تکرار این فرآیند، بافت سلولی زائده ها تخریب شده و از بین می رود.

تکرار این فرآیند به اندازه و تعداد زگیل ها وابسته است و تا رسیدن به درمان قطعی زگیل تناسلی این روند ادامه دارد. کرایوتراپی که به عنوان یکی از بهترین روش ها برای درمان زگیل شناخته شده، با برف دی اکسید کربن و نمک و یخ هم انجام می شود. کرایوتراپی باید توسط دکتر متخصص زگیل تناسلی و در کلینیک انجام شود.

بعد از مشاهده زخم یا تاول در ناحیه تحت درمان، جای نگرانی نیست و تا بهبودی کامل این زخم ها حدودا دو هفته زمان لازم است. رعایت نکات بهداشتی و مراقبتی بعد از این روش درمان بسیار پر اهمیت است.

الکتروکوتر یا سوزاندن زگیل تناسلی

روش دیگر برای سوزاندن زگیل ها، استفاده از الکتروکوتر است. این دستگاه الکتریکی با ایجاد حرارت به از بین رفتن و تخریب بافت زگیل ها کمک می‌کند. الکتروکوتر در ۸۰ درصد مواقع موفق است و با یک جلسه می تواند زائده ها را از بین ببرد. این روش یکی از روش های درمان قطعی زگیل تناسلی است که حداقل تا ۶ ماه از بروز مجدد این عارضه جلوگیری می کند. قبل از این روش درمانی مصرف داروهای رقیق کننده خون را متوقف کنید.

زخم های ایجاد شده طی این درمان نیاز به پانسمان دارد. بنابراین تعویض مرتب پانسمان و رعایت بهداشت ناحیه تناسلی برای پیشگیری از عفونت زخم ها امری ضروری است.

لیزر زگیل

قطعی ترین راه درمان زگیل تناسلی لیزر است که بدون ایجاد درد و خونریزی به عنوان روشی مطمئن برای درمان این عارضه مورد استفاده قرار می گیرد. درمان قطعی زگیل تناسلی با لیزر در یک جلسه و بدون احتمال بازگشت مجدد بیماری انجام می شود. در این روش با تابش اشعه co2 و بدون هیچگونه برشی زائده برداشته می شود و بیمار درد زیادی را احساس نمی کند. 

هزینه کرایوتراپی و لیزر زگیل تناسلی

برای تعیین دقیق هزینه باید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا بعد از انجام معاینه و تعیین روش درمان، این هزینه مشخص شود. اندازه و تعداد زگیل ها در تعیین هزینه درمان بسیار مهم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *