حمام sitz

حمام سیتز چیست؟ نشستن در آب گرم برای بواسیر، شقاق و…

حمام سیتز sitz یا نشیمن اصطلاحاً به حمامی گفته می شود که در آن تنها کفل ها یا نشیمنگاه مورد شستشو قرار می گیرد.هدف از این حمام، آب درمانی در ناحیه میان دو راه (پرینه) می باشد و می تواند در درمان بیماری‌های نشیمنگاه از جمله بواسیر (هموروئید)، شقاق، کیست مویی و فیستول و حتی درمان بیماری هایی نظیر عفونت مهبل و تسکین بعد از جراحی مورد استفاده قرار گیرد.

به عبارت دیگر؛ حمام سیتز (Sitz bath) یک نوع حمام محلول است که به منظور تسکین درد و التهاب در منطقه تناسلی و مقعدی استفاده می‌ شود. در این نوع حمام، فرد در حالت نشسته درون یک ظرف با آب گرم و محلول آنتی‌ سپتیک قرار می‌گیرد. این حمام به عنوان یک درمان خانگی برای برخی از بیماری‌ های مربوط به ناحیه تناسلی و مقعدی، از جمله شکاف شرج، هموروئید، التهاب رحم، التهاب پروستات و غیره مورد استفاده قرار می‌ گیرد. در این مطلب از کلینیک مهنا با ما همراه باشید تا تمام موارد مربوط به حمام نشیمن را بررسی کنیم.

حمام سیتز باعث تسکین درد و التهاب می‌ شود و به خونرسانی بهتر ناحیه تناسلی کمک می‌ کند. همچنین ممکن است به عنوان یک روش پس از زایمان و عمل جراحی در منطقه تناسلی استفاده شود. قبل از استفاده از حمام سیتز، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که این روش برای شما مناسب است و هر گونه عوارض جانبی از بین برود.

بیشتر بخوانید: لیزر هموروئید یا بواسیر چگونه انجام میشود؟

چگونه حمام سیتز sitz بسازیم؟

برای تهیه این حمام می توان از لگن های آماده که برای این منظور تعبیه شده است، استفاده نمود و آن را بر روی توالت فرنگی قرار داد همچنین در صورت عدم دسترسی به این لگن می توان از وان حمام برای این منظور استفاده کرد.

ابتدا وان را به خوبی بشویید تا عاری از هر گونه باکتری شود همچنین لازم است مواد شوینده موجود روی سطح وان به خوبی شسته شوند. سپس آن را با استفاده از آب گرم که خیلی داغ نباشد پر می نماییم به یاد داشته باشید آب بیش از حد گرم می تواند موجب التهاب عروق آسیب دیده گردیده و نتیجه عکسی را به دنبال داشته باشد در حالی که آب گرم می تواند باعث افزایش گردش خون در این ناحیه شده و موجب درمان بیماری و التهاب گردد.

چگونه از حمام sitz استفاده کنیم؟

وان را تا ۷ الی ۱۰ سانتی متر با آب پر نمایید، همچنین می توانید از مواد تسکین دهنده در آن استفاده کنید به طور مثال مقداری نمک در آب بریزید. ( هنگام اضافه نمودن نمک دمای آب باید کمی بیشتر باشد تا نمک در آن حل گردد) در مرحله ی بعد برای مدت زمان ۱۵ الی ۳۰ دقیقه در وان بنشینید و سپس خود را بدون دخالت دست و با استفاده از حوله نرم خشک نمایید، زیرا مالش و خشک کردن با دست می تواند باعث میزان شدت وخامت گردد.

بیشتر بخوانید: دوش مقعدی چیست و چه عوارضی دارد؟

فواید نشستن در آب گرم برای بیماریهای نشیمنگاهی

حمام سیتز (Sitz bath) به دلیل داشتن خواص ضد التهابی و تسکین دهنده، برای برخی از بیماری‌ های مربوط به ناحیه تناسلی و مقعدی مفید است. فواید حمام سیتز عبارتند از:

 • کاهش درد: حمام سیتز باعث کاهش درد و التهاب در منطقه تناسلی و مقعدی میشود.
 • تسکین: این نوع حمام باعث تسکین و آرامش در منطقه تناسلی و مقعدی میشود.
 • بهبود خونرسانی: حمام سیتز باعث بهبود خونرسانی به منطقه تناسلی و مقعدی میشود.
 • پاکسازی: حمام سیتز باعث پاکسازی منطقه تناسلی و مقعدی میشود.
 • کمک به رفع شکاف شرج: حمام سیتز به عنوان یک روش درمانی برای شکاف شرج نیز مورد استفاده قرار میگیرد.
 • کمک به رفع هموروئید: حمام سیتز به عنوان یک روش درمانی برای هموروئید نیز مورد استفاده قرار میگیرد.
 • کمک به رفع التهاب رحم و پروستات: حمام سیتز به عنوان یک روش درمانی برای التهاب رحم و پروستات نیز مورد استفاده قرار میگیرد.
خواص نشستن در تشت آب گرم

خواص نشستن در لگن آب گرم و بتادین

نشستن در آب گرم می‌تواند خواص درمانی برای برخی از مشکلات پزشکی داشته باشد، از جمله:

 • کاهش درد: نشستن در آب گرم می‌تواند به عنوان یک روش تسکین دهنده درد در برخی از مشکلات پزشکی، مانند دردهای عضلانی و مفصلی، استفاده شود.
 • کاهش التهاب: آب گرم می‌تواند به عنوان یک روش کاهش التهاب در برخی از مشکلات پزشکی، مانند التهاب مفاصل، استفاده شود.
 • بهبود خونرسانی: نشستن در آب گرم می‌تواند بهبود خونرسانی را به مناطق مختلف بدن، از جمله پاها، فراهم کند.

بتادین نیز یک داروی ضدعفونی کننده است که به عنوان یک روش درمانی برای برخی از مشکلات پوستی، مانند عفونت‌ های قارچی و باکتریایی، استفاده میشود. خواص بتادین شامل:

 • کاهش التهاب: بتادین میتواند به عنوان یک روش کاهش التهاب در برخی از مشکلات پوستی، مانند عفونت‌ های قارچی و باکتریایی، استفاده شود.
 • ضد عفونی کننده: بتادین میتواند به عنوان یک داروی ضدعفونی کننده برای درمان برخی از مشکلات پوستی، مانند عفونت‌ های قارچی و باکتریایی، استفاده شود.
 • تسکین دهنده: بتادین می‌تواند به عنوان یک روش تسکین دهنده در برخی از مشکلات پوستی، مانند خارش و سوزش، استفاده شود.

با این حال، قبل از استفاده از هر نوع دارو یا روش درمانی، بهتر است با پزشک مشورت کنید تا بهترین راه حل برای درمان مشکلات شما تعیین شود.

7 دیدگاه دربارهٔ «حمام سیتز چیست؟ نشستن در آب گرم برای بواسیر، شقاق و…»

 1. نشستن در آب نمک برای بواسیر واقعا تاثیری داره؟ چند نفر به من گفتن که اگه روزی ۳ بار انجام بدم خوب میشه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا