عکس زگیل تناسلی چیست

زگیل تناسلی چیست؟ راه های انتقال و تشخیص انواع زگیل + علائم

زگیل تناسلی توده هایی هستند که در ناحیه تناسلی، دهانه رحم، مقعد و رکتوم (ابتدای راست روده) و گاهی در اطراف دهان ظاهر می شوند.

آنها توسط ویروس پاپیلومای انسانی یا اچ پی وی (HPV) ایجاد شده که از طریق تماس جنسی (هر نوع لمس ناحیه تناسلی و دخول مستقیم) پخش می شوند.

انواع مختلفی از ویروس اچ پی وی HPV وجود دارند. معمولا دسته ای که باعث زگیل تناسلی مردان و زنان” می شوند باعث سرطان نمی شوند.

این زائده های ناراحت کننده را می توان با کرم، کرایوتراپی یا لیزر از بین برد، اما روشهای درمان به معنی رهایی از شر خود ویروس نیست، از زمانی که بیمار لیزر زگیل تناسلی یا کرایو زگیل تناسلی را انجام دهد، معمولاً ویروس اچ پی وی طی ۲ سال خود به خود از بین می رود.

شما می توانید با استفاده از کاندوم و واکسیناسیون خطر ابتلا به این زائده ها و زگیل مقعدی را کاهش دهید.

بیشتر بخوانید: درمان زگیل تناسلی با لیزر (سرپایی و سریع)

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی مردان و زنان توده هایی در نواحی تناسلی مانند واژن، فرج، آلت تناسلی و کیسه بیضه هستند. آنها از طریق تماس و رابطه جنسی منتقل می شوند در نتیجه بسیار شایع هستند.

زائده ها همچنین می‌ توانند در دهانه رحم، اطراف مقعد و رکتوم یا همان کانال مقعد (به شکل زگیل مقعدی)، مجرای ادرار (لوله‌ ای که ادرار را از بدن شما خارج می‌کند) و همچنین اطراف دهان ظاهر شوند.

عکس انواع زگیل تناسلی

علائم زگیل تناسلی

زگیل تناسلی زنان و مردان معمولاً بدون درد است، اما ممکن است خارش داشته باشد. آنها می توانند ناهموار، مسطح یا به صورت خوشه ظاهر شوند.

علائم زگیل تناسلی مردان و زنان شامل تشکیل زگیل‌های کوچک، نرم و رنگ پوستی یا خاکستری در ناحیه تناسلی از بدن است. این زگیل‌ ها ممکن است به صورت تنها مثل یک جوش باشند یا در گروه‌ های چند عددی قرار گیرند. علاوه بر آن، ممکن است درد، خونریزی و سوزش در منطقه تناسلی نیز رخ دهد. در صورتی که شما به این علائم دچار هستید، باید به پزشک خود مراجعه کنید تا تشخیص دقیق و درمان مناسبی برای شما تعیین شود. همچنین، استفاده از روش‌ های پیشگیری مانند استفاده از کاندوم و جلوگیری از تماس جنسی با افرادی که از سلامت جنسی آنها مطمئن نیستید، می‌ تواند کمک کننده باشد.

اگر این زائده ها را دارید، ممکن است متوجه این موارد شوید:

 • تفاوت در جریان ادرار شما
 • خون در ادرار 
 • خون در مدفوع با حرکات روده، مدفوع
 • درد یا خونریزی در حین رابطه جنسی

بیشتر بخوانید: هزینه لیزر زگیل تناسلی و کرایو


برای معاینه و تشخیص علائم بیماری لطفا با شماره زیر تماس بگیرید:

از تشخیص علائم تا درمان 🩺👨🏻‍⚕️


راه های انتقال زگیل تناسلی

ویروس ناشی از این بیماری مسری است و روش اصلی انتقال ویروس اچ پی وی در درجه اول از طریق تماس پوست به پوست یا پوست به مخاط است. امکان ندارد که یک فرد با لمس خود یا شخص دیگری با زگیل روی دست یا پا به زائده های تناسلی مبتلا شود.

این ویروس از طریق ملحفه های آلوده تخت یا استفاده از لباس بیمار آلوده به زگیل منتقل نمی شود. 

از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم یا جوش؟

زگیل تناسلی از طریق روش‌های مختلفی انتقال پیدا می‌کند. برخی از این روش‌ ها عبارتند از:

 1. رابطه جنسی: زائده های گوشتی به راحتی از طریق رابطه جنسی با فردی که به آن مبتلا است، منتقل می‌شود.
 2. تماس مستقیم با پوست: این ویروس می‌ تواند از طریق تماس مستقیم با پوست فرد مبتلا به فرد سالم منتقل شود.
 3. استفاده از لوازم شخصی: استفاده از لوازم شخصی مانند حوله، لباس، پوشک و … با فرد مبتلا به آلوده به ویروس اچ پی وی می‌تواند باعث انتقال عفونت شود.
 4. استفاده از وسایل عمومی: استفاده از وسایل عمومی مانند حمام‌های عمومی، استخر، سونا و … نیز می‌تواند باعث انتقال عفونت شود.
 5. انتقال از مادر به نوزاد: در بعضی موارد، ویروس این بیماری از مادر به نوزاد منتقل می‌شود، به خصوص در صورتی که مادر در زمان تولد نوزاد مبتلا به زگیل تناسلی باشد.

به عنوان راه‌های پیشگیری از انتقال این بیماری مقاربتی، می‌توان به استفاده از روش‌ های مختلف مانند استفاده از کاندوم، نظافت ناحیه تناسلی و عدم استفاده از لوازم شخصی مشترک و … اشاره کرد.

زگیل تناسلی با کاندوم منتقل میشود؟

آیا امکان انتقال زگیل تناسلی با کاندوم وجود دارد؟

بله، زگیل تناسلی در مردان و زنان می‌تواند از طریق استفاده از کاندوم منتقل شود، اما استفاده از کاندوم می‌ تواند خطر انتقال آن را کاهش دهد. بهترین راه برای پیشگیری از انتقال زگیل تناسلی، استفاده از کاندوم در هر بار رابطه جنسی و انجام معاینات پزشکی منظم است. به ویژه در زنان انجام تست پاپ اسمیر هر سال یکبار ضروری است.

علت زگیل تناسلی در مردان و زنان چیست؟

زگیل تناسلی توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. شما ممکن است ویروس اچ پی وی را از طریق تماس پوست به پوست در حین رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی یا استفاده از اسباب بازی های جنسی دریافت کنید.

حدود ۴۰ نوع از این ویروس وجود دارد که می تواند ناحیه واژن، آلت و مقعد را آلوده کند. اما تنها برخی از انواع آن می توانند باعث ایجاد زگیل شوند. شایع ترین آنها HPV نوع ۶ و ۱۱ هستند. سایر انواع HPV با سرطان ها مانند سرطان دهانه رحم و سرطان مقعد مرتبط هستند. انواع ویروس اچ پی وی که باعث ایجاد زائده های تناسلی می شوند، بعید است که باعث سرطان شوند.

زگیل تناسلی بسیار مسری است و از هر ۳ نفری که با فرد مبتلا به این زائده ها رابطه جنسی برقرار می کنند، ۲ نفر به این ویروس مبتلا می شوند. زگیل ها معمولاً در عرض ۳ ماه پس از تماس ظاهر می شوند. اگر به ویروس اچ پی وی مبتلا بوده اما علائمی نداشته باشید، همچنان می توانید آن را به شخص دیگری منتقل کنید. اکثر افرادی که HPV دارند زگیل ندارند، بنابراین نمی دانند که آلوده هستند.

اگر یک نوع HPV داشته اید، همچنان ممکن است به انواع دیگر آلوده شوید.

بیشتر بخوانید: زگیل مقعدی چیست؟ درمان قطعی و سریع

روشهای تشخیص

دکتر زگیل تناسلی معمولا زائده های گوشتی را با مشاهده برجستگی های روی پوست شما به راحتی تشخیص می دهد. گاهی اوقات، برای تشخیص زگیل تناسلی ممکن است نیاز به بیوپسی یا نمونه برداری داشته باشید تا مطمئن شوید که این زائده ها سرطانی نیستند.

پزشک ممکن است به شما پیشنهاد کند که همزمان برای سایر عفونت های مقاربتی معاینه شوید.

عکس تشخیص و معاینه زگیل تناسلی

بیشتر بخوانید: تشخیص زگیل تناسلی در خانه

عوارض زگیل تناسلی چیست؟

به یاد داشته باشید، اگر زگیل تناسلی دارید، در اکثر موارد در خطر ابتلا به سرطان ناحیه تناسلی نیستید.

انواع ۶ و ۱۱ HPV می تواند یک بیماری نادر اما جدی به نام پاپیلوماتوز تنفسی عود کننده ایجاد کند که باعث ایجاد زگیل در راه های هوایی و ریه ها می شود.

اگر در حالی که زائده های ناحیه تناسلی را دارید زایمان کنید، این خطر وجود دارد که کودک شما در گلوی خود زگیل ایجاد بگیرد. در موارد نادر، آنها ممکن است به پاپیلوماتوز تنفسی عود کننده مبتلا می شوند که این مورد اغلب باعث مرگ نوزاد می شود.

چه زمانی به دکتر مراجعه کنم؟

اگر علائم زگیل تناسلی را دارید، به پزشک متخصص hpv مراجعه کنید.

اگر در داخل مقعد خود زگیل دارید، ممکن است نیاز به مراجعه به جراح داشته باشید. اگر روی دهانه رحم خود زگیل دارید، ممکن است لازم باشد به متخصص زنان مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین دکتر زگیل تناسلی در تهران کیست؟

زگیل تناسلی چگونه درمان می شود؟

این زائده های شرم آور ممکن است بدون درمان از بین برود. با این حال، اگر آنها دردناک، ناخوشایند، همراه با خارش یا ناراحت کننده باشند، قابل درمان هستند.

همانطور که در ابتدا اشاره شد، درمان از شر خود ویروس خلاص نمی شود، فقط زگیل ها را از بین می برد. سپس سیستم ایمنی بدن شما معمولاً طی ۱ تا ۲ سال ویروس را پاک می کند. در نتیجه انتخاب یکی از روشهای زیر برای درمان حیاتی است.

زگیل های تکی و خوشه ای

گزینه های درمانی عبارتند از:

 • پینت زگیل: یک روش رایج برای درمان زگیل شامل استفاده از مایع یا ژل حاوی اسید سالیسیلیک یا اسید لاکتیک روی زگیل است. می توانید مایع یا ژل زگیل را از داروخانه محل خود خریداری کرده و در خانه بمالید. پزشک شما می تواند برای راه حل های قوی تری به شما نسخه بدهد.
 • کرایوتراپی زگیل تناسلی با نیتروژن مایع (که فریز یا سرما درمانی نیز نامیده می شود)
 • لیزر درمانی
 • کرم برای تحریک سیستم ایمنی برای مبارزه با ویروس اچ پی وی HPV
 • عمل جراحی

برای انتخاب روش مناسب در مورد گزینه های درمانی حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

بهتر است در نواحی دارای زائده ها اپیلاسیون نکنید یا با تیغ اصلاح به هیچ عنوان نتراشید، زیرا ممکن است باعث گسترش زائده ها شود.

پیشگیری از ابتلا و عوارض

واکسن اچ پی وی HPV شما را در برابر انواع ۶ و ۱۱ HPV که باعث ایجاد اکثر زائده های تناسلی می شوند، محافظت می کند. همچنین از شما در برابر بسیاری از انواع این ویروس که باعث سرطان می شوند محافظت می کند. با این حال، واکسن گارداسیل در برابر همه انواع HPV محافظت نمی کند.

اگر خانمی هستید که رابطه جنسی زیاد داشته و ۲۵ تا ۷۴ سال سن دارید، باید هر ۵ سال یک بار آزمایش غربالگری دهانه رحم انجام دهید. تست غربالگری دهانه رحم HPV را تشخیص می دهد و جایگزین پاپ اسمیر شده است.

بیشتر بخوانید: واکسن گارداسیل چیست؟

رابطه جنسی ایمن می تواند خطر ابتلا به زگیل تناسلی را کاهش دهد؟

کاندوم خطر ابتلا به ویروس اچ پی وی HPV را کاهش می دهد، اما به طور کامل از انتشار ویروس جلوگیری نمی کند. با این حال، کاندوم در برابر سایر عفونت های مقاربتی از انسان محافظت کرده و بخش مهمی از رابطه جنسی ایمن برای بسیاری از افراد است.

واکسن برای پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی

اگرچه واکسن اچ پی وی HPV در ابتدا برای زنان ۹ تا ۲۶ ساله تایید شده بود، اما اکنون بزرگسالان تا سن ۴۵ سالگی می توانند واکسینه شوند. بسیاری از پزشکان محدوده سنی توصیه شده را برای افرادی که واکسن HPV دریافت می کنند، تزریق آن را برای محافظت در برابر چندین نوع سرطان تا اواسط ۴۰ سالگی گسترش داده اند.
واکسن HPV آن دسته از انواع ویروس را هدف قرار می دهد که معمولاً باعث سرطان دهانه رحم شده و می توانند باعث برخی سرطان های فرج، واژن، مقعد و اوروفارنکس شوند. همچنین در برابر انواع HPV که باعث ایجاد اکثر زائده های گوشتی در ناحیه تناسلی می شوند، محافظت می کند.

تحقیقات نشان داده اند که این واکسن بی خطر بوده و شایع ترین عارضه جانبی درد و قرمزی موقت در محل تزریق است. یکی از دلایل بحث برانگیز بودن واکسن HPV این است که از عفونت مقاربتی جلوگیری کرده، که باعث شده برخی افراد تصور کنند که این واکسن برای کودکان نامناسب است.

راه های درمان زگیل تناسلی

زگیل تناسلی یا genital warts نوعی عفونت ویروسی است که به وسیله ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) انتقال می‌یابد. درمان زگیل تناسلی بستگی به اندازه و تعداد زگیل‌ها، محل قرار گیری آن‌ها و سایر عوامل دارد. در ادامه به برخی از روش‌های درمانی برای زگیل تناسلی اشاره می‌کنیم:

 • درمان دارویی: برای درمان زگیل تناسلی می‌توان از داروهای موضعی یا خوراکی استفاده کرد. برخی از داروهای موضعی شامل اسید سالیسیلیک، پودر کره‌آلود، اینترفرون و پودر پودر ترکیبات چندگانه هستند. داروهای خوراکی شامل اینترفرون، اسید فولیک، اسید سالیسیلیک، پودر کره‌آلود و ژنتامایسین است.
 • جراحی زگیل تناسلی: برای درمان می‌توان از روش‌های جراحی مانند برش، لیزر، کریوتراپی (ترکیب گاز مایع و نیتروژن) و الکتروکوگولاسیون (استفاده از جریان الکتریکی برای حذف زگیل ها) استفاده کرد.
 • درمان خانگی: برخی از روش‌های درمان خانگی شامل استفاده از روغن چای، سیر، آلوئه ورا، سدر، اسید سالیسیلیک و چای سبز است. اما توصیه می‌شود قبل از استفاده از هرگونه روش درمانی خانگی با پزشک مشورت کنید.
 • واکسیناسیون: واکسیناسیون HPV می‌تواند به پیشگیری از عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی و در نتیجه کاهش خطر ابتلا به زائده های تناسلی کمک کند.
 • پزشک متخصص: در صورتی که علائم زگیل تناسلی شدید و پایدار باشد، بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کرده و درمان مناسب را از او دریافت کنید.

پرسش و پاسخ های “زگیل تناسلی” چیست؟

زگیل تناسلی خطرناک است؟

بله. در صورتی که درمان نشده باقی بمانند، میتوانند منجربه سرطان در نواحی تناسلی و گلو شوند.

زگیل تناسلی مسری است؟

بله. این بیماری به شدت مسری بوده و از ناحیه تناسلی فرد آلوده به فرد سالم منتقل میشود.

ویروس زگیل تناسلی چقدر شایع است؟

درصد شیوع این ویروس به گونه ای بالا بوده که سالانه ۳۴۰٫۰۰۰ تا ۳۶۰٫۰۰۰ نفر را در سراسر دنیا مبتلا میکند.

زگیل های تناسلی چگونه منتقل می شوند؟

از طریق رابطه جنسی دهانی، مقعدی، و تماس نواحی تناسلی ۲ شریک با یکدیگر.

تا چه مدت ممکنه زگیل تناسلی داشته باشیم ولی ندونیم؟

ممکن است تا ۶ هفته تا ۶ ماه پس از آلوده شدن، زگیل را مشاهده نکنید. ممکن است سال ها متوجه آنها نشوید.

میتوانیم با وجود HPV زندگی عادی داشته باشیم و به زندگی ادامه بدیم؟

اگر HPV در شما تشخیص داده شده است، هنوز هم می توانید زندگی نسبتاً طبیعی داشته باشید. با این حال، باید از خود و هر شریک جنسی دیگری که دارید محافظت کنید. مثلا از کاندوم استفاده کرده که هنگام رابطه جنسی برای کاهش خطر انتقال HPV ضروری است.

اگر به زگیل کسی دست بزنم، زگیل تناسلی میگیرم؟

خیر. شما نمی توانید با لمس خود یا شخص دیگری با زگیل روی دست یا پا به زگیل تناسلی مبتلا شوید. این زائده ها از طریق: مقاربت، از جمله مقعدی، واژن-آلت تناسلی و واژن گسترش می یابد. لمس تناسلی (تماس پوست با پوست بدون انزال)

6 دیدگاه دربارهٔ «زگیل تناسلی چیست؟ راه های انتقال و تشخیص انواع زگیل + علائم»

 1. سلام روی ران پا ی قسمتی هس ک همینطوری جوش های ریز و خوشه ای ایجاد شده ک هرچندوقت ی بار همون ناحیه درمیاد و خودشون خوب میشه سوزش وخارش هم داره .این چی میتونه باشه؟؟

 2. سلام متاسفانه خواهر من مبتلا شده و فقط این زگیل ها روی ران پاهاش بوده نه نقاط تناسلی.به جز استفاده نکردن از وسایل شخصی چه راه های دیگه ای پیشنهاد میدید که ماهم مبتلا نشیم.؟

  1. سلام، ممکنه این زگیل ها از نوع تناسلی نباشن و باید برای تشخیص دقیق حتما آزمایش اچ پی وی انجام بدن. همچنین لازمه بدونید که از طریق خوراکی و لوازم شخصی منتقل نمیشوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا