عمل جراحی کیست مویی

جراحی کیست مویی ⚡ عمل سرپایی کیست مویی باز و بسته

عمل جراحی کیست مویی و درمان کیست مویی با لیزر که “عمل سرپایی کیست مویی” به حساب می آید، از روش های قطعی درمان این بیماری است. در مواردی می توان کیست مویی را با درمان های خانگی و استفاده از دارو درمان نمود اما چون عفونت در ناحیه ستون فقرات کمر در اغلب موارد به این درمان ها پاسخ نمی دهد نیاز به  انجام جراحی توسط متخصص کیست مویی است.

عمل جراحی کیست مویی” روشی مطمئن برای درمان این عارضه به شمار می رود اما چون با مشکلات و عوارضی همراه است، نمی توان آن را به عنوان بهترین روش درمانی معرفی نمود، بلکه بهترین روش درمان این عارضه درمان کیست مویی با لیزر است. درمان با روش جراحی کیست مویی، به دو روش باز و بسته انجام می شود که در زیر توضیح داده ایم :

همچنین بخوانید: درمان کیست مویی بدون جراحی

حتما توجه کنید

⚡ به دلیل ایجاد توده مویی در انتهای ستون فقرات و بالای باسن، به آن کیست مویی کمر گفته می شود. روشهای خانگی و دارویی یا استفاده از پماد برای از بین بردن آن کافی نبوده و حتما باید برای درمان دائمی یکی از روشهای لیزر یا جراحی را انتخاب نمائید.

عمل جراحی کیست مویی باز

جراحی کیست مویی به روش باز

ممکن است این سوال را داشته باشید که عمل کیست مویی باز چقدر طول میکشد؟ در این روش عمل جراحی کیست مویی که تحت بیهوشی و در مواردی بی حسی موضعی انجام می شود، عفونت کیست تخلیه شده و در واقع کیست به طور کامل از بدن خارج می گردد. در نتیجه حفره ای از آن به جای می ماند. این حفره در روش باز بخیه زده نمی شود تا از این طریق بافت های زیرین کیست شروع به ترمیم نماید. این حفره ایجاد شده بسته به مقدار کیست از اندازه یک نخود تا پرتقال متغیر است. به علاوه از این حفره به مدت یک هفته ترشحاتی خارج می شود و به مرور با ترمیم زخم این ترشحات کاهش می یابد.

این روش نیاز به تعویض پانسمان کیست مویی روزانه دارد اما از آنجایی که بافت های کیست به طور کامل برداشته می شوند و عفونت نیز تخلیه می شود، امکان عود مجدد این عارضه به شدت کاهش می یابد.

بیشتر بخوانید: کیست مویی چیست؟ “بررسی علائم و علت”

سایت معتبر پزشکی wirralsurgeon.co.uk اعلام کرده است:

this technique avoids the wound infections that can be seen after primary closure. The average time for wound healing to occur is approximately 6 weeks.

این روش از عفونت زخم که پس از بسته شدن اولیه قابل مشاهده است جلوگیری می کند. میانگین زمان برای بهبود زخم تقریباً ۶ هفته است.


برای مشاوره و تعیین نوبت عمل با ما تماس بگیرید:

مشاوره با تیم پزشکی کلینیک مهنا 📞


جراحی کیست مویی بسته

عمل کیست مویی

در این حالت نیز مشابه روش قبل (همراه با استفاده از بیهوشی یا بی حسی)  حفره کیست برش داده شده و عفونت را خارج می کنند، اما این بار زخم ایجاد شده بخیه میشود. در این حالت با فرض موفقیت عمل کیست مویی، سرعت بهبودی بسیار بیشتر است ولی امکان عفونت مجدد در این روش افزایش می یابد به همین منظور پزشک قبل از انجام این عمل مصرف آنتی بیوتیک را تجویز می کند.

در روش دیگر جراحی بسته کیست مویی با عنوان جراحی پلاستیک که برای سینوس های پیشرفته استفاده می شود، جراح پلاستیک با روش جراحی فلپ ناحیه عمل شده را به طور کامل می بندد. انجام جراحی پلاستیک روشی موثرتر است و میزان موفقیت بالایی دارد اما مدت زمان بستری شدن در بیمارستان بعد از این عمل جراحی افزایش می یابد.

در مواردی که کیست به شدت دچار عفونت شده و نیاز به عمل جراحی دارد؛ بر روی کیست یا آبسه ایجاد شده، برش داده می شود تا عفونت خارج شود. این روش جراحی کیست مویی به علت عدم تخلیه کامل کیست، امکان عود مجدد آن وجود دارد. تخلیه اورژانسی نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد.

⬅️ بیشتر بخوانید: بهترین دکتر کیست مویی در تهران و کرج

هزینه عمل کیست مویی

معمولا زمانی که کیست مویی یک توده بسیار کوچک بوده و هنوز پیشرفت زیادی نکرده، می تواند با کمک دکتر کیست مویی کنترل شود. در این مواقع هزینه درمان آن خیلی بالا نیست. ولی اگر بیمار متوجه بیماری نباشد یا برای درمان سهل انگاری کند، توده به شکل ناگهانی بزرگ شده و بافت های اطراف را درگیر میکند.

در این موارد هزینه درمان آن بیشتر خواهد شد. هزینه عمل جراحی کیست مویی در این موارد بالاتر می رود. برای تشخیص دقیق حتما باید پزشک معاینه کرده و قیمت را نسبت به اندازه توده و عمق آن تعیین کند.

عمل جراحی کیست مویی به روش بسته

بیشتر بخوانید: هزینه درمان کیست مویی با لیزر و عمل جراحی

عمل کیست مویی باز بهتر است یا بسته؟

بسیاری از بیماران این سوال را دارند که عمل کیست مویی باز بهتر است یا بسته؟ تحقیق و آمار پرونده پزشکی بیماران در طولانی مدت ثابت کرده است که زخم ها بعد از عمل بسته کیست مویی بهتر و زودتر بهبود می یابند، در نتیجه بیمار دچار عفونت و درد زیادی نخواهد شد. طی روش باز از آنجا که زخم ها تا زمان بهبودی باز گذاشته می شوند، احتمال جذب باکتری و عفونت کردن بیشتر است. همچنین حالت کشسانی پوست در ناحیه کمر منجر به آسیب به ناحیه عمل شده می شود.

از بین روش های بسته؛ لیزر کیست مویی و فلپ لیمبرگ بهترین نتیجه را روی کیست مویی بعد از عمل گذاشتند.

در ادامه مطلب تمام روش های باز و بسته جراحی به طور کامل با جزئیات شرح داده شده اند:

عمل سرپایی کیست مویی با لیزر

لیزر کیست مویی یک تکنیک ساده، ایمن و کم تهاجمی است که باعث تشکیل آبسه مقعدی در محل کمر و باسن بعد از عمل نخواهد شد.

پروب لیزر با سری شیشه ای پوشانده شده است. پزشک این پروب را در دهانه باز کیست مویی قرار می دهد و آن را طوری قرار داده که پرتو لیزر در یک راستا با دهانه پیلونیدال قرار گیرد. پالس های انرژی لیزر روی زخم اعمال می شود تا سینوس را ببندد.

لیزر کیست مویی

برای تعیین نوبت و مشاوره قبل از عمل با ما در ارتباط باشید:

👨‍⚕️⚕️ عمل کیست مویی بدون خونریزی در کلینیک مهنا 🩺


جراحی با روش فلپ لیمبرگ Limberg Flap

عمل جراحی کیست مویی با روش فلپ لیمبرگ برای افرادی است که بیماری پیلونیدال گسترده داشته یا توده مویی آنها دائما عود می کند. در این عمل، یک برش الماسی شکل برای برداشتن پوست آسیب دیده و بافت زیرین ایجاد می شود. همچنین با ایجاد یک برش دیگر در پوست، محلی فراهم شده تا چرک از آن خارج شود.

این روش که تحت بیهوشی انجام شده، توسط جراحی کل سینوس پیلونیدال و بافت آسیب دیده اطراف آن برداشته می شود. پزشک پوست سالم را از کناره ها حرکت داده تا روی زخم را با بخیه بپوشاند. بعد از انجام روش فلپ لیمبرگ باید حدود ۲ شب در بیمارستان بمانید.

لنسینگ یا برش سطحی Lancing (لانچ کردن)

اگر آبسه و کیست مویی بسیار سطحی داشته باشید، احتمال دارد دکتر با تشخیص خود از روش لانچ کردن یا لنسینگ استفاده کند. برای شروع عمل، پزشک ابتدا ناحیه مورد نظر را با کمک یک بی حس کننده موضعی بی حس می کند. پس از آن، او با استفاده از یک چاقوی جراحی یک برش کوچک ایجاد می کند تا چرک و باقی مانده از کیست را تخلیه کند.

عوارض عمل جراحی کیست مویی

بسیاری از عوارض بعد از عمل جراحی، ممکن است از عفونت سینوس پیلونیدال ایجاد شود. این موارد شامل عفونت زخم و عود عفونت حتی پس از جراحی است. شایع ترین علامت عفونت زخم معمولا عبارتند از: درد شدید.

عمل جراحی کیست مویی با تیغ به شکل باز یا بسته ممکن است با عوارضی همراه باشد که عبارتند از:

 • التهاب و عفونت در محل عمل جراحی
 • خونریزی و لخته شدن خون
 • درد و تورم در محل عمل جراحی
 • تشکیل سوء‌خونی در محل عمل جراحی
 • صدمات به اعصاب و عضلات در اطراف کیست
 • بازگشت کیست پس از عمل جراحی

در صورت بروز هر یک از این عوارض، باید به پزشک مراجعه کرده و درمان مناسب را با صلاح دید وی انجام داد. همچنین، رعایت دستورات پزشک پس از عمل جراحی نقش مهمی در جلوگیری از بروز عوارض دارد.

مدت زمان بخیه کیست مویی

زمان لازم برای بخیه زدن سینوس پیلونیدال بسته به پیچیدگی مورد، اندازه و محل سینوس و تکنیک جراحی مورد استفاده متفاوت است. به طور متوسط، این روش می تواند از ۳۰ دقیقه تا ۱ ساعت طول بکشد.
در طول جراحی، جراح ابتدا مجرای سینوسی و هر بافت عفونی را برمی دارد. سپس، ناحیه به طور کامل تمیز می شود و با بخیه بسته می شود تا بهبودی بهبود یابد. فرآیند بخیه زدن ممکن است حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول بکشد، اما روند کلی جراحی ممکن است به دلیل آماده سازی، بیهوشی و عوامل دیگر بیشتر طول بکشد.

مهم است که قبل از انجام عمل، درباره جزئیات جراحی، از جمله مدت زمان تخمینی، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا جراح خود صحبت کنید تا بدانید چه انتظاری دارید.

پرسش و پاسخ های جراحی کیست مویی

احتمال عود کیست مویی بعد از عمل جراحی چقدر است؟

بعد از عمل جراحی ۲۰ درصد از بیماران حداقل یک بار عود را تجربه می کنند. این کیست ها می توانند در شش ماه اول پس از درمان یا تا ۲۰ سال بعد عود کنند.

فرق لیزر کیست مویی و عمل جراحی چیست؟

درمان با لیزر با استفاده از فیبر نوری دایود شعاعی ۱۴۷۰ نانومتر نسبت به جراحی یک روش موثر تر است. که با زخم های جزئی و درد خفیف بعد از عمل همراه است. این روش یک تکنیک ساده، ایمن و کم تهاجمی است.

دوره نقاهت زخم باز کیست مویی بعد از جراحی چقدر است؟

معمولا بیمار بعد از یک یا دو روز از بیمارستان مرخص می شود. بهبود زخم ناشی از عمل جراحی کیست مویی به مدت ۶ تا ۸ هفته طول می کشد.

جراحی کیست مویی با بخیه انجام می شود؟

خیر. فقط بعد از روش جراحی بسته زخم بخیه زده می شود.

بهترین جراح کیست مویی در تهران چه کسی است؟

دکتر علیرضا زارعی به عنوان بهترین پزشک بیماریهای نشیمنگاهی در این زمینه مورد تایید تمام بیماران هستند.

بهترین آنتی بیوتیک برای بعد از جراحی کیست مویی چیست؟

این مورد کاملا نسبت به تشخیص پزشک تجویز می شود.

آیا عمل کیست مویی بیهوشی دارد؟

جراحی بله ولی درمان با لیزر خیر (بی حسی موضعی دارد).

18 دیدگاه دربارهٔ «جراحی کیست مویی ⚡ عمل سرپایی کیست مویی باز و بسته»

 1. سلام وقت بخیر من کیست مویی دارم بوی میده درد کمی داره ایا عفونت کرده من اونجاش که کیست مویی بیرون اومده زیر کمرم فسار میدم خون میده بو هم میده را هل خوبی بدی بدون عمل جرای

  1. سلام برای درمان بدون جراحی میتونید لیزر انجام بدید که به صورت سرپایی و نیم ساعته درمان خواهی شد. شماره تماس کلینیک برای تعیین نوبت و مشاوره: ۰۲۱۸۸۸۷۱۰۷۸

 2. سینایادگاری

  سلام من ۱۰ روزه عمل کردم به روش بخیه بعد الان قسمتی از زخمم خوب جوش نخورده چند وقت طول میکشه و بعد کی بخیه هارو بکشم؟
  ممنون

 3. سلام
  من چهار سال پیش کیست مویی عمل کردم الان نزدیک یک هفته است جای عملم درد میکنه
  اما ورم و قرمزی و ترشح نداره باید چیکار کنم ؟

 4. سلام من یک روزه که جراحی کردم به روش باز ، دکترم گفته که کیستت کوچیک بوده دوره درمانی با توجه به اینکه زخمم باز هست و باید هر روز پانسمانم رو عوض کنم چقدر طول میکشه؟؟؟؟

 5. سلام وقت به خیر تقریبا دو ماه هست عمل کیست مویی به روش بسته انجام دادم و چند روزی هست که پایین کمرم احساس درد و فشار کمی دارم زیاد هم نمیشینم و دانشجو هستم و خوابیده درس میخونم آیا می‌تونه نشونه عود کیست باشه ؟

  1. سلام تا زمانی که کیست بررسی نشه نمیشه تشخیص دقیق داد لطفا حضوری مراجعه کنید ۰۲۱۸۸۸۷۱۰۷۸

 6. سلام
  من حدود ۴ماه پیش جراحی به روش سنتی انجام دادم ولی برگشت کرد برای بار دوم جراحی به صورت بسته انجام دادم اما الان بعد از ۹ روز از جای بخیه ها آب خون میاد
  دلیلش چیه؟

 7. سلام من پنج ماه هست عمل کیست مویی بسته داشتم هنوز هم عفونت دارد لطفاً راهنماییم کنید

 8. سلام من دوماهه عمل کردم عمل بسته ولی الان از دو جا سوراخ شده خیلی ریز دکترم در دسترس نیست از چی می‌تونه باشه چیکار کنم

 9. سلام من قصد عمل کردن کیست مویی دارم ولی میترسم در دوره پریودی برام مشکل ساز بشه بنظر شما مشکل داره برای پانسمان کردن چون باید همش روی شکم باشم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا