درمان شقاق با کپسول ویتامین ای چگونه انجام می شود؟

درمان شقاق با کپسول ویتامین ای چگونه انجام می شود؟


بیماری شقاق یا فیشر در حقیقت نوعی زخم در ناحیه مقعد است که در مراحل ابتدایی با استفاده از دارو و روش های خانگی قابل درمان است. داروهای مختلفی برای درمان این عارضه وجود دارد که یکی از آن ها کپسول ویتامین E است. درمان شقاق با کپسول ویتامین ای یک درمان موضعی است که در ادامه به آن می پردازیم.

ویتامین E چه خواصی دارد؟

همانطور که می دانید این ماده دارای خواص بی شماری است که خاصیت آنتی اکسیدان یکی از اصلی ترین خواص آن می باشد. آنتی اکسیدان می‌تواند از ابتلا به بیماری های خطرناکی مثل بیماری های قلبی، سرطان و آلزایمر پیشگیری کند و یا ریسک ابتلا به آن ها را کاهش دهد. یکی دیگر از خواص آن تنظیم رطوبت و افزایش حالت ارتجاعی پوست است.

پماد و لوسیون‌های ویتامین E تاثیر فوق العاده ای در بهبود و درمان زخم دارند و به عنوان یک داروی موضعی می‌توانند به کاهش التهابات کمک کنند. در واقع این ماده با کمک به بازسازی سلول ها به درمان زخم شقاق کمک می‌کند. منابع دریافت این ماده شامل انواع آجیل، میوه ها، گوشت، جوانه گندم، دانه آفتابگردان و روغن زیتون می باشد. همچنین ویتامین E به شکل کرم و کپسول هم در داروخانه ها در دسترس است.

درمان شقاق با کپسول ویتامین ای

ماده ای شبیه روغن در داخل کپسول ویتامین ای وجود دارد که برای استفاده موضعی از این کپسول باید آن را تخلیه کنیم. به کمک سوزن یا قیچی این کار قابل انجام است. سپس روغن را به آرامی روی زخم ماساژ می دهیم. البته در صورتی که اطراف زخم تمیز نشده باشد، مالیدن این روغن سبب افزایش باکتری این ناحیه و بروز عفونت خواهد شد.

بنابراین قبل از این کار بهتر است ناحیه مقعد را تمیز کنید و سپس با یک دستمال نرم به آرامی روغن را روی زخم ماساژ دهید. همچنین لازم است تا بهبودی کامل بیماری، هر شب این کار را انجام دهید. استفاده همزمان از این روش به همراه حمام سیتز می تواند روند درمان را سریع تر کند.

در صورتیکه بعد از گذشت یک هفته تا ده روز هیچگونه بهبودی دیده نشد، لازم است به پزشک مراجعه کنید تا با استفاده از روش هایی مثل جراحی و درمان شقاق با لیزر بیماری شما را معالجه کنند.