مراقبت‌های بعد از عمل کیست مویی

مراقبت‌های بعد از عمل کیست مویی

بیماری کیست مویی همان طور که از اسم آن پیداست، در اثر ایجاد کیست حاوی مو در نواحی اطراف مقعد ایجاد می شود. این بیماری از طریق درمان های خانگی درمان نمی‌شود و نیاز به درمانهای تهاجمی مانند جراحی، لیزر و … دارد. جراحی کیست مویی برای نتیجه دادن درمان نیاز به مراقبت‌های خاصی دارد تا از عود مجدد آن جلوگیری شود.

مراقبت بعد از عمل کیست مویی

 • مصرف دارو : در صورتی که پزشک شما مصرف برخی داروها مانند مسکن، آنتی بیوتیک و… را تجویز می‌کند، لازم است طبق دستور و در زمان های تعیین شده آن را مصرف نمایید تا از عفونت و درد بعد از عمل جلوگیری نمایید.
 • استراحت : احتمالاً بعد از عمل بدن شما تا حد زیادی ضعیف شده است اما استراحت در منزل و طی کردن دوره نقاهت می‌تواند تا حد زیادی در بهبودی حال شما تاثیرگذار باشد.
 • تعویض پانسمان : لازم است پانسمان های بیمار هر روز در کلینیک استریلیزه تعویض شود.
 • جلوگیری از وارد آمدن فشار به زخم کیست : برای این منظور لازم است در طی این دوره تا بهبودی کامل برای نشستن از بالش های مخصوص دونات شکل استفاده نمایید.
 • جایگزینی توالت های فرنگی : برای جلوگیری از وارد آمدن آسیب و فشار به مقعد بهتر است، حداقل تا مدتی استفاده از توالت های فرنگی را جایگزین نمایید.
 • استحمام : در صورتی که کیست مویی به روش باز عمل شده باشد، لازم است هر روز همراه با پانسمان حمام نموده و پس از استحمام پانسمان خیس شده را تعویض کنید. اما اگر کیست به روش بسته عمل شده، باید از خیس نمودن محل زخم تا چندین روز جلوگیری کنید.
 • لباس مناسب : در دوره نقاهت پس از عمل باید از لباس های گشاد با الیاف طبیعی استفاده نمود. اهمیت این موضوع در رابطه با لباس های زیر بیشتر است.
 • رژیم غذایی : باید در دوره نقاهت مصرف غذاهای چرب و سرخ کردنی را متوقف نمایید، و به جای آن مصرف خوراکی های پرفیبر را جایگزین کنید تا از یبوست جلوگیری شود.
 • پرهیز از ورزش : در طی دوره بعد از عمل باید از ورزش و فعالیت های سنگین پرهیز نمایید زیرا می تواند آسیب به محل جراحی را در پی داشته باشد.
 • شستن زخم : بعد از چند روز از عمل میتواند ناحیه را با استفاده از آب و صابون بشویید و پانسمان را تعویض نمایید.
 • خشک کرد زخم : برای جلوگیری از عفونت لازم است محل زخم را بدون وارد آوردن فشار به آن خشک کنید. همچنین می توانید از باد سشوار ملایم در فاصله مناسب از پوست برای خشک کردن محل جراحی استفاده نمایید.
 • مراجعه به پزشک : بعد از انجام جراحی لازم است در فواصل زمانی معین برای مراجعه به پزشک اقدام نمایید. اما در صورتی که علائمی غیر طبیعی از جمله درد شدید، التهاب پوست، درجه حرارت ۳۸ درجه ای ، ترشحات خون آبه ای و بوی بد و آزار دهنده تجربه می کنید با پزشک در این باره مشورت کنید.

بعد از بهبودی محل جراحی لازم است روش های پیشگیری از کیست مویی مانند اجتناب از نشستن های طولانی مدت، از بین بردن موهای زائد و … رعایت کنید تا مجدداً دچار بیماری نشوید.

درد و عفونت بعد از عمل کیست

درد بعد از عمل کیست مویی امری طبیعی محسوب می شود و از همین روی نیاز است تا مدتی با مشورت پزشک از داروهای مسکن برای کاهش درد استفاده نمایید. اما در صورتی که شدت درد به حدی است که با مصرف مسکن بهبود نمی یابد، لازم است به پزشک مراجعه کنید تا علت این درد شناسایی شود. به همین ترتیب برای پیشگیری از عفونتی که منجر به آبسه می گردد، لازم است مصرف آنتی بیوتیک ها را فراموش نکنید. آبسه موجب تجمع چرک در زیر پوست می گردد که همراه با تورم و قرمزی نمایان می شود. در اغلب موارد عفونت بعد از عمل کیست مویی با مصرف دارو برطرف می شود اما اگر این اتفاق نیفتد ، نیاز به عمل جراحی مجدد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 دیدگاه

 1. Lida گفت:

  سلام من یک ماهه جراحی کیست مویی انجام دادم به ورش باز میتونم دوچرخه سواری کنم؟؟

  1. admin گفت:

   سلام
   بهتره تا یه مدت ناحیه جراحی تحریک نشه تا کاملا خوب بشه