بهترین روش‌های درمان خانگی کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

بهترین روش‌های درمان خانگی کیست مویی یا سینوس پیلونیدال


کیست مویی یا سینوس پیلونیدال یکی از بیماری های مقعدی است که با درد و عفونت زیادی همراه است. هنوز به درستی علت اینکه چرا چنین عارضه ای در بدن رخ می دهد مشخص نشده است ولی با توجه به نمای کلی این بیماری می توان حدس زد که برگشتن مو به داخل پوست علت اصلی آن باشد. 

بدن این مو را به عنوان عامل بیگانه شناسایی می کند و با آغاز واکنش دفاعی علیه آن، عفونت و التهاب در محل کیست مویی آغاز می گردد. تجمع عفونت و چرک در محل ایجاد کیست مویی می تواند به مرور زمان باعث به وجود آمدن درد و تب گردد. از این رو درمان آن به وسیله ی تخلیه ی کامل چرک و بافت های تخریب شده ی محل کیست مویی امکان پذیر است.

درمان خانگی کیست مویی

چند روش موثر برای درمان خانگی کیست مویی وجود دارد که برای مواقع خفیف تر و یا کاهش و کنترل عفونت ناشی از کیست مویی قبل از انجام عمل جراحی یا لیزر درمانی آن، اثربخش است.

درمان خانگی کیست مویی با سیر

سیر یکی از قوی ترین درمان ها برای کنترل و از بین بردن عفونت ناشی از کیست مویی می باشد. سیر سرشار از آنتی بیوتیک است و می تواند سیستم ایمنی بدن را در مقابله با عفونت ها قوی تر کند.

طریقه ی مصرف:

اگر ترشحات عفونی و چرکین در محل کیست مویی وجود دارد و پوست اطراف آن ملتهب شده است یک عدد سیر را له کرده و روی کیست مویی خود به مدت ۱۰ دقیقه قرار دهید.بهتر است پس از گذاشتن سیر، روی کیست مویی خود را با گاز تمیز بپوشانید. در پایان محل کیست مویی را با آب ولرم بشویید و خشک کنید. از این روش درمانی هر روز می توانید برای کاهش درد  و کنترل عفونت کیست مویی استفاده کنید.

 

درمان کیست مویی با زردچوبه

برای درمان التهاب و تورم محل کیست مویی اگر به دنبال یک درمان خانگی قوی هستید به سراغ زردچوبه بروید. زردچوبه خواص ضد التهابی بسیار قوی و موثری دارد که برای درمان التهاب و درد کیست مویی گزینه ای فوق العاده است. همچنین استفاده از زردچوبه می تواند عفونت ناشی از کیست مویی را هم کاهش دهد زیرا زردچوبه یک ضدعفونی کننده ی قدرتمند است.

درمان کیست مویی با زردچوبه

طریقه ی مصرف:

یک قاشق غذاخوری زردچوبه را با آب ترکیب کرده تا به شکل خمیری یکدست و نرم در بیاید. به جای آب می توانید از شیر هم استفاده کنید.این خمیر را بر روی کیست مویی خود به مدت چند دقیقه قرار دهید تا خشک شود. سپس با آب گرم بشویید. از این روش می توانید روزانه ۲ بار برای مدت زمان چندین روز استفاده کنید.

درمان خانگی کیست مویی با عسل

عسل صدها خاصیت دارد ولی یکی از مهم ترین آنها خاصیت ضدالتهابی آن است که به درمان کیست مویی می تواند کمک کند. همچنین عسل می تواند عفونت و چرک محل کیست مویی را به نحو قابل توجی کاهش دهد و آن را کنترل کند.

طریقه ی مصرف:

برای درمان خانگی کیست مویی با عسل می توانید کمی عسل طبیعی و خالص را به صورت مستقیم بر روی کیست مویی خود قرار دهید تا جذب  شود. همچنین بهتر است هر روز صبح ۱ قاشق غذاخوری عسل را با ۱ فنجان آب گرم ترکیب کرده و میل کنید.

درمان کیست مویی با آلوئه ورا

آلوئه ورا یکی از قوی ترین و موثرترین روش ها برای درمان خانگی کیست مویی است که به کنترل ، کاهش و تسکین علائم و نشانه های ناشی از آن می تواند کمک زیادی کند. آلوئه ورا دو خاصیت بسیار مفید دارد: هم یک ضدعفونی کننده ی بسیار قوی است و هم خاصیت ضدالتهابی فوق العاده ای دارد به همین دلیل همزمان می تواند هم به کاهش عفونت محل کیست مویی کمک کند و برای کاهش التهاب و درد بسیار مفید است.

 

درمان کیست مویی با آلوئه‌ورا

 

طریقه ی مصرف:

برگ آلوئه ورای تازه را باز کرده و ژل داخل آن را مستقیما بر روی محل کیست مویی قرار دهید. ۲۰ دقیقه صبر کنید و سپس محل کیست مویی خود را با آب گرم بشویید. این روش درمانی را ۴ الی ۵ بار در طول روز تکرار کنید.

درمان کیست مویی با سرکه سیب

سرکه سیب به درمان بسیاری از عفونت های بدن می تواند کمک کند. خاصیت اسیدی بودن سرکه سیب باعث می شود PH پوست به صورت طبیعی تنظیم گردد و چرک و عفونتی که در محل کیست مویی وجود دارد به مرور زمان کاهش یابد و از بین برود. برای کنترل و کاهش عفونت ناشی از کیست مویی می توانید از سرکه سیب همراه با غذاهای خود استفاده کنید.

طریقه ی مصرف:

مقداری پنبه ی تمیز را با کمی سرکه ی سیب آغشته کرده و آن را به آرامی روی محل کیست مویی خود بمالید. سپس با کمک یک باند تمیز پنبه را در محل کیست مویی ثابت کنید تا روی آن قرار بگیرد. پس از ۲۰ دقیقه محل کیست مویی خود را با آب گرم بشویید و خشک کنید. از این روش می توانید ۲ بار در روز استفاده نمایید.

درمان خانگی کیست مویی با کمپرس آب گرم

کمپرس آب گرم می تواند درد و التهابات ناشی از انواع عفونت ها به خصوص کیست مویی را کاهش دهد. اگر درد و التهاب کیست مویی شما بیشتر شده است می توانید از هرگونه کمپرس آب گرمی برای تسکین آن استفاده نمایید.

 

درمان کیست مویی با کمپرس آبگرم

 

طریقه ی مصرف:

یک حوله ی تمیز را در آب گرم خیس کنید و آب آن را کاملا بگیرید. سپس آن را برای ۱۵ الی ۲۰ دقیقه بر روی محل کیست مویی خود استفاده کنید. به جای حوله می توانید از کیسه ی آب گرم هم استفاده کنید. این روش را ۴ الی ۵ بار در طول روز می توانید استفاده کنید.

درمان کیست مویی با چای کیسه ای

چای کیسه ای یکی از محبوب ترین نوشیدنی هاست ولی بد نیست بدانید که برای درمان خانگی کیست مویی هم می توانید از چای کیسه ای استفاده کنید. چای کیسه ای ترکیباتی دارد که برای کاهش عفونت بسیار موثر است و می تواند به کاهش سوزش، درد و التهاب ناشی از کیست مویی کمک زیادی کند.

طریقه ی مصرف:

یک عدد چای کیسه ای را در ۱ لیوان آب ولرم برای مدت ۵ دقیقه قرار دهید تا کاملا خیس شود. سپس کیسه ی چای را از لیوان خارج کرده و آن را به مدت ۱۰ دقیقه بر روی محل کیست مویی خود قرار دهید. این روش را می توانید چندین بار در روز انجام دهید تا شاهد اثرات مثبت آن باشید.

درمان خانگی کیست مویی با نمک

از زمانهای قدیم مرسوم است که از نمک به عنوان یک ضدعفونی کننده ی بسیار قوی برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شده است. یکی از این بیماری ها کیست مویی است. استفاده از نمک باعث می شود که مایعات عفونی داخل کیست مویی به مرور زمان تخلیه گردد و از آنجایی که نمک ذاتا ضدعفونی کننده  است می تواند به کاهش چرک و عفونت ناشی از کیست مویی کمک زیادی کند.

 

درمان کیست مویی با نمک

طریقه ی مصرف:

برای درمان خانگی کیست مویی با نمک می توانید  از حمام نشسته ی آب نمک استفاده کنید. وان حمام یا ظرف بزرگی را از آب گرم و نمک پر کنید و برای مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه داخل آن بنشینید. برای این کار می توانید از هر نوع نمکی که دلخواه شماست استفاده نمایید.

درمان کیست مویی با روغن کرچک

روغن کرچک یکی از روغن های طبیعی است که سرشار از خواص ضد التهابی می باشد. از همین رو برای کاهش التهاب ناشی از کیست مویی و کنترل و کاهش درد و سوزش محل آن بسیار مفید است.

طریقه ی مصرف:

کمی پنبه را با روغن کرچک آغشته کرده و بر روی کیست مویی خود قرار دهید. سپس محل پنبه را با کمک یک باند تمیز ببندید تا ثابت بماند. از این روش می توانید ۳ بار در طول روز استفاده نمایید.

درمان کیست مویی با عصاره درخت چای

عصاره ی درخت چای یکی از بهترین و موثرترین روش های درمان خانگی برای کیست مویی به شمار می  رود. عصاره درخت چای خاصیت های مفیدی مانند خواص آنتی باکتریال و ضد التهاب دارد که هر دو برای درمان کیست مویی می تواند موثر باشد. عصاره ی درخت چای می تواند عفونت و التهاب محل کیست مویی را به طرز چشمگیری کاهش دهد و برای تسکین درد و سوزش ناشی از آن جز بهترین گزینه هاست.

طریقه ی مصرف:

کمی عصاره ی درخت چای را با کمی آب ولرم ترکیب کرده پوست محل کیست مویی را با آن مال دهید. اجازه دهید این ترکیب برای مدت زمان ۱۰ دقیقه بر روی پوست ناحیه ی کیست مویی شما قرار بگیرد و به عمق پوست شما نفوذ کند. سپس محل کیست مویی خود را با آب گرم بشویید و خشک کنید. این روش را  ۳ بار در روز می توانید تکرار کنید.