دوره نقاهت و مراقبت‌های بعد از عمل شقاق

دوره نقاهت و مراقبت‌های بعد از عمل شقاق


بیماری شقاق به ایجاد زخمی عمیق و دردناک در عضله مقعد گفته می شود. این زخم با نام فیشر نیز شناخته می شود و بسیار مستعد عفونت است، زیرا که شقاق در ناحیه‌ای حساس از بدن قرار گرفته است. این زخم در مرحله حاد عمق کمتری داشته و می توان با چند راهکار خانگی آن را درمان نمود، اما در صورتی که بیمار برای درمان اقدام نکند، این زخم تشدید شده و عمیق تر می‌شود و حتی ممکن است تا عضله مقعدی نیز امتداد داشته باشد. در این صورت عمل جراحی برای رفع بیماری الزامی خواهد شد.

در بسیاری از موارد بیماران پس از عمل جراحی دچار عود مجدد بیماری می‌شوند. علت این امر بی توجهی به شرایط خود در دوره نقاهت بعد از عمل شقاق است. در ادامه به مراقبت بعد عمل شقاق می‌پردازیم، که با رعایت آنها می‌توانید از عود مجدد بیماری در دوره نقاهت بعد از عمل شقاق پیشگیری نمایید.

مراقبت با تغییر رژیم غذایی

ایجاد تغییر رژیم غذایی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. زیرا این زخم رابطه‌ای مستقیم با مشکلات گوارشی دارد. برای این منظور به بیماران پیشنهاد می شود. مصرف انواع میوه ها و سبزیجات تازه و غلات را در رژیم غذایی خود قرار دهند و بیشتر از غذاهای حاوی فیبر استفاده کنند.

فیبر ماده ای مغذی و ضروری در رژیم غذایی است که می تواند با افزایش حجم مدفوع به درمان یبوست کمک نماید. زیرا بدن انسان قابلیت هضم این ماده را نداشته بنابراین در روده تجمع کرده و حجم مدفوع را افزایش می دهد.

نوشیدن آب از دیگر مواردی است که نباید از قرار دادن آن در رژیم غذایی غفلت نمود. آب کافی موجب نرم شدن مدفوع شده و از وارد آمدن آسیب به مقعد در دوره نقاهت بعد عمل شقاق جلوگیری می نماید. نوشیدن حداقل ۸ لیوان آب در طول روز توصیه می شود.

تغییر در سبک زندگی

یکی دیگر از علت های مهم در ایجاد شقاق، سبک زندگی غلط است. سبک زندگی غلط موجب میشود، برای مدت طولانی بنشینید و تحرک کمی داشته باشید.

خوب است بدانید یکی از گزینه های مراقبت بعد عمل شقاق ورزش و پیاده روی و تحرک است. زیرا ورزش می تواند گردش خون در این ناحیه را افزایش داده و با افزایش ترشح صفرا به درمان بیماری کمک نماید. توصیه می شود، حداقل ۳۰ دقیقه در روز ورزش کنید.

محافظت از زخم در دوران نقاهت بعد عمل شقاق

محافظت از زخم در دوره نقاهت بعد عمل شقاق می تواند به نتیجه گیری بهتر از درمان کمک نماید. برای این منظور لازم است از عفونی شدن زخم جلوگیری نمایید و با کمک گرفتن از بالش های دوناتی شکل از وارد آمدن فشار به مقعد جلوگیری نمایید. همچنین از عفونت زخم پیشگیری نمایید.

رعایت بهداشت مقعد از دیگر مواردی است که باید در نقاهت بعد عمل شقاق مورد توجه قرار گیرد. البته لازم است، از زیاده روی در این عمل بپرهیزید، زیرا شستشوی مداوم زخم می تواند التهاب آن را تشدید نماید. همچنین لازم است از زور زدن در توالت بپرهیزید و از تاخیر انداختن برای رفتن به توالت اجتناب نمایید.

کاهش درد بعد عمل شقاق

شاید مهمترین گزینه مراقبت بعد عمل شقاق کاهش درد بیمار در این دوره  می باشد. برای این منظور لازم است مصرف داروهای مسکن را فراموش نکنید. همچنین در صورت درد شدید می توانید از کمپرس سرد استفاده کنید. برای این منظور لازم است؛ چند تکه یخ را در پلاستیک قرار داده و سپس در حوله بپیچید و روی زخم قرار دهید.

دیگر روش کاهش درد، استفاده از حمام سیتز است، برای این منظور کافی است، ناحیه کفل و ران ها را در آب نسبتاً گرم برای مدت ۲۰ دقیقه قرار دهید. حمام سیتز می تواند به کاهش درد والتهاب کمک کرده و در تسریع درمان نیز اثرگذار است.